Gorce to jeden z najpiękniejszych rejonów Polski. Ich nazwę można tłumaczyć jako gorejące, czyli płonące góry – tak właśnie wspominał je Jan Długosz. Z kolei XX-wieczny pisarz Władysław Orkan pisał o nich: Naprzeciw Tatr, między doliną nowotarską a wężowatą kotliną Raby, wspięło się gniazdo dzikich Gorców. Od romantycznych Pienin rozdzielał je wartki kamienicki potok, a od spiskiej krainy odgraniczył je bystry Dunajec. Samotnie stoją nad wzgórzami.
Tutaj znajdziemy miejsce rozbicia się amerykańskiego bombowca, chatkę Karola Wojtyły, czarodziejską kapliczkę i olbrzymie skały – niesamowite ostańce.
Zdumiewające Gorce
Gdzieś między Tatrami a Pieninami, w sąsiedztwie spozierającego zza Dunajca Beskidu Sądeckiego, znajdziemy Gorce. Te niewysokie góry, których najwyższym szczytem jest Turbacz (1310 m n.p.m.) to wciąż niedoceniany i nieco pomijany przez turystów kierunek. Dzięki temu można zaszyć się tam w zupełnej ciszy i podziwiać piękne widoki.
Gorce atrakcje
Atrakcje Gorców to przede wszystkim zdumiewające krajobrazy, fauna i flora. Gorczański Park Narodowy skrywa niedźwiedzie brunatne, rysie, wilki i żbiki, a także nietoperze podkowce, sowy puchacze i puszczyki oraz orły przednie.
Możemy także oczywiście wybrać się którymś ze szlaków na zdobywanie gorczańskich szczytów. Warto odwiedzić bulandową kapliczkę, która jest wspomnieniem po Bulandzie, najbardziej znanym bacy z tych okolic. Posądzano go podobno o czary. Niedaleko znajdziemy Kudłońskiego Bacę, czyli wielki ostaniec (skałę samotnie wystającą z ziemi). Zdumiewające, że jeszcze się nie przewrócił. Nieco dalej jest Diabelski Kamień, kolejna czarcia skała pod Turbaczem.
Wykorzystał ją w twórczości wspomniany wcześniej Orkan. Według jego powieści kamień przytargał z Rzymu sam Lucyfer. Nie brakuje też legend, które nadają kamieniowi magiczną moc i prawią o skarbach ukrytych w ziemi gdzieś głęboko pod nim.
Lubań
Lubań jest niezwykłym szczytem, bo to właśnie stąd rozciągają się najpiękniejsze widoki w tej okolicy. Widać Tatry, Pieniny, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki i Podhale. Ale miłośnicy historii też znajdą tu coś dla siebie. Na zboczach można znaleźć ruiny schroniska, w którym podczas II wojny światowej zginęli partyzanci.
Szczyt warto odwiedzić szczególnie latem, działa tam wtedy baza namiotowa. Z kolei 25 lipca, w dzień św. Jakuba słychać tutaj potępieńcze jęki juhasów i brzdęk dzwonków wypasanych przez nich owiec.
Gorczański Park Narodowy
Gorczański Park Narodowy obejmuje prawie wszystkie najwyższe szczyty Gorców, oprócz Turbacza i Lubania, czyli akurat tych najpopularniejszych. Symbolem parku jest salamandra plamista. Charakterystyczne są tu rozległe polany gorczańskie, wiosną zamieniające się w kwieciste krokusowe łąki. Na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego dopuszczono niedawno kulturowy wypas owiec, czyli wypas kontrolowany. Gdy całkiem z niego zrezygnowano i wygoniono owce z parku narodowego, zauważono że nastąpiły pewne szkodliwe zmiany w środowisku. Teraz władze parku starają się to odwrócić.
Łopuszna
Łopuszna to przepiękna wieś nad Dunajcem u podnóża Gorców. Prowadzą stąd dwa szlaki: na Turbacz i polanę Zielenicę. Łopuszna znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Możemy tutaj podziwiać późnogotycki drewniany kościół Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata z XV w i dwór Tetmajerów z ok. 1790 r., należący niegdyś do Leona Przerwy-Tetmajera (obecnie jest to filia Muzeum Tatrzańskiego). Z Łopuszną związany jest m.in. także ksiądz Józef Tischner.
Papieżówka
Papieżówka to polanka z samotnym szałasem, który niegdyś służył drwalom. W sierpniu 1976 roku przez dwa tygodnie mieszkał tam Karol Wojtyła. Już chyba wiecie zatem, skąd tak osobliwa nazwa. Ówczesny metropolita krakowski modlił się tam w samotności i spartańskich warunkach. Nikt go nie poznał, choć był już przecież wtedy znamienitym duchownym.
Na polanę Prowadzi pieszy i rowerowy szlak turystyczny. Znajdziemy tam głaz z pamiątkową inskrypcją. Jest to zdanie wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski – Pilnujcie mi tych szlaków.
Wrak bombowca California Rocket
Miłośnicy historii i militariów mogą podziwiać odtworzony fragment kadłuba samolotu B-24 J Liberator. Amerykański bombowiec rozbił się Pod Pańską Przehybką 18 grudnia 1944 roku. Jego nazwa własna to California Rocket, czyli Kalifornijska Rakieta.
Wypadek kosztował życie dowódcy por. pil. Williama Beimbrinka. Reszta dziesięcioosobowej załogi się uratowała. Pomogli im partyzanci. Amerykańscy lotnicy ukrywali się na Kurnytowej Polanie, a następnie wrócili do USA.
Turbacz
Turbacz to najwyższy szczyt Gorców. Seweryn Goszczyński, pisarz epoki romantyzmu, w swoich wspomnieniach pięknie opisuje szczyt – Widok z Turbacza na wszystkie strony przecudny, obszarem, który zajmuje i bogactwem rozmaitości. Nie miałem jeszcze w swym życiu podobnego widoku.
Widoczne na zdjęciu schronisko PTTK im. Władysława Orkana na Turbaczu było świadkiem partyzanckich potyczek podczas II wojny światowej. Warto zatrzymać się tu, wypić kubek gorącej herbaty i w stworzonym tam Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK poznać historię turystyki w Gorcach i samego schroniska.