Szlak Zabytków Techniki został utworzony na terenie województwa śląskiego czyli najbardziej przemysłowego regionu Polski. Na Śląsku znajduje się wiele obiektów cennych pod względem architektonicznym i historycznym, którymi warto się chwalić.
To najciekawszy szlak industrialny w całej Polsce. Obejmuje ponad 40 obiektów, w tym cztery najważniejsze, czyli tzw. Gwiazdy Techniki – Kopalnię Guido, Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium oraz Muzeum Browaru Żywiec. Jeśli chcecie wiedzieć jak pracuje się pod ziemią, warzy piwo lub produkuje się gazety, nic prostszego – odwiedźcie te miejsca.
Gwiazdy Techniki – punkty obowiązkowe szlaku
Gwiazdy Techniki to najważniejsze punkty szlaku. Spodziewać się tu możemy wachlarza różnorodnych atrakcji na najwyższym poziomie. W Tyskim Browarium oraz Muzeum Browaru Żywiec odnajdą się nie tylko miłośnicy tego chmielowego trunku. Można tu oczywiście spróbować lokalnego piwa, ale również zapoznać się z procesem jego produkcji, a także poznać tajemnice sukcesu browarów (zwiedzanie browaru możliwe jest tylko dla osób pełnoletnich).
Dwie pozostałe Gwiazdy Techniki to kopalnie: Kopalnia Guido w Zabrzu oraz Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. To nie tylko perły szlaku, ale również ważne zabytki narodowe. Kilometry wąskich korytarzy zostały udostępnione dla zwiedzających i dziś każdy choć na chwilę może się poczuć jak górnik. Można się również przyjrzeć pracy maszyn górniczych, a także przejechać windą, którą górnicy zjeżdżali do pracy pod ziemię. W kopalniach odbywają się imprezy tematyczne, a największą z nich jest Industriada – święto Zabytkowego Szlaku Techniki.
Kolej, druk, produkcja szkła…
Ciężko wymienić wszystkie atrakcje, które oferuje zwiedzającym Szlak Zabytków Techniki. Ponad 40 różnorodnych obiektów ma w swoim repertuarze ciekawe lekcje muzealne, wystawy stałe i czasowe oraz warsztaty. W ramach szlaku możecie poznać sekrety wyrobu szła w Hucie Szkła Zawiercie, poznać proces drukowania w Muzeum Drukarstwa albo poznać bogatą historię kolejnictwa w Muzeum Historii Kolei w Częstochowie. Tak wielu atrakcji nie ma żaden szlak turystyczny w Polsce.
Szlak Zabytków Techniki także dla najmłodszych podróżników
Chociaż tematyka szlaku może się wydawać na pierwszy rzut oka zbyt poważna dla najmłodszych, to właśnie tu czeka na dzieci bardzo wiele rozrywek. Twórcy szlaku postarali się o wiele ciekawych atrakcji, które zainteresują małych odkrywców.
W ramach Szlaku Zabytków Techniki dzieci mogą przejechać kolejką wąskotorową w Rudach, zwiedzać podziemne tunele w kopalni srebra albo oddać się beztroskim zabawom w parku 12C w sztolni królowa Luiza. W tej ostatniej lokalizacji na dzieci czekają takie atrakcje jak słoneczna zapalniczka, zabawkowa kopalnia czy śruba Archimedesa. Dla najmłods’zych stworzono nawet specjalną książeczkę edukacyjną „Młodzi odkrywcy na szlaku, która opowiada o obiektach i i charakterystycznej działalności tłumacząc wszystko w łatwy i przyjemny sposób.
Szlak Zabytków Techniki – lista obiektów:
- Muzeum Produkcji Zapałek, Częstochowa
- Muzeum Górnictwa, Częstochowa
- Muzeum Historii Kolei, Częstochowa
- Huta Szkła, Zawiercie
- Muzeum Dawnych Rzemiosł, Żarki
- Sztolnia Czarnego Pstrąga, Tarnowskie Góry
- Kopalnia Srebra, Tarnowskie Góry
- Zabytkowa Stacja Wodociągowa, Karchowice
- Muzeum Chleba, Radzionków
- Elektrociepłownia Szombierki, Bytom
- Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, Bytom
- Muzeum Górnictwa Węglowego, Zabrze
- Sztolnia Królowa Luiza, Zabrze
- Szyb „Maciej”, Zabrze
- Kopalnia Guido, Zabrze
- Muzeum Techniki Sanitarnej, Gliwice
- Radiostacja Gliwice, Gliwice
- Muzeum w Gliwicach, Gliwice
- Osiedle Patronackie KWK Dębieńsko, Czerwionka–Leszczyny
- Kolonia Robotnicza „Ficinus”, Ruda Śląska
- Wieża Wyciągowa Szybu „Prezydent” i „Sztygarka”, Dąbrowa Górnicza
- Park Tradycji, Siemianowice Śląskie
- Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Czeladź
- Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego Sztygarka, Dąbrowa Górnicza
- Galeria Szyb Wilson, Katowice
- Osiedle Nikiszowiec, Katowice
- Osiedle Giszowiec, Katowice
- Muzeum Śląskie, Katowice
- Walcownia Cynku, Katowice
- Centralne Muzeum Pożarnictwa, Mysłowice
- Wieże KWK Polska, Świętochłowice
- Browar Obywatelski, Tychy
- Tyskie Browarium, Tychy
- Muzeum Energetyki, Laziska Górne
- Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej, Rudy Raciborskie
- Zabytkowa kopalnia Ignacy, Rybnik
- Muzeum Prasy Śląskiej, Pszczyna
- Stara Fabryka, Bielsko-Biała
- Muzeum Browaru Żywiec, Żywiec
- Muzeum Ustrońskie, Ustroń
- Muzeum Drukarstwa, Cieszyn
- Browar Zamkowy, Cieszyn