Strona głównaTop 10Kuchnia góralska – tego trzeba spróbować będąc w Tatrach (Top 9)

Kuchnia góralska – tego trzeba spróbować będąc w Tatrach (Top 9)

Czego trzeba spróbować będąc w Tatrach? Kuchnia góralska, a konkretnie podhalańska ma swoje wyjątkowe specjały. Przedstawiamy Wam przysmaki, które będą idealne po długiej wędrówce po górach.

Oscypek

Oryginalny oscypek – kuchnia góralska
Oryginalny oscypek ma wrzecionowaty kształt – kuchnia góralska. Fot. Shutterstock

Oscypka zdecydowanie trzeba spróbować choć raz w życiu, ale tego oryginalnego, niepodrabianego. Jak rozpoznać ten prawdziwy? Ma wrzecionowaty podłużny kształt jak na obrazku. Sprzedawany jest w określonych miesiącach przez certyfikowanych sprzedawców.

Jak nie dać się nabrać? Podpowiadamy: Oscypek – po czym poznać prawdziwy?

Kwaśnica

kwaśnica – kuchnia góralska
Kwaśnica – kuchnia góralska. Fot. Shutterstock

Kwaśnica to wizytówka polskiej kuchni góralskiej. Zupę przygotowuje się z kiszonej kapusty z dużą ilością soku z kiszonej kapusty i mięsa. Spożywana jest zwykle z ziemniakami lub chlebem. Można także przygotować postną kwaśnicę z dodatkiem suszonych grzybów, ziemniaków i cebuli, a takie danie podawać nawet na wigilię.

Placek zbójnicki

placki ziemniaczane – kuchnia góralska
Placki ziemniaczane, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Nie wiemy, czy tacy zbóje jak Janosik jedli placki zbójnickie, ale na pewno by im smakowały. To popularna podhalańska potrawa. Niby zwykły placek ziemniaczany, z ziemniaków mąki, jajek i cebuli, ale jednak niepowtarzalny. Dodaje się do niego słoninę, smalec, czosnek, i przyprawy. Takie danie dobrze odżywia, szczególnie zimową porą.

Bryndza – kuchnia góralska

bryndza
Bryndza to kolejna wizytówka kuchni podhalańskiej. Fot. Pixabay

Kolejny podhalański ser w tym zestawieniu, bez którego trudno sobie wyobrazić góralską kuchnię. To miękki podpuszczkowy ser o intensywnym smaku, którym można na przykład posmarować chleb. Tradycyjnie otrzymuje się go z owczego mleka, a otrzymany bundz kruszy i zostawia w cieple na dwa tygodnie do dojrzenia.

Jagnięcina z grzybami

mięso z grzybami – kuchnia góralska
Różne mięsa z grzybami to tradycyjne potrawy kuchni góralskiej. Fot. Pixabay

Kochamy to połączenie! Gdy schodzi się zmęczonym z tatrzańskiego szlaku, nie ma lepszej rzeczy niż jagnięcina lub baranina z grzybami leśnymi podana z zimnym piwem lub grzańcem: jak kto woli. W górach połączenie grzybów z mięsem udaje się wybitnie. Jeśli chodzi akurat o to danie, szczególnie polecamy spróbować go w Obrochtówce w Zakopanem, ale restauracji serwujących najlepszej klasy mięsa jest tam wiele.

Czosnianka

zupa z czosnku czosnianka – kuchnia góralska
Czosnianka, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Zupę z dodatkiem czosnku można znaleźć w wielu restauracjach na Podhalu, ale często jest to rosół z dodatkiem czosnku podawany z ziemniakami albo grzankami. Tradycyjna czosnianka to zupa z ziemniaków, do której dodaje się oprócz czosnku także cebulę i… miętę. Warto popytać o to niezwykłe połączenie będąc w Tatrach.

Hałuski

hałuski kluski podhalańskie – kuchnia góralska
Hałuski mogą mieć różny kształt i być mniejsze lub większe (nabierane czyli scykane łyżką), ale wszystkie są pyszne. Fot. Pixabay

Hałuski to kluski, które robi się z tartych ziemniaków, mąki i soli. Prawda, że proste? Wyrabia się kluski palcami i wrzuca do wrzącej wody ale popularne jest także nabieranie masy łyżką (czyli scykanie) i wtedy kluski wychodzą większe. Hałuski podaje się np. z ciepłym mlekiem albo serem. Takie danie znajdziemy też na Słowacji, ale tam kluseczki robi się z gotowanych ziemniaków i dodaje do masy jajka. Niektóre restauracje na Podhalu zaimportowały tę odmianę hałusek (halušek).

Gołka

gołka podhalańska ser – kuchnia góralska
Gołka podhalańska. Fot. Shutterstock

Gołka to tradycyjny ser podhalański, który często jest reklamowany jako oscypek. Nie musi spełniać takich norm i można go kupić przez cały rok. Na wielu stoiskach na Podhalu smaży się te serki i podaje klientom na papierowych tackach, najczęściej z dodatkiem żurawiny. Polecamy spróbować.

Dzięgielówka – kuchnia góralska

dzięgiel litwor na dzięgielówkę
Dzięgielówkę wytwarza się z dzięgla litwora. Fot. Pixabay

Czym popić te wszystkie pyszne dania? Polecamy dzięgielówkę. To inaczej litworówka, wytwarzana z dzięgiela litwora. Zielono-żółty cierpki w smaku gęsty alkohol pomaga w trawieniu, dlatego warto go spróbować do obfitego posiłku. Dzięgielówka została wpisana na listę produktów regionalnych.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE