• Profil

  Ojcowski Park Narodowy został utworzony na terenie województwa małopolskiego w 1956 roku. Zajmuje powierzchnię 21,46 kilometra kwadratowego, co daje mu tytuł najmniejszego parku narodowego w Polsce. Pełen jest wapiennych skał, ostańców i kanionów.

  Pomysł utworzenia parku narodowego w tym miejscu związany był z systematycznym wyniszczaniem terenów, które obecnie przynależą do OPN. Jeszcze w XIX wieku, przez wycinkę drzew, odłamywanie skalnych nacieków i rozkopywanie jaskiń w poszukiwaniu cennego nawozu tak piękne obszary ponosiły ogromne straty.

  Ojcowski Park Narodowy to królestwo jaskiń. Od 1992 roku prowadzony jest specjalny spis, który kataloguje wszystkie groty. Oficjalnie umieszczono w nim 400 obiektów. Szacuje się, że może być nawet 700 jaskiń, które powstały głównie dzięki działaniu wód. Część z nich jest udostępniona do zwiedzania. Warto odwiedzić m.in. najbardziej znaną Jaskinię Łokietka.

  Duża liczba jaskiń sprzyja nietoperzom. Wśród 25 gatunków żyjących na terenie Polski, aż 17 zamieszkuje właśnie ten park narodowy. Najczęściej spotykane są podkowce małe i nocki duże.

  Ojcowski Park Narodowy może się pochwalić dwoma zamkami znajdującymi się na jego terenie. Mowa o Pieskowej Skale i Ojcowie. Podczas wycieczki warto zwrócić też uwagę na Kaplicę na Wodzie.

  Spragnionym większej ilości informacji o tym miejscu z pewnością spodoba się Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. W dawnym budynku Hotelu pod Łokietkiem zgromadzono eksponaty obejmującą florę, faunę, geologię a także hydrologię parku. Można tu również oglądać ekspozycję związaną z osadnictwem ludzi na tych terenach sięgającą 120 tysięcy lat.

  Czytaj więcej: Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy, ale spektakularny

  Zobacz też: Zamek w Pieskowej Skale

 • Więcej informacji
  Adres: Ojców 9
  Ojców
  małopolskie
  32-047
  Polska
  Telefon: 12 389 20 05
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.