Strona głównaCiekawostkiMegality w Borkowie – tajemnicze grobowce sprzed 5 tysięcy lat

Megality w Borkowie – tajemnicze grobowce sprzed 5 tysięcy lat

Czym są tajemnicze megality w Borkowie i jakie tajemnice kryją? To megalityczne cmentarzysko w woj. zachodniopomorskim pochodzić może z III tysiąclecia p.n.e.! Tak kiedyś dokonywano pochówków.

Czym są megality w Borkowie

Megality w Borkowie
Megality w Borkowie. Fot. Semu, CC BY-SA 3.0

Megality to rodzaj monumentów grobowych, budowane ze skał pomniki nad miejscami pochówku, rzadziej ceremonialne ołtarze i świątynie. W Borkowie w powiecie sławieńskim w woj. zachodniopomorskim, odkryto właśnie takie megality. W Europie stawiano je 5 tysięcy lat p.n.e., a więc 7 tys. lat temu! Te polskie pochodzą mniej więcej z 3 tysiąclecia p.n.e., a więc sprzed około 5 tys. lat.

W Borkowie znaleziono łącznie 32 stanowiska pochówku, z czego połowa z neolitu. Reszta to średniowieczne miejsca pochówku. Te najstarsze to m.in. jedyne w Polsce dolmeny, czyli grobowce z kamiennych bloków nakryte skalnymi głazami. Tworzyła się w ten sposób naziemna komora grobowa, tzw. grobowiec typu korytarzowego.

Inne kurhany na Kujawach i Pomorzu

Megality w Borkowie
Megality w Borkowie. Fot. Semu, CC BY-SA 3.0

Mamy w Polsce tak zwane piramidy kujawskie, czyli miejsca pochówku sprzed kilku tysięcy lat w formie wydłużonych kurhanów. Były to grobowce bezkomorowe, nieco inny typ niż te w Borkowie. Więcej możecie o nich przeczytać tutaj:

Piramidy w Polsce

Już 5 tysięcy lat temu dokonywano w tych piramidach pochówków, a na powierzchni ziemi usypywano kurhany i stawiano głazy układające się w kształty przypominające sztabki. Zwane polskimi piramidami megality nie mają typowego kształtu ostrosłupa, to wały mające często ponad 100 m długości i do 3 m wysokości.

Wracając do Borkowa

Megality w Borkowie
Megality w Borkowie. Fot. Semu, CC BY-SA 3.0

Zarówno megality w Borkowie w woj. zachodniopomorskim jak i te na Kujawach i Pomorzu związane są z kulturą pucharów lejkowatych. Grobowce tego typu stawiał lud zajmujący się m.in. zbieractwem, łowiectwem i hodowlą zwierząt domowych. Znał on jednak narzędzia z drewna, kości czy krzemienia, które są odnajdywane przez archeologów.

Plemiona o których mowa przybyły na te tereny po innych plemionach, uprawiających tam wcześniej rolnictwo. Prawdopodobnie to od nich zaczerpnęły te ciekawe metody pochówku.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE