Strona głównaCiekawostkiWisła – źródło najdłuższej rzeki i rodzinne miasto Małysza

Wisła – źródło najdłuższej rzeki i rodzinne miasto Małysza

Wisła to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miast w Polsce. Wszystko dzięki sukcesom Adama Małysza, który się tutaj urodził i rozpoczął swoją sportową karierę. Ale Wisła to także malowniczy zimowy kurort oraz doskonała baza na wędrówki po górach. Skoczcie w Beskid Śląski i poznajcie najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić podczas wizyty w Wiśle.

Tu swój początek ma Wisła

Sztuczny wodospad w Wiśle fot. Shutterstock

Wisła to pięknie położone miasto u podnóża Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. To tutaj swój początek ma największa polska rzeka. Wisła ma dwa potoki źródłowe: Białą Wisełkę i Czarną Wisełkę, które łączą się w całość tworząc potok Wisełka.

Tutejsze walory środowiskowe zostały włączone w dwa rezerwaty przyrody, które mają chronić te cenne obszary. Pierwszy z nich to rezerwat przyrody Barania Góra, który obejmuje szczytowe partie góry wraz z terenem źródła Wisły. Drugi rezerwat, Wisła, ma chronić pstrąga potokowego przed wyginięciem. W tym celu pod ochroną są źródła Czarnej Wisełki, Białej Wisełki i Malinki.

Na terenie rezerwatu Wisła znajduje się jedna z ciekawszych atrakcji miasta, sztuczny wodospad o wysokości 8 metrów zbudowany z kamienia. Powstał w latach 50. XX wieku i od razu stał się miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów. Warto go zobaczyć szczególnie po dużych opadach, kiedy woda jest spiętrzona a wodospad staje się dzięki temu niezwykle malowniczy.

W Wiśle na Malince

Wisła
Skocznia w Wiśle fot. Ryszard Stelmachowicz, Shutterstock

Największym symbolem miasta stał się sportowiec Adam Małysz. Ten wybitny skoczek urodził się w Wiśle i tu w wieku sześciu lat oddał swój pierwszy skok. Do jego największych sukcesów należą: cztery medale olimpijskie, cztery tytuły mistrza świata oraz cztery Kryształowe Kule w Pucharze Świata. Dzięki swojej ciężkiej pracy rozsławił Wisłę i stał się inspiracją do wybudowania tu skoczni narciarskiej im. Adama Małysza. Ten umiejscowiony w Wiśle-Malince obiekt jest jednym z dwóch dużych tego typu w Polsce.

Nie tylko to miejsce przyciąga fanów naszego wybitnego skoczka. W mieście odwiedzić możemy muzeum poświęcone Adamowi Małyszowi. Znajdują się w nim liczne pamiątki naszego mistrza m.in. cztery Kryształowe Kule oraz narty na których skakał. Ale to nie koniec atrakcji związanych ze skoczkiem. W holu Domu Zdrojowego w Wiśle znajduje się wykonana z białej czekolady figura Adama Małysza. Powstała ona z bloku czekolady o masie 330 kg. Postać ma wysokość 2,5 m i waży 180 kg. Przy Adamie Małyszu zobaczyć też można 4 kule Pucharu Świata zdobyte przez mistrza. Obecnie ten oryginalny pomnik chroni szklana gablota. Niewykluczone, że została postawiona, aby fanów nie kusiło słodkie oblicze naszego skoczka.

Warto wspomnieć także o innych osobach związanych z Wisłą. Piotr Żyła, Jan Szturc oraz Apoloniusz Tajner to skoczkowie i trenerzy, którzy tak jak Adam Małysz stali się osobami kojarzonymi z tym urokliwym miastem.

Wisła idealna na urlop

Stok w Wiśle fot. Marek Slusarczyk Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Wisła to jednak przede wszystkim miejscowość turystyczna, którą warto odwiedzić o każdej porze roku. Miłośnicy wędrówek po górach znajdą tu kilkadziesiąt kilometrów pieszych szlaków. Zimą z przyjemnością pojeździcie na licznych stokach, gdzie dla turystów przygotowano 30 wyciągów narciarskich oraz 20 km tras zjazdowych. Także miłośnicy aktywnego wypoczynku oraz zawodowi sportowcy znajdą tu coś dla siebie. W mieście przechodzą 4 trasy rowerowe oraz znajdują się m.in. 4 baseny, korty tenisowe, ścianki wspinaczkowe i miejsca do jazdy konnej.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE