Strona głównaCiekawostkiOjcowski Park Narodowy – najmniejszy, ale spektakularny

Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy, ale spektakularny

Ojcowski Park Narodowy został utworzony na terenie województwa małopolskiego. Zajmuje powierzchnię 21,46 kilometrów kwadratowych, co daje mu tytuł najmniejszego parku narodowego w Polsce. To bajkowa kraina pełna wapiennych skał, ostańców i kanionów. Ojcowski Park Narodowy został utworzony w 1956 roku.

Kraina wapiennych skał

ojcowski park narodowy

Pomysł utworzenia parku narodowego w tym miejscu związany był z systematycznym wyniszczaniem terenów, które obecnie przynależą do OPN. Jeszcze w XIX wieku, przez wycinkę drzew, odłamywanie skalnych nacieków i rozkopywanie jaskiń w poszukiwaniu cennego nawozu tak piękne obszary ponosiły ogromne straty. Zaczęły się pojawiać głosy o konieczności ochrony tego obszaru. Pomimo starań do utworzenia rezerwatu przyrody nie doszło, formalności udało się sfinalizować dopiero w 1956 roku.

Chociaż Ojcowski Park Narodowy zajmuje niewielką powierzchnię, zachwyca różnorodnością terenu. Piękne doliny nad którymi górują fantazyjne ostańce to idealne miejsce do spacerów. Skąd taka nazwa? Wszystko dzięki naturze, która stworzyła je z solidnego materiału i dzięki temu ostały się pomimo erozji wody i wiatru. Formacje skalne zaskakują wielkością i różnorodnością kształtów. To właśnie w Ojcowskim Parku Narodowym można podziwiać dobrze znaną wszystkim Maczugę Herkulesa – fantastyczną wapienną skałę.

Ponad 400 spektakularnych jaskiń

ojcowski park narodowy

Ojcowski Park Narodowy to królestwo jaskiń. Od 1992 roku prowadzony jest specjalny spis, który kataloguje wszystkie groty. Oficjalnie umieszczono w nim 400 obiektów. Szacuje się, że liczba ta jest zdecydowania większa. Przypuszcza się, że na terenie parku może być nawet 700 jaskiń, które powstały głównie dzięki działaniu wód.

Część z nich jest udostępniona do zwiedzania. Warto odwiedzić m.in. najbardziej znaną Jaskinię Łokietka, która jest szczególnie chętnie odwiedzana ze względu na związaną z nią legendę. Według podania właśnie tu schronił się Władysław Łokietek uciekając z Krakowa przed wojskami czeskimi. Zycie króla miał uratować pająk, który zasłonił siecią wejście do jamy. Na pamiątkę tego wydarzenia ustawiono bramę w kształcie pajęczej sieci.

Duża liczba jaskiń sprzyja nietoperzom. Wśród 25 gatunków żyjących na terenie Polski, aż 17 zamieszkuje właśnie ten park narodowy. Najczęściej spotykane są podkowce małe i nocki duże.

Ojcowski Park Narodowy – zabytki i inne atrakcje

ojcowski park narodowy

Ojcowski Park Narodowy może się pochwalić dwoma zamkami znajdującymi się na jego terenie. Mowa o Pieskowej Skale i Ojcowie. Dwie wyjątkowe warownie to niewątpliwie wizytówka tego miejsca. Z obu zamków roztaczają się spektakularne panoramy.

To nie jedyne atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego. Podczas wycieczki warto zwrócić uwagę na Kaplicę na Wodzie (widoczna na zdjęciu), która jest zabytkowym obiektem sakralnym wzniesionym w 1901 roku. Została ona wybudowana w niezwykły sposób – przepływa pod nią potok Prądnik. Dlaczego zdecydowano się na tak dziwny zabieg? Według legendy, ominięto w ten sposób carski zakaz o niebudowaniu „na ziemi ojcowskiej”.

Spragnionym większej ilości informacji o tym miejscu z pewnością spodoba się Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. W dawnym budynku Hotelu pod Łokietkiem zgromadzono eksponaty obejmującą florę, faunę, geologię a także hydrologię parku. Można tu również oglądać ekspozycję związaną z osadnictwem ludzi na tych terenach sięgającą 120 tysięcy lat.

Alternatywą dla samotnych, pieszych wycieczek po Ojcowskim Parku Narodowym będzie wycieczka z doświadczonym przewodnikiem. Z tego typu oprowadzania mogą skorzystać nie tylko grupy szkolne i zorganizowana, ale również osoby indywidualne. Szczegóły znajdziecie na stronie ojcow.pl.

ojcowski park narodowy
Ojcowski Park Narodowy (4), fot. Shutterstock
Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE