Szlak Latarni Morskich to wyjątkowy pomysł na zwiedzanie polskiego wybrzeża. Latarnie nad Bałtykiem już dawno przestały pełnić funkcję tylko nawigacyjną. To popularne atrakcje turystyczne, które zostały połączone w szlak kulturowy.

Wzdłuż polskiego wybrzeża znajduje się 15 latarni morskich. Zobaczyć je możecie w Świnoujściu, gminie Międzyzdroje (Kikut), Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce, Czołpinie, Osetniku (latarnia Stilo), Rozewiu, Jastarni, Gdańsku (Port Północny oraz Nowy Port), na Helu oraz w Krynicy Morskiej. Na tą w Sopocie także mówi się latarnia, ale formalnie nią nie jest (jest znakiem nawigacyjnym).

Łącznie polskich latarni jest 17. Dwie brakujące znajdują się w bazie Hornsund na Spitsbergenie w archipelagu Svalbard i w Polskiej Bazie Antarktycznej Arctowski.

3Najwyższa na szlaku jest latarnia w Świnoujściu

Latarnia w Świnoujciu i widok na port, fot. Shutterstock

Latarnia morska w Świnoujściu jest najwyższym znakiem nawigacyjnym na wybrzeżu Bałtyku. Powstała w 1854 roku. Do XX wieku była ośmiokątną wieżą o wysokości 65 metrów. Po generalnym remoncie nadano jej okrągły kształt. Podczas II wojny światowej latarnia ucierpiała jednak udało się ją wyremontować i dziś jest dostępna dla zwiedzających. Obecnie wieża ma 68 metrów wysokości.

Latarnia w Świnoujściu – najwyższa nad Bałtykiem