Szlak Latarni Morskich to wyjątkowy pomysł na zwiedzanie polskiego wybrzeża. Latarnie nad Bałtykiem już dawno przestały pełnić funkcję tylko nawigacyjną. To popularne atrakcje turystyczne, które zostały połączone w szlak kulturowy.

Wzdłuż polskiego wybrzeża znajduje się 15 latarni morskich. Zobaczyć je możecie w Świnoujściu, gminie Międzyzdroje (Kikut), Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce, Czołpinie, Osetniku (latarnia Stilo), Rozewiu, Jastarni, Gdańsku (Port Północny oraz Nowy Port), na Helu oraz w Krynicy Morskiej. Na tą w Sopocie także mówi się latarnia, ale formalnie nią nie jest (jest znakiem nawigacyjnym).

Łącznie polskich latarni jest 17. Dwie brakujące znajdują się w bazie Hornsund na Spitsbergenie w archipelagu Svalbard i w Polskiej Bazie Antarktycznej Arctowski.

2Chcesz zobaczyć najstarszą latarnię? Wybierz się do Rozewia

Latarnia morska w Rozewiu, fot. Shutterstock

Która budowla na Szlaku latarni morskich jest najstarsza? Latarnia Morska w Rozewiu powstała w 1822 roku. Niektórzy przypisują jej również miano najpopularniejszej polskiej latarni. Ten punkt nawigacyjny był wielokrotnie podwyższany i obecnie mierzy 32,7 m. W obiekcie znajduje się bardzo ciekawa ekspozycja z modelami polskich latarni. Warto wspiąć się na szczyt i podziwiać przepiękną panoramę wybrzeża.