Strona głównaTop 10Jastrzębia Góra – atrakcje wsi na północnym skraju Polski (Top 9)

Jastrzębia Góra – atrakcje wsi na północnym skraju Polski (Top 9)

Jastrzębia Góra to najbardziej wysunięta na północ miejscowość w kraju. Znana jest z charakterystycznych klifów i wąwozu Lisi Jar. Można tu długo spacerować po plaży albo poszukać najdalej wysuniętego na północ miejsca w Polsce. Jastrzębia Góra atrakcje ma jedyne w swoim rodzaju.

Najdalej wysunięte na północ miejsce w Polsce

Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze. Fot. Authentic Creations shutterstock

Najdalej wysunięte miejsce w Polsce znajduje się w Jastrzębiej Górze, konkretnie na plaży. Tuż obok niej powstał pomnik (w symbolicznym miejscu), dokumentujący fakt, że właśnie tu w punkcie o parametrach 54°50′08,8″N i 18°18′00,5″E – jest obecnie najdalej wysunięty punkt w Polsce. Do 2000 roku myślano, że to Rozewie jest tym puntem, ale wykonano nowe pomiary. Jastrzębia Góra atrakcje oferuje także dla poszukiwaczy, którzy chcą z GPS-em sami znaleźć ten punkt Polski, który jest najdalej na północy.

Czytaj więcej: Gwiazda Północy czy Rozewie – gdzie jest skraj Polski?

Plaża i klify

Plaża w Jastrzębiej Górze. Fot. Shutterstock

Na plaży w Jastrzębiej Górze można nie tylko szukać skraju Polski, ale też przypatrywać się klifom, robić zamki z piasku, długo spacerować wybrzeżem, cieszyć się słońcem, wdychać jod i wsłuchiwać się w szum fal. Dawniej Jastrzębia Góra była częścią Władysławowa i to właśnie tam skupia się turystyka. Ta wieś jest nieco mniej zatłoczona, więc odrobinę łatwiej o spokój na plaży.

Dom do góry nogami

Dom do góry nogami w Jastrzębiej Górze
Dom do góry nogami w Jastrzębiej Górze. Fot. Czaszyn, CC BY-SA 4.0

W Jastrzębiej Górze znajduje się jeden z domów do góry nogami, których jest w Polsce kilka. Wszystko jest tam na opak, sufit jest na podłodze, a wszystkie sprzęty zdają się zaraz powywracać albo spaść nam na głowę. Dom znajduje się przy Promenadzie Światowida. Najdroższy bilet kosztuje 11 zł, dla dzieci do lat 12 natomiast 9 zł.

Lisi Jar

Lisi Jar w Jastrzębiej Górze
Lisi Jar w Jastrzębiej Górze. Fot. Leafnode, CC BY-SA 2.5

Lisi Jar znajduje się między Jastrzębią Górą a Rozewiem. To część wsi położona w mierzącym 350 m długości zagłębieniu, prowadzącym w kierunku Bałtyku. Warto tam pospacerować podziwiając ponadstuletnie buki. Znajduje się tam także obelisk. Upamiętnia on miejsce lądowania króla Zygmunta III Wazy, po tym jak w pobliżu rozbił się jego statek. Król wracał nim z podboju Szwecji.

Rozewie

Latarnia Rozewie znajduje się blisko Jastrzębiej Góry. Fot. Shutterstock

Jeśli już jesteście w Jastrzębiej Górze i podziwialiście Gwiazdę Północy, warto zajrzeć w miejsce, które jeszcze do niedawna było uznawane za najdalej wysunięty punkt na mapie Polski. Rozewie jest niedaleko, a można podziwiać tam piękną latarnię stojącą na polskim Szlaku Latarni Morskich wzdłuż wybrzeża Bałtyku.

Czytaj więcej: Szlak Latarni Morskich

Groty Mechowskie

groty mechowskie
Groty Mechowskie. Fot. Shutterstock

Jastrzębia Góra atrakcje ma także w okolicy. Tą nie będziecie nawet zmęczeni. Groty Mechowskie to bowiem najkrótsza trasa turystyczna w Polsce. Jej długość to jedynie 61 m. Jednak mimo tego, że znalezisko jest niewielkich rozmiarów, urzeka swoim magicznym klimatem. Te piękne labirynty skalne to świetna atrakcja dla dzieci, ale także dla dorosłych.

Czytaj więcej: Groty Mechowskie – najkrótsza trasa turystyczna Polski

Szlak Nadmorski

Jastrzębia Góra atrakcje ma także dla piechurów. Fot. Shutterstock

Przez Jastrzębią Górę przebiega niebieski szlak turystyczny, czyli pieszy Szlak Nadmorski. To pięknie położona trasa i warto pokonać chociaż jej część. Całość jest bardzo długa. Wchodzą w jej skład następujące punkty: Krokowa – Karwia – Ostrowo – Jastrzębia Góra – Rozewie – Władysławowo – Chałupy – Kuźnica – Jastarnia – Jurata.

Władysławowo

władysławowo
Władysławowo. Fot. Padmak, Shutterstock

Jak już wspomnieliśmy, Jastrzębia Góra była kiedyś częścią Władysławowa. Ten znany polski kurort jest położony w pobliżu, więc żal tam nie zajrzeć. Tym bardziej, że Władysławowo ma do zaoferowania sporo ciekawych atrakcji. Jest tam Aleja Gwiazd Sportu, lunapark, Ocean Park czy też Dom Rybaka.

Czytaj więcej: Władysławowo – atrakcje letniego kurortu

Przejażdżka konna

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

W Polsce są także szlaki konne. Jeśli nigdy nie próbowaliście jazdy konnej, warto się zapisać na lekcję w jednym z ośrodków w tych okolicach. Szlak konny oznaczony białą flagą z pomarańczową kropką prowadzi pętlą wokół Wejherowa. Po drodze przejeżdża się przez Lubocino, Żarnowiec, Dębki, Karwię, Ostrowo, oczywiście Jastrzębią Górę, a następnie Mechowo i Wejherowo.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE