Strona głównaTop 10Atrakcje Śląska, o których nawet byś nie pomyślał – top 7

Atrakcje Śląska, o których nawet byś nie pomyślał – top 7

Śląsk wydaje Wam się nudny? To jedna z najbardziej urozmaiconych polskich krain. Nie brakuje tu zamków, pałaców i górskich szczytów. Atrakcje Śląska są liczne, choć my wybraliśmy dla Was 7 takich, o których nawet byś nie pomyślał organizując krajoznawczy wyjazd.

Pałac w Krowiarkach

Pałac w Krowiarkach, atrakcje Śląska
Pałac w Krowiarkach. Fot. Shutterstock

Pałac Donnersmarcków w Krowiarkach to ogromna rezydencja ze 115 salami w stylu neobarokowym i neorenesansowym. Mogła kiedyś aspirować do miana najpiękniejszego pałacu na Śląsku.

Można tu odnaleźć elementy secesyjne, neorenesansowe, a także neobarokowe. Powierzchnia pałacu to aż 6 500 mkw. Wśród najważniejszych pomieszczeń należy wyróżnić salę balową, jadalnię oraz salę mauretańską.

Pałac w Krowiarkach przetrwał II wojnę światową w stanie nienaruszonym. Najtrudniejszy okres dla tego miejsca rozpoczął się po 1970 roku. Pałac przestał pełnić funkcję szpitala rehabilitacyjno–ortopedycznego i jednocześnie przestano się nim interesować. Nie pomogła nawet prywatyzacja przeprowadzona w latach 90. XX wieku.

W 1988 roku zdecydowano o sprzedaży kolejnemu inwestorowi. Ten jednak nie poczuwał się do dbania o pałac.

Czytaj więcej: Pałac w Krowiarkach – wystawna rezydencja w ruinie

Góra Zborów

Góra Zborów, atrakcje Śląska
Góra Zborów. Fot. Shutterstock

Góra Zborów to skaliste wzniesienie na Wyżynie Częstochowskiej w gminie Kroczyce. Objęta jest rezerwatem przyrody. Miejsce to cenione jest głównie przez wspinaczy. Szczyt to także dobry punkt widokowy. Znajduje się na nim zbudowana podczas okupacji hitlerowskiej wieżyczka triangulacyjna.

Na terenie rezerwatu funkcjonował kiedyś kamieniołom, gdzie kierowano do przymusowej pracy robotników III Rzeszy. Miała tam miejsce także walka między niemieckimi żandarmami a Armią Ludową i Batalionami Chłopskimi.

Czytaj więcej: Góra Zborów w przewodniku Polska Zachwyca.

Zamek w Rybniku

Zamek w Rybniku, atrakcje Śląska
Zamek w Rybniku. Fot. Shutterstock

Jego początki sięgają XII wieku, kiedy to Piastowie śląscy ufundowali pierwszą prostokątną warownię. Zamek przez wiele wieków pełnił wyłącznie funkcję obronną. W XIV wieku nastąpiła jego rozbudowa, a w XV w. zamek nabrał charakteru rezydencji.

Często zmieniał właścicieli. Mieszkali w nim książęta raciborscy, książęta czescy aż w końcu w XVII wieku warownia przeszła w ręce Węgrów. To z inicjatywy hrabiów węgierskich do prostokątnego zamku zostały dobudowane dwa skrzydła z arkadami i taki kształt zamek posiada do dziś.

Czytaj więcej: Zamek w Rybniku w przewodniku Polska Zachwyca.

Wodospad w Sopotni Wielkiej – atrakcje Śląska

Wodospad w Sopotni Wielkiej, atrakcje Śląska
Wodospad w Sopotni Wielkiej. Fot. Shutterstock

Wodospad w Sopotni Wielkiej znajdziemy w Beskidzie Żywieckim, konkretnie w gminie Jeleśnia w powiecie żywieckim na potoku Sopotnia. Jest to największy wodospad w polskich Beskidach o wysokości 10 m. Koryto potoku pod wodospadem jest głęboko wcięte i woda w tym miejscu ma nawet 15 m głębokości.

Tej atrakcji turystycznej towarzyszą liczne pomniejsze kaskady. Do wodospadu w Sopotni Wielkiej można dojść trasą turystyczną i podziwiać go m.in. z mostu na potoku. Wodospad jest pomnikiem przyrody.

Kościół Zmartwychwstania w Piekarach Śląskich

Kościół Zmartwychwstania w Piekarach Śląskich, atrakcje Śląska
Kościół Zmartwychwstania w Piekarach Śląskich. Fot. Shutterstock

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Piekarach Śląskich stanowi część Kalwarii Piekarskiej. Został wybudowany w latach 1893-1896.

To piękna świątynia o ciekawej trójdzielnej i dwupoziomowej fasadzie. Jest murowana z cegły i bardzo bogato zdobiona detalami architektonicznymi. Kościół jest malowniczo położony na wzgórzu i otacza go rozległy park, w którym znajdują się pozostałe obiekty kalwaryjskie takie jak stacje drogi krzyżowej.

Bryła kościoła jest bardzo rozczłonkowana: posiada trzy nawy, od południa i północy znajdują się prostokątne kruchty, a od strony północnej prezbiterium. Nad całością dominuje spiczasta wieża. Świątynia w całości jest wzmocniona przyporami.

Pałac w Brynku – atrakcje Śląska

Pałac w Brynku
Pałac w Brynku. Fot. Shutterstock

Pałac w Brynku pochodzi z XIX w i otacza go park krajobrazowy. Pałac zaprojektowano wraz z ogrodem botanicznym i zabudową gospodarczą w 1829 r. przez Bernarda von Rosenthala z Wrocławia dla księcia Adolfa zu Hohenlohe-Ingelfingen. Przeszedł w 1904 r. w ręce hrabiego Hugona I Henckela von Donnersmarcka z Siemianowic.

Zachowały się eklektyczny pałac, stróżówki, cieplarnia, kotłownia, wieża ciśnień, oranżeria, oficyna, ujeżdżalnia i inne zabudowania gospodarcze. W zachodnim skrzydle pałacu znajduje się kaplica, w której w czasach PRL funkcjonował sklep. Dziś w pałacu działa internat Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego.

Park w Świerklańcu

Park w Świerklańcu
Park w Świerklańcu. Fot. Shutterstock

Park w Świerklańcu leży przy drodze z Tarnowskich Gór do Piekar Śląskich i jest pozostałością dawnego kompleksu pałacowo-parkowego. Posiadłość należała do rodziny Donnersmarck, a na jej terenie znajdował się zamek z czasów średniowiecza, którego pozostałości przetrwały do naszych czasów. Ród postanowił wybudować tu w XIX w. pałac zwany Małym Wersalem. Donnersmarckowie przebywali w posiadłości do końca II wojny światowej. Od czasu wkroczenia Armii Czerwonej pałac wraz z parkiem popadał w ruinę. Co roku w październiku odbywa się tam Hubertus, czyli gonitwa konna za lisem.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE