Strona głównaTop 10Ekstremalne miejsca w Polsce do odwiedzenia w wakacje (Top 9)

Ekstremalne miejsca w Polsce do odwiedzenia w wakacje (Top 9)

Chcesz znaleźć się w te wakacje w niecodziennych miejscach w Polsce? Wybraliśmy te, które na pewno zapamiętasz. Oto ekstremalne atrakcje w Polsce, wyjątkowe z różnych powodów.

Rysy

Droga na Rysy. Fot. Shutterstock

Wejście na Rysy na pewno będzie niezapomnianą przygodą. Nie jest to jednak zadanie nie do wykonania. Warto tego lata spróbować zdobyć najwyższy szczyt Polski pamiętając, by wyruszyć odpowiednio wcześnie. Nagrodą będą zapierające dech w piersiach widoki.

Czytaj także: 9 rzeczy, które powinieneś zrobić w Polsce, ale Ci się nie chce

Ekstremalny spływ Dunajcem

rafting dunajcem
Rafting Dunajcem. Fot. Shutterstock

Jeśli nigdy nie próbowaliście Raftingu w Szczawnicy, to śmiało możecie dodać to do swojej listy. Można dać się (dosłownie) porwać z nurtem. Piękne widoki na Pieniny w gratisie. Ile to kosztuje? Godzina raftingu solo kosztuje 60 zł, a raftingu z zorganizowanym transportem na miejsce rozpoczęcia spływu 70 zł od osoby (ceny z Active Move przy ul. Pienińskiej w Szczawnicy). Na taką aktywność należy przeznaczyć minimum 1,5 godziny do dwóch godzin. Dla spokojniejszych osób polecamy spływy Dunajcem z Flisakami.

Czytaj także: Szczawnica – atrakcje w mieście zawsze idealnym na urlop

Trójstyki

Trójstyk Polski, Czech i Słowacji. Fot. Shutterstock

Trójstyki to miejsca, gdzie łączą się trzy granice: na przykład Polski, Niemiec i Czech, czy też Polski, Słowacji i Ukrainy. Przy tym niektóre z nich to ekstremalnie oddalone od siebie punkty. Gdyby tak zdobyć wszystkie z nich? Albo zobaczyć choć jeden i stanąć w trzech państwach jednocześnie?

Czytaj więcej: Trójstyk – stań w trzech państwach jednocześnie!

Wraki w Zatoce Puckiej

Rybitwia Mielizna to cmentarzysko wraków w Zatoce Puckiej i naprawdę ekstremalne miejsce. Można tam dotrzeć podczas corocznego Marszu Śledzia. Nie dość, że znajduje się na środku zatoki, to statki spoczywają pod wodą. Nie są jednak głęboko, widać je z Google Maps. Na Rybitwią Mieliznę nazywaną też Mewią Rewą lub Ryfem Mew, można dotrzeć pieszo z północy zanurzając się niekiedy jedynie do pasa, co robią nurkowie chcący poznać jeden z ponad 20 wraków. Z południa od Rewy jest to niebezpieczne ze względu na Głębinkę, czyli przekop w mieliźnie, który podczas Marszu Śledzia pokonuje się z asekuracją.

Najgłębiej położona trasa turystyczna w Polsce i na świecie

Podziemna trasa turystyczna. Fot. Kopalnia Soli Kłodawa

W Kopalni Soli Kłodawa znajduje się najgłębiej położona trasa turystyczna na świecie. Działa na poziomie 600 metrów pod ziemią. Warto ten zabytek zobaczyć. Wyrobisko soli znajduje się na poziomie -750 m i starczy jeszcze na długie stulecia. Bilety indywidualne kosztują: 43 zł normalny, 33 zł dla emerytów i rencistów oraz 27 zł dla dzieci, młodzieży i studentów. Zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem.

Czytaj więcej: Kopalnia soli w Kłodawie – najniżej położona trasa turystyczna na świecie

Orla Perć

Orla Perć. Fot. Shutterstock

Wracamy w Tatry. Orla Perć należy do najbardziej ekstremalnych szlaków w Polsce i uważana jest za najtrudniejszy. Wytyczona jest granią między przełęczami Zawrat i Krzyżne i dalej grzbietem Wołoszyna na Polanę pod Wołoszynem. Bez doświadczenia w chodzeniu po górach lepiej się tu nie zapuszczać, ale jeśli takowe masz, będzie to wyzwanie!

Czytaj także: 5 szlaków turystycznych, które będziesz chciał pokonać

Najgłębsza depresja w Polsce

Pomnik najniższego punktu w Polsce, Raczki Elbląskie
Pomnik najniższego punktu w Polsce

Do miana najniżej położonego punktu w Polsce aspirują co najmniej trzy. Pomiary geodetów wskazują, że przez lata podręczniki do geografii podawały błędną informację. Gdzie zatem jest najniżej położony punkt a zarazem największa depresja w Polsce? Dowiecie się tego z naszego tekstu lub podczas samodzielnych poszukiwań.

Czytaj więcej: Gdzie w Polsce jest największa depresja? Przez lata podręczniki się myliły

Polskie jaskinie

Jaskinia Niedźwiedzia. Fot. Shutterstock

Najdłuższe jaskinie w Polsce znajdują się w zdecydowanej większości w Tatrach, łącznie jest ich tutaj ponad 840. Najdłuższą ze wszystkich jest Jaskinia Wielka Śnieżna w Tatrach Zachodnich z wejściami na zboczu Małołączniaka. Korytarze mierzą łącznie 23 753 m długości, a różnica poziomów wynosi aż 824 m, a więc jest to także najgłębsza jaskinia w Polsce. Wstęp tam mają tylko przeszkolone osoby. Jednak turyści mogą eksplorować wiele innych jaskiń. Jedną z popularniejszych w Polsce jest Jaskinia Niedźwiedzia.

Czytaj także: Najdłuższe jaskinie w Polsce – nie miałeś pojęcia jakie są ogromne!

Sky Tower, czyli najwyżej położony taras

sky tower
Sky Tower. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Sky Tower to najwyższy budynek w Polsce mierząc do dachu (jeśli chodzi o wysokość z iglicą, to wyższy jest PKiN). Ma 215 m licząc z żaglem i 205,82 m do dachu. Znajduje się tam także najwyżej położony taras widokowy w Polsce na 49. piętrze. Dotarcie tam windą zajmuje 50 sekund.

Czytaj więcej: Sky Tower – ciekawostki, o których nie wiedzieliście

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE