Czym są tajemnicze megality w Borkowie i jakie tajemnice kryją? To megalityczne cmentarzysko w woj. zachodniopomorskim pochodzić może z III tysiąclecia p.n.e.! Tak kiedyś dokonywano pochówków.
Czym są megality w Borkowie
Megality to rodzaj monumentów grobowych, budowane ze skał pomniki nad miejscami pochówku, rzadziej ceremonialne ołtarze i świątynie. W Borkowie w powiecie sławieńskim w woj. zachodniopomorskim, odkryto właśnie takie megality. W Europie stawiano je 5 tysięcy lat p.n.e., a więc 7 tys. lat temu! Te polskie pochodzą mniej więcej z 3 tysiąclecia p.n.e., a więc sprzed około 5 tys. lat.
W Borkowie znaleziono łącznie 32 stanowiska pochówku, z czego połowa z neolitu. Reszta to średniowieczne miejsca pochówku. Te najstarsze to m.in. jedyne w Polsce dolmeny, czyli grobowce z kamiennych bloków nakryte skalnymi głazami. Tworzyła się w ten sposób naziemna komora grobowa, tzw. grobowiec typu korytarzowego.
Inne kurhany na Kujawach i Pomorzu
Mamy w Polsce tak zwane piramidy kujawskie, czyli miejsca pochówku sprzed kilku tysięcy lat w formie wydłużonych kurhanów. Były to grobowce bezkomorowe, nieco inny typ niż te w Borkowie. Więcej możecie o nich przeczytać tutaj:
Już 5 tysięcy lat temu dokonywano w tych piramidach pochówków, a na powierzchni ziemi usypywano kurhany i stawiano głazy układające się w kształty przypominające sztabki. Zwane polskimi piramidami megality nie mają typowego kształtu ostrosłupa, to wały mające często ponad 100 m długości i do 3 m wysokości.
Wracając do Borkowa
Zarówno megality w Borkowie w woj. zachodniopomorskim jak i te na Kujawach i Pomorzu związane są z kulturą pucharów lejkowatych. Grobowce tego typu stawiał lud zajmujący się m.in. zbieractwem, łowiectwem i hodowlą zwierząt domowych. Znał on jednak narzędzia z drewna, kości czy krzemienia, które są odnajdywane przez archeologów.
Plemiona o których mowa przybyły na te tereny po innych plemionach, uprawiających tam wcześniej rolnictwo. Prawdopodobnie to od nich zaczerpnęły te ciekawe metody pochówku.