Czym są tajemnicze megality w Borkowie i jakie tajemnice kryją? To megalityczne cmentarzysko w woj. zachodniopomorskim pochodzić może z III tysiąclecia p.n.e.! Tak kiedyś dokonywano pochówków.

Czym są megality w Borkowie

Megality w Borkowie
Megality w Borkowie. Fot. Semu, CC BY-SA 3.0

Megality to rodzaj monumentów grobowych, budowane ze skał pomniki nad miejscami pochówku, rzadziej ceremonialne ołtarze i świątynie. W Borkowie w powiecie sławieńskim w woj. zachodniopomorskim, odkryto właśnie takie megality. W Europie stawiano je 5 tysięcy lat p.n.e., a więc 7 tys. lat temu! Te polskie pochodzą mniej więcej z 3 tysiąclecia p.n.e., a więc sprzed około 5 tys. lat.

W Borkowie znaleziono łącznie 32 stanowiska pochówku, z czego połowa z neolitu. Reszta to średniowieczne miejsca pochówku. Te najstarsze to m.in. jedyne w Polsce dolmeny, czyli grobowce z kamiennych bloków nakryte skalnymi głazami. Tworzyła się w ten sposób naziemna komora grobowa, tzw. grobowiec typu korytarzowego.

Inne kurhany na Kujawach i Pomorzu

Megality w Borkowie
Megality w Borkowie. Fot. Semu, CC BY-SA 3.0

Mamy w Polsce tak zwane piramidy kujawskie, czyli miejsca pochówku sprzed kilku tysięcy lat w formie wydłużonych kurhanów. Były to grobowce bezkomorowe, nieco inny typ niż te w Borkowie. Więcej możecie o nich przeczytać tutaj:

Piramidy w Polsce

Już 5 tysięcy lat temu dokonywano w tych piramidach pochówków, a na powierzchni ziemi usypywano kurhany i stawiano głazy układające się w kształty przypominające sztabki. Zwane polskimi piramidami megality nie mają typowego kształtu ostrosłupa, to wały mające często ponad 100 m długości i do 3 m wysokości.

Wracając do Borkowa

Megality w Borkowie
Megality w Borkowie. Fot. Semu, CC BY-SA 3.0

Zarówno megality w Borkowie w woj. zachodniopomorskim jak i te na Kujawach i Pomorzu związane są z kulturą pucharów lejkowatych. Grobowce tego typu stawiał lud zajmujący się m.in. zbieractwem, łowiectwem i hodowlą zwierząt domowych. Znał on jednak narzędzia z drewna, kości czy krzemienia, które są odnajdywane przez archeologów.

Plemiona o których mowa przybyły na te tereny po innych plemionach, uprawiających tam wcześniej rolnictwo. Prawdopodobnie to od nich zaczerpnęły te ciekawe metody pochówku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here