Zamek w Pęzinie na Pomorzu Zachodnim to jedna z najbardziej imponujących fortec w tej części Polski. Warto ją odwiedzić, bo być może jest największą i najlepiej zachowaną spośród tych, o których pewnie nigdy nie słyszałeś. Nie jest to miejsce popularne wśród turystów, a to z prostego powodu: jest to własność prywatna. Organizowane są tam konferencje, wesela i duże imprezy okolicznościowe. Odwiedziłeś zamek w Pęzinie? Koniecznie napisz komentarz.
Zamek joannitów
Pęzino to wioska położona 14 km od Stargardu w woj. zachodniopomorskim. To właśnie tam na przełomie XIV i XV wieku powstał zamek należący do joannitów. Szpitalnicy otrzymali w posiadanie całą wieś, a zamek posadowiony na sztucznym wzgórzu w widłach Pęzinki i Krępieli idealnie nadawał się na ich siedzibę ze względu na właściwości obronne.
Renesansowa posiadłość
Pod koniec XV wieku zamek trafił z powrotem w ręce rodu Borków, do których Pęzino należało wcześniej (zamek został przekazany jako lenno). Borkowie rozbudowali zamek w stylu renesansowym, m.in. postawili nowe skrzydło mieszkalne, a budynki zajmowane przez joannitów przyozdobili i wybili w murach obwodowych otwory okienne.
Kolejne przebudowy
Zamek ma także cechy gotyckie, a to za sprawą dobudowania w XIX wieku kolejnego skrzydła przez zarządzający zamkiem rod Puttkamerów. Przejęli oni budynek w 1703 r. i władali nim dość długo. Wokół zamku stworzyli ogrody z letnim pawilonem. Twierdza w takiej formie zachwycała aż do 1935 roku, kiedy to wybuchł tam pożar. Remont rozpoczął się rok później i trwał cztery lata. Przy okazji wymieniono cały dach i dobudowano nowe skrzydło, tak zwane skrzydło bramne.
Zamek w Pęzinie dzisiaj
Nadeszła wojna. Po niej tereny te przejęły władze Polski Ludowej. Zamek posłużył za PGR, a jego stan się pogarszał, jednak w 1977 r. przeznaczono go na siedzibę Kombinatu PGR. Dzięki temu odremontowano zamek i w 1990 r. nastąpiło jego nowe otwarcie. Po krótkim czasie stał się on własnością Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Od 1996 jest w rękach prywatnych.
Można tam oglądać ślady po dawnej fosie, nad którą przerzucony był most zwodzony, a także m.in. ciekawą bramę wjazdową, altanę, ruiny kaplicy zamkowej i skrzydła w różnych stylach architektonicznych.
Obecnie można odwiedzić zamek podczas imprez zorganizowanych. Odbywają się tam konferencje, żywe lekcje historii dla uczniów szkół, spotkania biznesowe i duże uroczystości takie jak wesela. Od 2015 roku funkcjonuje tam jedyna w regionie sala tortur z maszynami tortur wykonanymi według historycznych projektów.
Działa tam Izba Regionalna z historycznymi eksponatami ukazującymi historię rycerstwa na Pomorzu. Są tam m.in. zbroje i suknie dworskie. Izba Regionalna czynna jest od kwietnia do końca października od wtorku do piątku w godz. 10-14 i w soboty od godz. 8 do 12.
Więcej informacji na temat zwiedzania można uzyskać pod numerami: 693 720 221 i +48 91 577 67 34.
Zamek znajduje się bardzo blisko Stargardu, między DK10 i DK20.