Cerkwie łemkowskie zostały połączone w wyjątkowy szlak na terenie województwa małopolskiego. Trasa liczy sobie około 40 km i najlepiej przemieszczać się po niej samochodem. Miłośnicy wycieczek rowerowych mogą również podjąć próbę zdobycia szlaku jednośladem. Na szlaku cerkwi łemkowskich województwa małopolskiego znajduje się 10 obiektów – my prezentujemy te najbardziej zachwycające.

Nazwa cerkwie łemkowskie to ogólne określenie na styl architektoniczny cerkwi powstałych na terenach zamieszkiwanych pierwotnie przez Łemków w Karpatach. Cechami wyróżniających te budynki jest przede wszystkim materiał, z którego zostały zbudowane – tradycyjnie było to drewno.

4Cerkiew św. Jana Ewangelisty w Muszynce

Cerkiew w Muszynce, fot. Shutterstock

Cerkiew w Muszynce powstałą około 1736 roku, a w wieku XX przeszła przebudowę. To również przykład stylu zachodnio–łemkowskiego. Bardzo ciekawym elementem, wyróżniających ten obiekt wśród innych jest polichromia z początku XX wieku utrzymana w niebieskich tonacjach. W cerkwi znajduje się również ikonostas z XVIII wieku. To nie jedyny element jaki zachował się z pierwotnego wyposażenia. W cerkwi znajdują się jeszcze ołtarze boczne z rzeźbami świętej Barbary oraz św. Piotra i Pawła.  Obecnie jest to kościół filialny rzymskokatolicki.

Cerkiew w Muszyniance jest obiektem najbardziej wysuniętym na wschód, leży około 11 km od Krynicy Zdroju.