Strona głównaCiekawostkiZamek w Janowcu – ciekawy zakątek Kazimierza Dolnego

Zamek w Janowcu – ciekawy zakątek Kazimierza Dolnego

Zamek w Janowcu jest jednym z dwóch zamków w obrębie Kazimierza Dolnego i najbliższej okolicy. Warto się tam wybrać na wycieczkę promem przez Wisłę. Wyruszymy z malowniczo położonej przystani w Kazimierzu Dolnym. Po drodze towarzyszą nam piękne widoki.

Z Kazimierza Dolnego do Janowca przeprawimy się promem. Fot. Shutterstock

Zamek w Janowcu i jego burzliwe dzieje

Zamek w Janowcu. Fot. Shutterstock

Dzieje budowli są bardzo ciekawe, jak to w przypadku zamków bywa. Jego budowę w 1508 roku rozpoczął Mikołaj Firlej, ten sam, który przebudował zamek w Kazimierzu Dolnym. Początkowa późnogotycko-renesansowa konstrukcja obronna, została 60 lat później przebudowana w stylu późnorenesansowo-manierystycznym. Na początku XVII wieku zamek w Janowcu przejęła rodzina Tarłów, która zleciła dalszą rozbudowę. W roku 1606 na zamku miało miejsce pojednanie króla Zygmunta III Wazy z marszałkiem wielkim koronnym Mikołajem Zebrzydowskim, przywódcą rokoszu Zebrzydowskiego.

Zamek podczas potopu i po nim

Zamek w Janowcu na wzgórzu koło Kazimierza Dolnego
Zamek w Janowcu kryje ciekawą historię i warto go odwiedzić podczas wycieczki do Kazimierza Dolnego. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

W czasie potopu szwedzkiego zamek w Janowcu został spalony podobnie jak budowla kazimierska. Następnie odbudowany i rozbudowany w stylu barokowym przez rodzinę Lubomirskich, w których posiadaniu znajdował się do pierwszej połowy XVIII w. W 1783 roku Jerzy Marcin Lubomirski przegrał zamek w karty. Jego nowym właścicielem został Mikołaj Piaskowski. Jednak ani on, ani kolejni właściciele nie byli w stanie utrzymać zamku. Sprzedali całe wyposażenie (nawet marmury zostały zdjęte ze ścian), a zamek został opuszczony i popadł w ruinę.

Najnowsza historia zamku w Janowcu

W roku 1931 zamek w Janowcu został zakupiony przez warszawiaka Leona Kozłowskiego. Wyremontował on tylko dwa pomieszczenia w baszcie, ale – co ważniejsze – powstrzymał wandali. Zamek z przylegającymi do niego gruntami był majątkiem zbyt małym, by objęła go nacjonalizacja w ramach uchwalonej reformy rolnej. W efekcie Kozłowski był jedynym w bloku wschodnim właścicielem zamku.

W 1975 roku zamek w Janowcu został kupiony przez Muzeum Nadwiślańskie, przeszedł do Skarbu Państwa i od 1993 roku jest stopniowo remontowany. Obecnie można tutaj zobaczyć eksponaty Muzeum Nadwiślańskiego oraz wystawę fajansu holenderskiego.

Poznaj także zamek w Kazimierzu Dolnym i inne atrakcje Kazimierza Dolnego.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

1 KOMENTARZ

  1. piekne tereny i kazdy zabytek ma swoja ciekawa historie.Warto zwiedzac tereny polskie i odkrywac nowe nieznane małe perełki architektury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE