Mniej znane zamki, dzikie ostępy, opuszczone pałace i arcyciekawe zabytki. Nie brakuje w Polsce fantastycznych miejsc idealnych na wakacje, o których mogłeś dotychczas nawet nie wiedzieć! Oto świetne atrakcje na lato w Polsce.

Poprzedni
Następny

Dolnośląskie – opactwo cystersów w Lubiążu

opactwo cystersów w lubiążu dolnośląskie
Opactwo cystersów w Lubiążu jest udostępnione do zwiedzania. Fot. Shutterstock

To największe takie opactwo na świecie i drugi co do wielkości obiekt sakralny (większy znajduje się tylko w Hiszpanii). Opactwo cystersów w Lubiążu słusznie nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku.

Do Polski cystersi przybyli w połowie XII w. Opactwo cystersów w Lubiążu było czwartym w Polsce obiektem tego typu i powstało w 1163 roku. Dziś jest udostępnione dla zwiedzających. Można odwiedzić m.in. imponujących rozmiarów Salę Książęcą, która uważana jest za jeden z najwybitniejszych zabytków śląskiego baroku. Znajdują się tu rzeźby Józefa Mangoldta oraz malowidła ścienne Christiana Bentuna.

Czytaj dalej i zobacz więcej zdjęć: Opactwo cystersów w Lubiążu w przewodniku Polska Zachwyca.

Poprzedni
Następny
Poprzedni artykułMielno atrakcje – co robić w pięknym kurorcie nad Bałtykiem? (Top 9)
Następny artykułZaginione skarby w Polsce – możesz je znaleźć samemu
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

2 KOMENTARZE

  1. A co to za wieża z głównej strony promującej top10? Nie została ujeta w dziesiątce, a wydaje się najbardziej intsresująca. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here