Strona głównaTop 10Hotele w pałacach – 15 miejsc, gdzie możesz spać jak szlachta

Hotele w pałacach – 15 miejsc, gdzie możesz spać jak szlachta

Chciałbyś kiedyś spać w prawdziwym pałacu? W wielu przepięknych polskich posiadłościach jest to możliwe. Te budowle po wielu latach odzyskały blask, działają tam restauracje i hotele. Oto 15 rezydencji, gdzie możesz się wyspać.

Pałac w Lubostroniu

Pałac w Lubostroniu
Pałac w Lubostroniu. Fot. Shutterstock

Zaczynamy od atrakcji woj. kujawsko-pomorskiego. Ten klasycystyczny pałac zbudowany pod koniec XVIII wieku. Podobny jest do słynnej Villa Rotonda. Dziś miejsce to udostępnione jest do zwiedzania, znajdują się tu restauracja i hotel. Wokół pałacu możemy podziwiać także piękny park, który jest idealny na romantyczne spacery.

Zarezerwuj noclegi w pałacu Lubostroń

Pałac w Kurozwękach

Pałac w Kurozwękach
Pałac w Kurozwękach. Fot. Shutterstock

Hotele w pałacach oferują czasami dodatkowe atrakcje. Tak jest w Kurozwękach, wsi położonej w województwie świętokrzyskim. Słynie ona z pięknego pałacu, którego początki sięgają II połowy XIV wieku, labiryntów w kukurydzy i największej hodowli bizonów amerykańskich. Dziś w obiekcie funkcjonuje teraz hotel, restauracja i kawiarnia.

Noclegi w pałacu w Kurozwękach

Pałac w Jabłonnie

pałac w jabłonnie
Pałac w Jabłonnie. Fot. piotrbb, Shutterstock

Wśród polskich posiadłości Poniatowskich należy wymienić m.in. Jabłonną i Kozienice. Pałac w Jabłonnie w woj. mazowieckim wybudowano na polecenie biskupów płockich. W swej historii pałacyk przechodził liczne przebudowy, w tym w 1837 roku przez znanego architekta Henryka Marconiego. Dziś to hotel otoczony angielskim parkiem. Został odnowiony i posiada piękną oranżerię. Organizowane są tam różne uroczystości.

Zarezerwuj noclegi w pałacu w Jabłonnie

Pałac w Drzeczkowie

pałac w drzeczkowie
Pałac w Drzeczkowie. Fot. Shutterstock

Muzea w pałacach są także w Wielkopolsce. Pałac w Drzeczkowie powstał w XIX w., podobnie jak gorzelnia. Dziś jest neogotyckim zabytkiem i szczególnie urokliwym plenerem do zdjęć. W Drzeczkowie jest też XVIII-wieczny dworek. Wszystko to otoczone pięknym 15-hektarowym parkiem. Obecnie znajdują się tam apartamenty hotelowe i organizowane są m.in. wesela. Można tu znaleźć ogród sensoryczny, pole do minigolfa i wodospad.

Pałac w Antoninie

pałac w antoninie
Pałac w Antoninie. CC BY-SA 3.0

W ostatnich latach są tam prowadzone remonty, jednak zasadniczo w pałacu w Antoninie w Wielkopolsce możliwe są noclegi. Antonin to niewielka miejscowość należąca niegdyś do księcia Antoniego Henryka Radziwiłła herbu Trąby. Radziwiłł zlecił postawienie pałacu myśliwskiego na planie krzyża greckiego. Budynek został zbudowany z drewna w latach 1822-1824.

Bywał tam m.in. Fryderyk Chopin i grywał na pianinie. W czasie wojny, a konkretnie w latach 1939-1944, właścicielem pałacu był Adolf Hitler.

Zarezerwuj noclegi w pałacu w Antoninie

Pałac Olandia w Prusimiu

Pałac Olandia w Prusimiu
Hotele w pałacach: pałac Olandia w Prusimiu. Fot. Shutterstock

Pałac Olandia to dziś prywatna posiadłość z miejscami hotelowymi, która kryje ciekawą historię. Folwark został zbudowany w XVIII wieku i otoczony parkiem. Wieś Prusim w woj. wielkopolskim przechodziła z rąk rodziny Wilkońskich do generała Roberta Taylora, aż do rodziny von Reiche. Ród ten zarządzał majątkiem do końca II wojny światowej. Do dziś nad wejściem znajduje się herb rodziny von Reiche.

Zarezerwuj noclegi w pałacu Olandia w Prusimiu

Pałac w Olszanicy

Pałac w Olszanicy
Pałac w Olszanicy. Fot. Shutterstock

Pałac w Olszanicy w Bieszczadach powstał w pierwszej połowie XVI wieku. Z czasem miejsce nabrało charakteru obronnego – otoczono je m.in. fosą. W 1905 roku pałac przeszedł w ręce nowych właścicieli, którzy przekształcili skromny dworek na pałac neogotycki. Dziś pałac w Olszanicy pełni funkcję hotelu. Leży niedaleko Soliny i Ustrzyk Dolnych.

Zarezerwuj noclegi w pałacu w Olszanicy

Pałac w Racocie

Pałac w Racocie
Pałac w Racocie. Fot. Shutterstock

Niektóre hotele w pałacach to prawdziwe perełki architektoniczne. Dwór w Racocie w Wielkopolsce zaprojektował prawdopodobnie Domenico Merlini, architekt Łazienek Królewskich. Majątkiem władał ród Broniszów. Założyli oni m.in. park w stylu angielskim i gromadzili wokół siebie liczne postaci kultury. Pałac w Racocie gościł Józefa Wybickiego, Józefa Poniatowskiego i Tadeusza Kościuszkę. W międzywojniu była to siedziba prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. W lipcu 1927 wypoczywał tu Ignacy Mościcki. Rok później powołano tutaj też stadninę, a z koni Racot jest znany do tej pory. W latach 80. XX wieku stadnina liczyła 700 koni i była uznawana za największą w Europie.

Pałac w Racocie to dziś obiekt hotelowy z restauracją i stadniną koni. Utworzono tu też Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny

Zarezerwuj noclegi w pałacu w Racocie

Pałac w Wojanowie

Pałac w Wojanowie
Pałac w Wojanowie. Fot. Shutterstock

Pałac w Wojanowie to jedna z piękniejszych rezydencji w Dolinie Pałaców i Ogrodów na Dolnym Śląsku. Ma długoletnią historię. Pierwsze wzmianki o tej posiadłości datowane są na XIII wiek. Warowny dwór renesansowy wybudowano w 1607 roku. Wtedy właścicielem majątku był Nikolas von Zedlitz und Nimmersatt.

W 1839 roku księżna Luiza Niderlandzka otrzymała pałac w Wojanowie od swojego ojca – króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Nowa właścicielka wymarzyła sobie gruntowną przebudowę posiadłości, aby miała ona cechy najmodniejszego w tamtym czasie stylu. W ten sposób, przy pomocy wybitnych projektantów, pałac w Wojanowie zamienił się w rezydencję o charakterze neogotyku angielskiego.

Zarezerwuj noclegi w pałacu Wojanów

Pałac w Wąsowie

Pałac w Wąsowie
Hotele w pałacach: pałac w Wąsowie. Fot. Shutterstock

Ten piękny barokowo-klasycystyczny pałac i zamek stylizowany na średniowieczny styl położone są zaledwie kilkadziesiąt metrów od siebie. Takie urokliwe budowle czekają na Was w Wąsowie w Wielkopolsce.

Jako pierwszy został wzniesiony barokowo-klasycystyczny pałac w Wąsowie. Jego budowa trwała od 1781 do 1786 roku. Nowy właściciel ziemi, mimo posiadania pięknego pałacu, wymarzył sobie zamek stylem nawiązujący do czasów średniowiecza. Swoją wizję zrealizował wznosząc w latach 1870-1872 okazały zamek. Obecnie w tym miejscu znajduje się hotel z restauracją.

Zarezerwuj noclegi w pałacu Wąsowo

Pałac w Krześlicach

Pałac w Krześlicach w Wielkopolsce. Fot. Shutterstock

To nie koniec hoteli w pałacach. Kolejna klasycystyczna budowla została wzniesiona w Krześlicach połowie XIX dla Anastazego Radońskiego. W 1890 roku był to idylliczny pałacyk na wzór romantycznego zamku otoczonego parkiem krajobrazowym. Cały folwark wraz z zabudowaniami w czasach PRL stał się gospodarstwem rolnym. Przynależał do PGR w Pomarzanowicach i popadał ruinę, część budynków się zawaliła. Po remoncie pałac stanowi ciekawą bazę hotelową. Można się tam wyspać i zjeść.

Zarezerwuj noclegi w pałacu w Krześlicach

Pałac w Rzucewie

Pałac w Rzucewie
Pałac w Rzucewie. Fot. Shutterstock

Na Kaszubach, tuż przy brzegu wód Zatoki Puckiej stoi potężnych rozmiarów pałac w Rzucewie. Ta niezwykła rezydencja jest również nazywana zamkiem Jana III Sobieskiego.

Przez wiele lat tereny te należały do rodziny Wejherów, którzy zbudowali w tym miejscu przynajmniej kilka dworów. Od 1676 roku Rzucewo wchodziło w skład majątku Radziwiłłów, później trafiło w ręce króla Jana III Sobieskiego. Co ciekawe, ciężko potwierdzić, że król kiedykolwiek zawitał do pałacu.Dziś pałac w Rzucewie to nowoczesny hotel.

Zarezerwuj noclegi w pałacu w Rzucewie

Pałac w Turznie

Pałac w Turznie
Pałac w Turznie, woj. kujawsko-pomorskie. Fot. Shutterstock

Pałac Romantyczny w Turznie wraz z otaczającym go parkiem został wybudowany w II połowie XIX wieku. Tą piękną rezydencję w stylu eklektycznym zaprojektował włoski architekt Henryk Marconi. Park w stylu angielskim, który otacza pałac, ma powierzchnię 16 hektarów. Znajdują się w nim bogate drzewostany. W pałacu gościły takie znakomite osobistości jak Fryderyk Chopin, Artur Zawisza Czarny czy. gen. Józef Haller. Dziś znajduje się tu restauracja i hotel w pałacu z bogatą ofertą spa.

Zarezerwuj noclegi w pałacu w Turznie

Pałac w Iwnie

Pałac w Iwnie, woj. wielkopolskie. Fot. Shutterstock

Neorenesansowy pałac w Iwnie podobnie jak niektóre inne hotele w pałach mieści także salę do organizowania przyjęć i restaurację. Nazwa wsi pochodzi podobno od wierzby iwy.

Majątek należał do różnych rodów, m.in. Grzymalitów, Tomickich, Iwińskich, Cieleckich i Ponińskich. Działała tu stadnina koni pełnej krwi angielskiej. Obok pałacu możemy znaleźć gorzelnię, stróżówkę oficyny i park z pięknymi dębami, stawami i wyspą na jednym z nich. Usypany jest tam kopiec – podobno w 1812 roku Napoleon pijał tam kawę.

Pałac zamek Moszna

pałac w mosznej zamek moszna
Pałac zamek w Mosznej. Fot. Shutterstock

Zamek Moszna na Opolszczyźnie uznawany jest za fortecę stylizowaną na obronną, czemu zawdzięcza nazwę, choć w rzeczywistości jest budowlą pałacową. Położony jest we wsi Moszna oddalonej około 40 km od Opola. Kompleks zamkowy w Mosznej to aż 365 pomieszczeń i 99 wież.

Budowla powstała jako pałac barokowy. Około 1900 r. powstała wschodnia część w stylu neogotyckim, a dekadę później zachodnia w stylu neorenesansowym.

W pomieszczeniach mieścił się m.in szpital (do 2013 roku). Dziś Zamek Moszna jest tłem dla licznych wydarzeń kulturalnych, oferuje miejsca noclegowe i co roku przyciąga tłumy turystów.

Czytaj także: Zamek Moszna

Które muzea w pałacach to Wasze ulubione?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE