Strona głównaTop 10Atrakcje na lato w Polsce, o których mogłeś nie wiedzieć

Atrakcje na lato w Polsce, o których mogłeś nie wiedzieć

Mniej znane zamki, dzikie ostępy, opuszczone pałace i arcyciekawe zabytki. Nie brakuje w Polsce fantastycznych miejsc idealnych na wakacje, o których mogłeś dotychczas nawet nie wiedzieć! Oto świetne atrakcje na lato w Polsce.

Dolnośląskie – opactwo cystersów w Lubiążu

opactwo cystersów w lubiążu dolnośląskie
Opactwo cystersów w Lubiążu jest udostępnione do zwiedzania. Fot. Shutterstock

To największe takie opactwo na świecie i drugi co do wielkości obiekt sakralny (większy znajduje się tylko w Hiszpanii). Opactwo cystersów w Lubiążu słusznie nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku.

Do Polski cystersi przybyli w połowie XII w. Opactwo cystersów w Lubiążu było czwartym w Polsce obiektem tego typu i powstało w 1163 roku. Dziś jest udostępnione dla zwiedzających. Można odwiedzić m.in. imponujących rozmiarów Salę Książęcą, która uważana jest za jeden z najwybitniejszych zabytków śląskiego baroku. Znajdują się tu rzeźby Józefa Mangoldta oraz malowidła ścienne Christiana Bentuna.

Czytaj dalej i zobacz więcej zdjęć: Opactwo cystersów w Lubiążu w przewodniku Polska Zachwyca.

Kujawsko-pomorskie – zamek w Radzyniu Chełmińskim

Zamek w Radzyniu Chełmińskim kujawsko-pomorskie
Atrakcje na lato w Polsce – Zamek w Radzyniu Chełmińskim to jedna z mniej znanych fortec województwa kujawsko-pomorskiego. Fot. Shutterstock

Zamek w Radzyniu Chełmińskim był jedną z najpotężniejszy warowni państwa krzyżackiego, a dziś jego ruiny odwiedza stosunkowo niewiele osób.  Twierdzę wzniesiono w 1234 roku. Początkowo była to jedynie drewniano-ziemna fortyfikacja, jednak dość szybko zamek w Radzyniu Chełmińskim stał się najpotężniejszą warownią w państwie krzyżackim. Dopiero ukończenie budowy zamku w Malborku sprawiło, że spadł on w hierarchii na drugie miejsce.

Czytaj dalej i zobacz więcej zdjęć: Zamek w Radzyniu Chełmińskim w przewodniku Polska Zachwyca.

Lubelskie – zamek w Krupem

zamek w krupem ruiny
Atrakcje na lato w Polsce – Zamek w Krupem to mroczna opuszczona twierdza… Fot. Shutterstock

Zamek w Krupem to forteca na trasie z Chełma do Krasnegostawu w woj. lubelskim. Pierwsza warownia w tym miejscu powstała w 1492 roku. Była to posiadłość szlachecka Krupskich herbu Korczak. Zamek przekazywany był w ręce innych rodów, Zborowskich i Gnoińskich. Po latach warownia obróciła się w ruinę. Do dziś nikt jej nie odbudował.

Czytaj dalej i zobacz więcej zdjęć: Zamek w Krupem w przewodniku Polska Zachwyca.

Lubuskie – park Miłości im. Michaliny Wisłockiej

Ławeczka im. Michaliny Wisłockiej w Parku Miłości w Lubniewicach
Atrakcje na lato w Polsce – Ławeczka Michaliny Wisłockiej w Parku Miłości w Lubniewicach. Fot. Shutterstock

Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej znajduje się nad jeziorem Lubiąż w Lubniewicach. Rosną w nim ponadstuletnie drzewa oraz wiele odmian pięknych krzewów i innych roślin ozdobnych. To właśnie Lubniewice ukochała sobie Michalina Wisłocka, najbardziej znana polska seksuolog. Tutaj odbywała swoje letnie praktyki lekarskie i przeżyła swoją wielką miłość. Historię tę umiejętnie obrazuje film Marii Sadowskiej Sztuka kochania.

Czytaj więcej o Lubniewicach: Park Miłości w Lubniewicach w przewodniku Polska Zachwyca.

Łódzkie – kościół św. Idziego w Inowłodzu

Kościół św. Idziego w Inowołdzu
Atrakcje na lato w Polsce – Kościół św. Idziego w Inowołdzu to świetnie zachowany zabytek romański. Fot. Shutterstock

Kościół św. Idziego w Inowłodzu to prześliczny mały kościółek malowniczo usytuowany na wzgórzu, z którego rozpościera się piękny widok na dolinę Pilicy. Równocześnie z kościołem powstał na tej samej górze klasztor benedyktynek, który został w 1241 r. zburzony podczas najazdu tatarskiego.

Obecnie kościółek przyciąga miłośników sztuki romańskiej. Ciężko się dostać do jego wnętrza, ale warto zerknąć czy w małym oknie po lewej stronie od drzwi nie wisi czasem kartka z numerem telefonu, pod który można dzwonić w sprawie zwiedzania świątyni.

Czytaj dalej i zobacz więcej zdjęć: kościół św. Idziego w Inowłodzu.

Małopolskie – kościół św. Michała Archanioła w Dębnie

drewniany kościół w dębnie
Atrakcje na lato w Polsce – Drewniany kościół w Dębnie to ten, w którym brał ślub Janosik. Fot. Shutterstock

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim w powiecie nowotarskim to unikat na skalę krajową, jako że jest to najlepiej zachowany gotycki drewniany kościół w Polsce wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zbudowany został w 1490 roku w stylu gotyckim z drewna modrzewiowego.

Ruchome części wyposażenia świątyni również są godne uwagi. Możemy tam zobaczyć choćby zabytkowe cymbałki z V wieku. Oprócz tego kościół stanowił plan filmowy dla filmu Janosik. W nim to właśnie tytułowy bohater grany przez Marka Perepeczko brał ślub z Maryną. Nie ma ustalonej opłaty za zwiedzanie.

Czytaj więcej: Drewniany kościół w Dębnie w przewodniku Polska Zachwyca.

Mazowieckie – Park rozrywki Farma Iluzji

Park rozrywki Farma Iluzji lewitujący dom
Atrakcje na lato w Polsce – Park rozrywki Farma Iluzji ma wszystko co może spodobać się dzieciom. Fot. piotrbb, Shutterstock

Łatwiej chyba powiedzieć czego nie ma na Farmie Iluzji niż wymienić wszystko, co tam jest i nie pominąć żadnego szczegółu.

Farma Iluzji to park rozrywki dla całej rodziny, w którym można zobaczyć m.in. latającą chatę, wiele złudzeń optycznych, np. w muzeum iluzji, tunelu zapomnienia, czy pałacu luster. Czekają tam na najmłodszych piraci, faraonowie i dzikie smoki, labirynty, lasek doświadczeń, wielkie szachy, lejek grawitacyjny, czy muzyczna polana.

Mało? Jest park trampolin, park linowy, basen, dmuchańce… Takie atrakcje na lato w Polsce są wymarzone dla każdego dziecka. Jest nawet minizoo m.in. z zagrodą króliczków.

Czytaj więcej: Farma Iluzji przewodniku Polska Zachwyca.

Opolskie – piramida w Rożnowie

piramida w rożnowie na opolszczyźnie
Atrakcje na lato w Polsce – Piramida w Rożnowie stoi na tyłach kościoła, kiedyś był też cmentarz. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca ©

We wsi Rożnów na Opolszczyźnie ukryta jest piramida – tajemniczy grobowiec rodu von Ebenów. Stoi w pobliżu drewnianego kościoła pw. śś. Piotra i Pawła. Pochodzi z 1780 r. Zabytek nie widnieje w wielu przewodnikach, choć budowlę zaprojektował słynny architekt, twórca Bramy Branderburskiej, Carl Gotthard Langhans.

Intrygująca piramida liczy 9 metrów wysokości i ma proporcje podobne do tej w Gizie. 28 członków rodziny von Ebenów mmumifikowano i pochowano w piramidzie między 1780 do 1830 rokiem.

Przez długie lata piramida w Rożnowie była plądrowana, po czym wnętrze zostało uporządkowane, a mumie zabezpieczone. Obecnie wejście uniemożliwia ciężki łańcuch na drzwiach. Znajdujące się w środku trumny widać przez okna.

Czytaj więcej: Piramida w Rożnowie – tajemniczy grobowiec von Ebenów

Podkarpackie – Sowiecka Linia Mołotowa

sowiecka linia mołotowa bunkier w przemyślu przy przekopnej
Atrakcje na lato w Polsce – Bunkry Sowieckiej Linii Mołotowa w Przemyślu. Fot. Shutterstock

W wyniku agresji ZSRR na Polskę front przesunięto na zachód, a efektem zbrojenia się Armii Czerwonej było powstanie Linii Mołotowa, pasu umocnień na granicy z III Rzeszą wytyczonej po podziale Polski.

Od 1940 roku tysiące osób zmuszano do niewolniczej pracy przy budowie schronów. Po wojnie Niemcy zinwentaryzowali je wszystkie. Naliczyli 1900 obiektów. W tym: 542 schrony dla broni maszynowej, 460 schronów obrony przeciwpancernej, 68 schronów artylerii fortecznej i 43 schrony dowodzenia.

Zobacz, gdzie znaleźć schron w Przemyśu: Sowiecka Linia Mołotowa w przewodniku Polska Zachwyca.

Podlaskie – Uzdrowisko w Supraślu

konie pasące się przy bazylice w supraślu
Atrakcje na lato w Polsce – Supraśl ma niezwykły mikroklimat. Fot. Shutterstock

Supraśl to niewielka miejscowość na Podlasiu, która słynie z niezwykle czystego powietrza, mikroklimatu i bogatych złóż borowin. Jeśli chcecie odetchnąć pełną piersią to powinniście przyjechać właśnie tu. Od 1999 roku Supraśl posiada status uzdrowiska. Jest ono szczególnie polecane uskarżającym się problemy oddechowe, kardiologiczne oraz nadciśnienie. Leczy się tu również choroby cywilizacyjne – nerwicę, bezsenność a także lekkie depresje.

Zobacz więcej: Uzdrowisko w Supraślu w przewodniku Polska Zachwyca.

Pomorskie – Swołowo, wieś w kratę

budynki konstrukcji szkieletowej we wsi owalnicowej swołowo
Atrakcje na lato w Polsce – Swołowo to jedyna w swoim rodzaju wieś w kratę. Fot. Shutterstock

Swołowo to wieś jedyna w swoim rodzaju z przykładami budownictwa szkieletowego. Przez charakterystyczny wzór zaczęto nazywać Swołowo wsią w kratkę.

Budownictwo szkieletowe to niejedyna cecha charakterystyczna Swołowa. Zabudowa wsi to doskonały przykład owalnicy (inna stosowana nazwa to okolnica), czyli rozplanowania chat na planie okręgu lub podkowy. W środku znajdował się zazwyczaj plan lub inne ważne dla zagrody miejsce. We wsi Swołowo, oś planu owalnicowego biegnie wzdłuż płynącego przez miejscowość strumyka.

Przykłady takiej architektury można podziwiać na terenie prawie całego Pomorza. Podobne budynki znajdziemy m.in. w Słupsku, Darłowie, Ustce oraz Kobylnicy.

Czytaj dalej i zobacz więcej zdjęć: Swołowo – Kraina w kratę w przewodniku Polska Zachwyca.

Śląskie – Czantoria

Czantoria w Beskidzie Śląskim
Atrakcje na lato w Polsce – Czantoria w Beskidzie Śląskim. Rozpościera się stąd piękny widok. Fot. Shutterstock

Wielka Czantoria to stromy szczyt w Beskidzie Śląskim i najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii. Przebiega tędy granica Polski z Czechami. Co ciekawe Czantoria dzieli także zlewiska Wisły i Odry (przez szczyt przebiega główny wododział Polski).

Po czeskiej stronie znajduje się wieża widokowa z platformą, a także bufet i schronisko turystyczne. Polecamy odwiedzić leśny kościółek na zachodnim zboczu góry, znajdujący się przy czerwonym szlaku w tzw. Zakamiyniu. To kościół ewangelicki gdzie odprawiano tajne nabożeństwa w okresie kontrreformacji.

Czytaj więcej: Czantoria w przewodniku Polska Zachwyca.

Świętokrzyskie – Piekło Niekłańskie

Rezerwat Skałki Piekło koło Niekłania
Atrakcje na lato w Polsce – Rezerwat Skałki Piekło koło Niekłania. Fot. Shutterstock

Nieopodal miejscowości Niekłań Wielki w Świętokrzyskiem (blisko granicy z woj. mazowieckim) położony jest Rezerwat Skałki Piekło. Zobaczymy tam niezwykłe formacje geologiczne, z którymi związane są ciekawe legendy. Piekło Niekłańskie to mało znana atrakcja, a z pewnością warta zobaczenia. Ten niewielki rezerwat w nocy podobno opanowują same diabły.

W Górach Świętokrzyskich to Łysica jest siedzibą diabłów. Ale sam Lucyfer zagnał niektóre z nich w skałki blisko Niekłania, by tam składały mu ofiary, zwodziły ludzi błądzących w lesie i straszyły miejscowych gospodarzy. Niektóre z diabłów pouciekały, inne podobno dalej grasują wśród skalnych formacji.

Czytaj więcej: Piekło Niekłańskie w przewodniku Polska Zachwyca.

Warmińsko-mazurskie – Święta Lipka

Bazylika w Świętej Lipce
Atrakcje na lato w Polsce – Bazylika w Świętej Lipce. Fot. Fotokon, Shutterstock

Dawno, dawno temu pewien skazaniec oczekiwał w celi na zamku w Kętrzynie na wykonanie wyroku. Ostatniej nocy, kiedy nie mógł zasnąć nękany wizją rychłej śmierci, ukazała się mu Matka Boska. Skazaniec otrzymał kawał drewna i polecenie aby wyrzeźbić w nim figurkę. Chociaż więzień nie mógł się poszczycić zdolnościami manualnymi posłuchał Maryi i wykonał jej piękną podobiznę. Kiedy rano strażnicy znaleźli przy nim jego pracę uznali, że więźnia ułaskawił Bóg i uwolnili go.

Uwolniony mężczyzna zgodnie z poleceniem Matki Boskiej umieścił figurę przy przydrożnej lipie. Przepiękna rzeźba bardzo szybko zyskała sławę za sprawą licznych cudów i uzdrowień. Tak rozpoczęła się historia Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce.

Czytaj więcej: Święta Lipka w przewodniku Polska Zachwyca.

Wielkopolskie – Jezioro Turkusowe w Koninie

jezioro turkusowe w koninie
atrakcje na lato w Polsce – Jezioro Turkusowe. Fot. Shutterstock

Jezioro Turkusowe jest poprzemysłowym zbiornikiem z czystą wodą o przepięknej zielonkawoniebieskiej barwie, od której wzięła się jego nazwa. Nie wolno się tam kąpać z powodu silnie zasadowego odczynu wody. Zbiornik to pozostałość po odkrywce w kopalni węgla brunatnego Gosławice. Odpady z wyrobiska były odprowadzane do jeziora, a w wyniku mineralizacji woda osiągnęła turkusowy kolor.

Zobacz lokalizację: Jezioro Turkusowe w przewodniku Polska Zachwyca.

Zachodniopomorskie – Borne Sulinowo

borne sulinowo garnizony ruiny
Atrakcje na lato w Polsce – Borne Sulinowo, fot. Taranchic, Shutterstock

Borne Sulinowo to polskie miasto-widmo. Po II wojnie światowej, gdy Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, powstały tu radzieckie garnizony. Bornego Sulinowa nie zobaczycie na powojennych mapach. Tereny te były dokładnie strzeżone przez rosyjskie wojsko.

W 1936 roku tereny te wykupił rząd III Rzeszy i wysiedlił dotychczasowych mieszkańców. Stworzono tu nowe miasteczko o nazwie Gross Born, obok którego powstał poligon. Oficjalne otwarcie miało miejsce 18 sierpnia 1938 roku. Na uroczystość przyjechał z Berlina Adolf Hitler. Miasto stało się bazą stacjonowania czołgów, terenem ćwiczeń wojskowych oraz miejscem gdzie stworzono plan ataku na Polskę. Podczas wojny w pobliżu Gross Born w miejscowości Westfalenhof, dziś znanym jako Kłomino, znajdował się obóz dla jeńców z Francji oraz Polski.

Po II wojnie światowej, kiedy wojsko rosyjskie wkroczyło na teren Polski, miasto przestało istnieć na mapach. Takie atrakcje na lato w Polsce są idealne do okrywania dla całej rodziny.

Czytaj więcej: Borne Sulinowo w przewodniku Polska Zachwyca.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

  1. A co to za wieża z głównej strony promującej top10? Nie została ujeta w dziesiątce, a wydaje się najbardziej intsresująca. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE