Mamy coś dla prawdziwych leniuchów i poszukiwaczy niczym nie zmąconej ciszy. Jakie są największe oazy spokoju w naszym kraju i gdzie odpocząć w Polsce tak naprawdę, bez tłumu turystów, natrętnych sprzedawców i kolejek do kas biletowych? Mamy kilka podpowiedzi.

1. Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy to idealne miejsce, jeśli pytasz gdzie odpocząć w Polsce. Fot. Shutterstock

Największy wśród 23 parków narodowych Polski. Znajduje się na obszarze województwa podlaskiego. Najważniejszymi terenami dla tego parku są bagna biebrzańskie oraz rezerwat przyrody Czerwone Bagno. To właśnie tu znajduje się najlepiej zachowany w Europie system torfowisk. Bagna na terenie parku narodowego zamieszkuje aż 300 gatunków ptaków a wśród nich żurawie, rybitwy oraz sowy.

Biebrzański Park Narodowy obfituje w szlaki turystyczne. Utworzono tu aż 18 szlaków pieszych o łącznej długości ok. 500 km, trzy szlaki rowerowe (148 km), trzy szlaki kajakowe, a także 8 ścieżek przyrodniczych.

2. Selmęt Wielki

Gdzie odpocząć w Polsce? Nad jeziorem! Selmęt Wielki na Mazurach to oaza spokoju. Fot. Shutterstock

Selmęt Wielki zwany Selmentem to urocze jezioro na Mazurach. Nie trzeba jechać daleko, by podziwiać widoki jak z pocztówki. Nie jest to znany europejski kurort, tylko nasze rodzime jezioro na Pojezierzu Ełckim.

Powierzchnia jeziora wynosi aż 1 273 ha. Warto wybrać się kajakiem bądź łódką wgłąb jeziora. Wpływa tutaj rzeka Lega. Selmęt Wielki długi jest na ponad 11 km. W najgłębszym miejscu ma 22 m.

3. Sudety, Góry Suche

Po Sudetach można też pobiegać. Sudecka Setka jest dla tych, którzy lubią rywalizację. Pokonywanie górskich szlaków biegiem poza zawodami polecamy tym, którzy nie chcą nikogo spotkać na drodze. Fot. Shutterstock

Dzikie ostępy z dala od ludzi i miast? Warto zaszyć się w schronisku PTTK Andrzejówka w Sudetach Środkowych, a konkretnie Górach Suchych, najwyższym paśmie Gór Kamiennych. Górskie szlaki nie należą tu do bardzo wymagających i mają jedną ważną zaletę dla samotników: trudno tam spotkać tłumy.

W pobliżu Andrzejówki leży Sokołowsko, niewielka miejscowość Kieślowskiego i dawne śląskie Davos, słynące z sanatorium leczącego choroby płuc. Po lecznicy została ruina, ale tamtejsza architektura (przyjrzyjcie się domkom) i historia są naprawdę ciekawe. To mało znane zakątki, które polecamy jeśli zadajecie sobie pytanie gdzie odpocząć w Polsce.

4. Park Mużakowski

Park Mużakowski wygląda jak z bajki. Fot. Shutterstock

Park Mużakowski jest jednym z najpiękniejszych w Europie, wiec na pewno przypadnie do gustu tym, którzy oprócz wypoczynku cenią estetykę i bajkowe widoki. Tereny zielone, stare drzewa, mosty, wiadukty i zamki przyciągają swoim pięknem i historią sięgającą początku XIX wieku. 3 tys. gatunków roślin drzewiastych i krzewiastych. W późniejszych latach utworzono tu także obiekty uzdrowiskowe.

Cały teren parku ma ponad 700 hektarów. 522 należą do naszego kraju, więc jeśli nie wiecie gdzie odpocząć w Polsce zachodniej, będzie to doskonałe miejsce na wycieczkę. Park położony jest przy Łęknicy w województwie lubuskim. Niemiecka część, zajmująca 266 hektarów, sąsiaduje z miastem Mużaków. Pod koniec lat 80. XX wieku rozpoczęto wspólne dla wschodu i zachodu prace nad powrotem Parku Mużakowskiego do dawnej świetności. Po stronie niemieckiej odrestaurowano oranżerię, przebudowano dawne budynki na obiekty mieszkalne dla turystów, odbudowano Nowy Zamek, oraz odtworzono dawną roślinność.

Czytaj więcej: Park Mużakowski – tam, gdzie sztuka przemienia się w naturę

5. Podlasie

Tak wygląda Podlasie, idylla z niezmąconą ciszą. Fot. Shutterstock

Podlasie to jeden ze spokojniejszych i cichszych regionów, więc jeśli zadajecie sobie pytanie gdzie odpocząć w Polsce tak naprawdę, znaleźliście odpowiedź. Czas płynie tu wolniej, a ludzie nigdzie się nie spieszą. Pośród rozległych pól i łąk po horyzont, poprzetykanych jedynie z rzadka samotnymi drzewami każdy znajdzie ukojenie. Nie ma większej samotni.

W dolinie Narwi leży Narwiański Park Narodowy, obszar, który jest jedną z ostatnich w Europie naturalnie zalewanych dolin rzecznych. To idealne środowisko dla licznie zamieszkujących te tereny ptaków. Jest domem dla kilkudziesięciu gatunków zwierząt zagrożonych w skali europejskiej a nawet światowej. To najbardziej zielona atrakcja Podlasia.

Czytaj więcej: Narwiański Park Narodowy – mała Amazonia 

6. Bieszczady

Gdzie odpocząć w Polsce jeśli nie w Bieszczadach? Fot. Shutterstock

Gdzie jedziemy, kiedy chcemy rzucić wszystko i wyjechać? No właśnie!

Kto nie kocha Bieszczad? Tam naprawdę nie zagląda nawet diabeł, więc można znaleźć całą górską połoninę tylko dla siebie. Im bliżej granicy z Ukrainą, tym mniej osób na szlaku.

Jeśli zdarzy Wam się wyjść w Bieszczady samotnie, możecie nie widzieć ludzi przez kilka dni. Wysunięte dalej na zachód szlaki, np. na Pikuj z Sianek na Ukrainie, są rzadko uczęszczane. Na pewno radosne „dzień dobry” usłyszymy w Bieszczadach rzadziej niż w Tatrach, jeśli porównamy najpopularniejsze trasy w obu tych pasmach. Ludzie też tacy jakby bardziej zamyśleni, zawsze przyjaźni i pomocni.

Czytaj też: Bieszczady – top 10 powodów, by tam pojechać

7. Beskid Niski

Rytro i Beskid Niski to doskonałe miejsca jeśli pytasz gdzie odpocząć w Polsce. Fot. Shutterstock

Beskidy mają wiele pasm, a Bieszczady są jednym z pomniejszych. Z kolei Beskidy Środkowe są już dość niewysokie i mniej oblegane przez turystów. To tu znajduje się Beskid Niski. W górach naprawdę można odnaleźć błogość, ciesząc się zwyczajnym oddychaniem, gdy usiądziemy na chwilę na zboczu w trakcie wędrówki i będziemy wpatrywać się wgłąb kotlin i dolin.

W centrum Beskidu Niskiego położony jest Magurski Park Narodowy, z kolei we wschodniej części Jaśliski Park Krajobrazowy. Można zatrzymać się w namiocie na którymś z kempingów. Jeśli chcecie znaleźć pensjonat, to polecamy uzdrowiska: Rymanów-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Wysowa-Zdrój oraz Wapienne z wodami mineralnymi.

1 KOMENTARZ

  1. Piekne miejsca .zachecam sorawdzic na pomorzu Połczyn Zdrój z pieknym parkiem i wieloma sanatoriami oraz bliskim polozeniu do Baltyku….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here