Strona głównaTop 10Najczęściej czytane teksty 2019. Te tematy Was rozgrzały (Top 16)

Najczęściej czytane teksty 2019. Te tematy Was rozgrzały (Top 16)

Z dzisiejszej perspektywy, rok 2019 to zupełnie inna epoka. Czas wolności i podróżowania. Teraz przeżywamy przymusowy urlop od ruszania się z domu. Możemy za to powspominać miejsca, które widzieliśmy. Zamki, nieznane miejsca, zestawienia najlepszych pomysłów na urlop w Polsce, statystyki, darmowe atrakcje. Jakie najciekawsze atrakcje mamy w Polsce? Gdzie wybrać się na weekend? Jakie miejsce warto poznać bliżej, bo kryje niezwykłe ciekawostki? Oto najczęściej czytane teksty w 2019 roku na PolskaZachwyca.pl.

Urokliwe miejscowości w Polsce

skansen w tokarni
Tokarnia. Fot. Shutterstock

W 2019 roku interesowały Was piękne zakątki w naszym kraju. Część z nich jest zupełnie nieznana. Tymczasem mamy bardzo wiele ukrytych idyllicznych wsi i miasteczek, których grzech nie znać. Nasz Top 17 przepięknych uroczych miejscowości w Polsce nieco Wam je przybliżył.

Czytaj więcej: Urokliwe miejscowości w Polsce: Top 17 ślicznych miasteczek i wsi

8 mitów o Polakach

plaża świnoujście nad bałtykiem
Jacy są Polacy w oczach obcokrajowców? Chętnie o tym czytaliście. Fot. Shutterstock

Co o nas mówią za granicą i jak nas oceniają? Bardzo ochoczo czytaliście o stereotypach na temat Polaków. Niektórzy utożsamiają nas z zacofanym narodem, żyjącym na kole podbiegunowym i ganiającym niedźwiedzie polarne. Znaliście podobne mity? Które z nich to prawda, a które to przesada? Możecie ocenić sami:

Czytaj więcej: 8 mitów o Polsce i Polakach, z którymi spotkasz się na świecie

Śmieszne nazwy miejscowości

Małachowo-Złych Miejsc to jedna z najdziwniejszych nazw wsi

Zabawnych nazw miejscowości jest w Polsce wiele. Te, które znacie, pewnie nie są aż tak kuriozalne, jak zebrane przez nas. Kilka przykładów? Stary Bógpomóż, Dwanaście Apostołów, Krzywe Kolano, Grzeczna Panna, Komarów-Osada, Oszczywilk, Krzywokleszcz, Leśne Odpadki, Rudy-Rysie, Burdele, Krzyczki-Żabiczki, Kłopoty-Stanisławy, Twarogi Ruskie, Stare Leśne Bohatery, Niemyje-Ząbki, Wzdół Rządowy, Młynek Nieświński… I to dopiero początek!

Czytaj więcej: Śmieszne nazwy miejscowości w Polsce (Top 300!)

Niedostępne miejsca w Polsce

Szpital kawalerów maltańskich w Mokrzeszowie
Szpital kawalerów maltańskich w Mokrzeszowie. Fot. Radosław Kasperek

Są miejsca, gdzie chciałoby się wejść, ale nie można. To opuszczone fabryki, zabytki grożące zawaleniem, poligony wojskowe, ruiny pałaców w rękach prywatnych i inne tajemnicze rudery. Zebraliśmy niedostępne miejsca w Polsce, gdzie nie można wejść, choć by się chciało.

Czytaj więcej: Niedostępne miejsca w Polsce – tu wstęp jest wzbroniony (Top 7)

Miejsca, które wszyscy pomijają

Kaplica na wodzie w Krasnobrodzie
Kaplica na wodzie w Krasnobrodzie. Fot. Shutterstock

W tym tekście nie było Wieliczki, Krakowa i Warszawy. Spodobało Wam się zestawienie 7 niesamowitych miejsc w Polsce, które mają zaskakujące atrakcje, ale niemal nikt o nich nie wie. Tymczasem jedna wycieczka może przynieść całą garść zachwytów.

Czytaj więcej: 7 fascynujących miejsc w Polsce, które wszyscy pomijają

Najbogatsze województwa w Polsce

Warszawskie wieżowce. Fot. Shutterstock

Najbogatsze województwa w Polsce – czyli które? O ile co do mazowieckiego zazwyczaj nie ma żadnych wątpliwości i każdy postrzega je jako lidera rankingu, o tyle względem pozostałych miejsc nic nie jest do końca jasne. Was też zaskoczył ten ranking. Przypominamy tekst o 10 najbogatszych województwach w Polsce.

Czytaj więcej: Najbogatsze województwa w Polsce (Top 10). Będziesz zaskoczony

Najniebezpieczniejsze miasta

wieża więzienie o zachodzie słońca
Gdzie Polacy często trafiają do więzienia? Sprawdziliśmy. Fot. Pixabay

Żyjemy w bardziej niebezpiecznych czasach niż jeszcze 30 lat temu – wzrosła przestępczość o charakterze kryminalnym, gospodarczym i drogowym. Bardzo zainteresowało Was, które miasta są najniebezpieczniejsze w Polsce. Przypominamy. Oto czołowe Top 15.

Czytaj więcej: Najniebezpieczniejsze miasta w Polsce. Tu jest najwięcej przestępstw (Top 15)

Hity na weekendówki

Reszel, widok z zamku
Reszel, widok z zamku. Fot. Shutterstock

Jak widać w naszym zestawieniu, często mieliście wolny weekend i brak pomysłu gdzie jechać. Bardzo nas cieszy, że mogliśmy pomóc podsuwając zestawienia najciekawszych miast do odwiedzenia na weekend w Polsce. City break, czyli krótka, zazwyczaj dwudniowa wycieczka do innego miasta wcale nie musi oznaczać lotu za granicę. Pominęliśmy w tym zestawieniu takie metropolie jak Kraków czy Warszawa i daliśmy Wam inspirację, gdzie można się rozerwać.

Czytaj więcej: Ciekawe miasta w Polsce – hity na weekendówki (Top 14)

Darmowe atrakcje Wrocławia

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Fot. Shutterstock

Kto nie lubi darmowych atrakcji? Zwiedzanie za darmo lub po kosztach jest szczególnie ważne, gdy podróżuje się większą grupą albo chce zobaczyć dużo w krótkim czasie. I my to wiemy! Zestawienie darmowych atrakcji Wrocławia bardzo Wam się spodobało, a na naszej stronie znajdziecie także bezpłatne atrakcje innych miast.

Czytaj więcej: Darmowe atrakcje Wrocławia – Top 13

Najpiękniejsze zamki w Polsce

zamek czocha z drona
Zamek Czocha. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Najpiękniejsze zamki w Polsce to nie tylko Malbork, Książ czy Wawel. Mamy w kraju kilkaset twierdz i warowni. Najpiękniejsze zamki w Polsce znajdują się głównie na Dolnym Śląsku, a także m.in. na Szlaku Orlich Gniazd. Na Kujawach i Pomorzu znajdują się z kolei krzyżackie twierdze. Postaraliśmy się wybrać z nich najpiękniejsze, a Wam to zestawienie bardzo się spodobało. Zawsze czegoś będzie brakować – wszak każdy zamek zasługuje na Top 30.

Czytaj więcej: Najpiękniejsze zamki w Polsce – oszałamiające twierdze (Top 30)

Kazimierz Dolny – Top 10 atrakcji

Baszta zamkowa w Kazimierzu Dolnym
Baszta zamkowa w Kazimierzu Dolnym. Fot. Shutterstock

Kochacie Kazimierz Dolny. To perełka architektury i spokojna miejscowość nad Wisłą, która w sezonie bywa oblężona przez turystów, ale nie odbiera jej to uroku. Chętnie przeglądaliście zestawienie atrakcji z Kazimierza Dolnego. Podejrzewamy, że choć jednego miejsca na liście nie znaliście.

Czytaj więcej: Kazimierz Dolny – Top 10 atrakcji miasta

Najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce

Zamek Krzyżtopór kryje tajemną numerologię
Zamek Krzyżtopór kryje tajemną numerologię. Fot. Shutterstock

Kochacie tajemnice, zagadki i mroczne miejsca. W Polsce mamy wiele zakątków, które kryją niewyjaśnione historie. Nie do końca znana jest ich zagadkowa przeszłość. Niektóre kryły zaginione skarby, inne są opuszczone, a kolejne podobno nawiedzone. Spodobała Wam się podróż w te tajemnicze miejsca w Polsce z naszym tekstem.

Czytaj więcej: Najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce – Top 13

Darmowe atrakcje Krakowa

Widok na Bazylikę Mariacką w Krakowie
Widok na Bazylikę Mariacką w Krakowie. Fot. Shutterstock

Jak już pisaliśmy, kochacie darmowe atrakcje. Nasz tekst o miejscach, które można zobaczyć bezpłatnie przydał się szczególnie w przypadku Krakowa. To drogie miasto, więc oszczędzanie to dobry pomysł. Na naszej liście znajdują się ciekawe muzea, wystawy, miejsca kultu religijnego i wiele więcej.

Czytaj więcej: Darmowe atrakcje Krakowa – 12 fascynujących propozycji

Gdzie na weekend w Polsce?

pałac wojanów
Pałac Wojanów. Fot. Shutterstock

Ponownie chcieliście się dowiedzieć, gdzie szukać najlepszych miejsc do spędzenia weekendu. Zawsze skutecznie spieszymy z pomocą. Nie mamy wątpliwości, że Polska jest przepiękna i warto poznawać jej najdalsze zakątki. Trzecim najczęściej czytanym artykułem w 2019 r. na Polska Zachwyca był ten z odpowiedzią na pytanie, gdzie jechać na weekend w Polsce. 

Czytaj: Gdzie na weekend w Polsce? 11 wymyślnych propozycji

Najlepsze miasta do życia w Polsce

sopot z drona
Sopot. Fot. Łukasz Janyst, Shutterstock

W którym polskim mieście żyje się najlepiej? Zbadał to Główny Urząd Statystyczny. Bardzo zainteresowały Was wyniki tych badań. Można się z tym zgadzać lub nie, w końcu wszędzie dobrze ale w domu najlepiej. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę kryteria GUS, wynik będzie właśnie taki.

Czytaj więcej: Najlepsze miasta do życia w Polsce (Top 10)

Najbogatsze miasta w Polsce

Świeradów-Zdrój pijalnia wód z drona
Świeradów-Zdrój. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Które miasta w naszym kraju są najbogatsze? Na to pytanie można odpowiedzieć obiektywnie. Bardzo zaskoczył Was ten ranking i szeroko z nim polemizowaliście, choć to czysta statystyka (na co my nie mamy wpływu). Oto top 20 najbardziej zamożnych miejscowości. Ten tekst był najczęściej przez Was czytanym w 2019 r.

Czytaj więcej: Najbogatsze miasta w Polsce (Top 20). Numer 1 Cię zadziwi!

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE