Szlak Latarni Morskich to wyjątkowy pomysł na zwiedzanie polskiego wybrzeża. Latarnie nad Bałtykiem już dawno przestały pełnić funkcję tylko nawigacyjną. To popularne atrakcje turystyczne, które zostały połączone w szlak kulturowy.

Wzdłuż polskiego wybrzeża znajduje się 15 latarni morskich. Zobaczyć je możecie w Świnoujściu, gminie Międzyzdroje (Kikut), Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce, Czołpinie, Osetniku (latarnia Stilo), Rozewiu, Jastarni, Gdańsku (Port Północny oraz Nowy Port), na Helu oraz w Krynicy Morskiej. Na tą w Sopocie także mówi się latarnia, ale formalnie nią nie jest (jest znakiem nawigacyjnym).

Łącznie polskich latarni jest 17. Dwie brakujące znajdują się w bazie Hornsund na Spitsbergenie w archipelagu Svalbard i w Polskiej Bazie Antarktycznej Arctowski.

4Na rowerze, samochodem, a może pieszo?

Latarnia w Kołobrzegu. Fot. Shutterstock

Szlak Latarni Morskich ma długość około 669 km. To odległość ciężka do pokonania na pieszo. Jeśli zależy Wam na zobaczeniu wszystkich 17 latarni, warto zaplanować wycieczkę samochodem i rozłożyć ją na etapy. Taka podróż wzdłuż polskiego wybrzeża to również doskonała okazja do odwiedzenia najpiękniejszych zakamarków tego regionu kraju. Większość latarni zrzeszonych na szlaku jest położona w pięknych kurortach.

Jeśli zdecydujecie się na zwiedzanie szlaku na rowerze lub pieszo warto dopasować trasę do swoich możliwości. Dla rowerzystów polecamy np. trasę Rozewie – Hel (około 40 km), a dla miłośników pieszych wycieczek trasę Sopot – Gdańsk (około 8 km).

Poprzedni