Strona głównaTop 10Hejnały w Polsce – zdziwisz się jak ich wiele (Top 13)

Hejnały w Polsce – zdziwisz się jak ich wiele (Top 13)

W Polsce hejnał rozbrzmiewa w ponad 60 miastach. Niektóre z melodii są bardzo stare i odgrywano je już w średniowieczu. Warto zaliczyć taką atrakcję podczas wycieczki. W których miastach w Polsce jest hejnał? Oto nasz krótki przewodnik (choć nie sposób wymienić wszystkich miast mających hejnał).

Wrocław

Wrocławski Ratusz. Fot. Pixabay

W każdą niedzielę, punktualnie w południe, z wieży wrocławskiego Ratusza odgrywany jest hejnał. Jest on mniej znany niż choćby krakowski, ale ma długą tradycję sięgającą wydania zbioru Pieśni Ludu Polskiego w 1863 r. Wrocławski hejnalista Tadeusz Nestorowicz odgrywa hejnał We Wrocławiu na Rynecku na cztery strony świata.

Czytaj więcej: 15 ciekawostek o wrocławskim Rynku, których nie znałeś

Kraków

kościół mariacki rynek główny sukiennice kraków
Kościół Mariacki skąd rozbrzmiewa najsłynniejszy hejnał w Polsce. Fot. Artur Kowalczyk

Z Kościoła Mariackiego w Krakowie rozbrzmiewa najsłynniejszy hejnał w Polsce, w dodatku na cztery strony świata i 48 razy dziennie. Dawniej hejnał mariacki grano tylko w południe i wyznaczał on godzinę 12 dla całej Polski. Sygnał od 1927 r. nadawano w Polskim Radiu (obecnie w Programie I). Melodia zawsze urywa się, kiedy to wedle legendy hejnalista został ugodzony strzałą w gardło przez Tatara najeżdżającego krakowski gród.

Czytaj więcej: Kościół Mariacki w Krakowie – hejnał z jego wieży odmierza czas całej Polsce

Sandomierz

Rynek w Sandomierzu z Ratuszem. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

To piękne miasteczko w woj. świętokrzyskim także ma swój hejnał. Charakterystyczny ratusz z 1349 r. ma piękną ośmioboczną wieżę z zegarem, która jest najstarsza. Z niej w południe każdego dnia wybrzmiewa sandomierski hejnał. Przy okazji jeśli już będziecie w Rynku, warto zobaczyć podziemną trasę turystyczną.

Opole

ratusz w opolu
Ratusz w Opolu. Fot. Shutterstock

Z Ratusza w Opolu także rozlega się codziennie hejnał. Ta piękna budowla wzorowana na Palazzo Vecchio we Florencji zaczęła powstawać w 1864 r. W dwa lata później dobudowano wieżę. To właśnie stamtąd można usłyszeć hejnał skomponowany w 1952 r. na melodię ludowego utworu Opole, Opole to jest piękne miasto.

Czytaj więcej: Darmowe atrakcje Opola

Cieszyn

Rynek w Cieszynie. Fot. Shutterstock

Ratusz w Cieszynie pochodzi z 1496 r., warto obejrzeć tam salę sesyjną, ale też usłyszeć hejnał z cieszyńskiego Ratusza. Został on skomponowany z okazji 1150-lecia założenia Cieszyna przez trzech braci, według staropolskiej legendy. Rozbrzmiewa on na melodię beskidzkiej piosenki Helo…Helo…Heleno, jakus Ci sie pasie?

Czytaj więcej: Cieszyn atrakcje

Poznań

Ratusz poznański. Fot. Zbigniew Guzowski, Shutterstock

Hejnał Poznania odgrywany z wieży Ratusza jest jednym z najstarszych w Polsce. Poznaniacy słyszeli go już w czasach renesansu. Jak dokładnie brzmiał? Nie wiadomo dokładnie, a melodia oparta jest na przekazywanych z pokolenia na pokolenie relacjach. Hejnał odgrywano do XIX wieku, a potem w międzywojniu. Po II wojnie światowej ratusz wybrzmiał w 1945 r., a w czasach PRL grany był tylko na szczególne okazje. Obecnie rozbrzmiewa między 7 a 21 o każdej pełnej godzinie.

Czytaj więcej: Darmowe atrakcje Poznania

Warszawa

plac zamkowy
Hejnał odgrywany jest z wieży Zamku Królewskiego w Warszawie. Fot. Shutterstock

W Warszawie także jest hejnał, a jego godzina jest nietypowa. Rozbrzmiewa codziennie o 11:15, czyli w porze, gdy w czasie II wojny światowej rozpoczęło się bombardowanie Warszawy. Wtedy też zatrzymał się zegar na wieży Zamku Królewskiego. To właśnie stamtąd grany jest hejnał na motywach Warszawianki i Marszu Mokotowa.

Łódź

Pałac Heinzla, z którego do 2011 roku rozbrzmiewał hejnał Łodzi. Obecnie z budynku urzędu przy ul. Piotrkowskiej. Fot. HuBar, CC BY-SA 3.0

W Łodzi hejnałem miejskim jest Prząśniczka. Nie jest to utwór, który był stworzony od razu jako hejnał. Pierwotnie został skomponowany przez Stanisława Moniuszkę na głos i fortepian. Stał się hejnałem Łodzi w 1998 r. zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej. Jest grany codziennie o godz. 12 z budynku urzędu miejskiego w Łodzi. Prząśniczka jest również hejnałem Żyrardowa odgrywanym z budynku urzędu miasta.

Olsztyn

Nowy Ratusz w Olsztynie. Fot. Martyn Janula, Shutterstock

Hymnem Olsztyna jest utwór O Warmio moja miła, czyli Hymn warmiński. Powstał w 1920 jako pieść, która wygrała w plebiscycie. Przez lata melodia nie była odgrywana, ale wróciła w 1969 roku i była grana z okazji rocznicy wyzwolenia Olsztyna, a na dobre powróciła w 2009 roku. Rok później uznano ją za oficjalny hejnał Olsztyna. Rozbrzmiewa z olsztyńskiego Ratusza.

Lublin

Brama Krakowska w Lublinie. Fot. kapa1966, Shutterstock

Hejnał Lublina wygrywany był z wielu miejsc, m.in. z balkonu Bramy Krakowskiej. Jednak nie rozbrzmiewał bez ustanku, bo wiele było momentów, kiedy rezygnowano z hejnału: z braku funduszy, albo tak jak w czasie II wojny światowej, z powodu zakazu władz okupacyjnych. Od 1991 r. hejnał jest grany ponownie: na początku z balkonu Bramy Krakowskiej, a dziś z tarasu Nowego Ratusza. Można go usłyszeć codziennie o godz. 12 a dodatkowo przed posiedzeniami radnych.

Toruń

Dawniej hejnał odgrywany był m.in. z wieży Ratusza w Toruniu. Fot. Pixabay

Hejnał Torunia powstał w 1926 roku i od tego czasu słychać go czasami w mieście. Nie jest on odgrywany codziennie, ale podczas różnych uroczystości miejskich i państwowych. Tradycyjnie rozbrzmiewa podczas Święta Piernika. Hejnalista zawsze jest ubrany w uroczysty strój i ma trąbkę udekorowaną proporcem.

Szczecin

zamek szczecin
Zamek górujący nad Szczecinem. Fot. Maciej Błędowski, Shutterstock

Szczecin jest miastem, gdzie codziennie w południe hejnał słychać z dwóch miejsc: Urzędu Miejskiego oraz Zamku Książąt Pomorskich. Został skomponowany w 1995 r., a więc jest jednym z najmłodszych w Polsce. Zazwyczaj odgrywa go jeden trębacz, chyba że są akurat święta państwowe albo miejskie. Wtedy wykonuje go trzech trębaczy.

Lwówek Śląski

lwówek śląski
Lwówek Śląski. Fot. piotrbb, Shuttestock

W Lwówku Śląskim hejnał usłyszymy codziennie w południe z wieży Ratusza, ale dodatkowo także podczas miejskich uroczystości. To jeden z najkrótszych hejnałów w Polsce, bo grany jest około minutę. Jest to jeden z oficjalnych symboli Lwówka Śląskiego i z pewnością warto go usłyszeć przy okazji wizyty w tym pięknym mieście.

Inne hejnały

W Sopocie także odgrywany jest hejnał, konkretnie odtwarzany jest z głośników z latarni morskiej. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

W Polsce hejnały ma jeszcze wiele innych miast, z tych większych to m.in. Bydgoszcz i Katowice. Oto kolejne przykładowe miasta, które mają hejnał:

  • Białogard
  • Bierutów
  • Bobolice
  • Bytom
  • Chorzów
  • Iława
  • Leżajsk
  • Płock
  • Piekary Śląskie
  • Rybnik
  • Rzeszów
  • Sopot
  • Starogard Gdański
  • Suwałki
  • Świdnica
  • Wodzisław Śląski

i wiele innych

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

  1. W Krakowie 24-godzinne dyżury pełni jednocześnie dwóch hejnalistów, wykonując utwór po 48 razy w ciągu doby, czyli 96 razy dziennie na cztery strony świata 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE