Strona głównaTop 10Mosty w Warszawie – 6 historii o wielkich konstrukcjach

Mosty w Warszawie – 6 historii o wielkich konstrukcjach

Warszawskie mosty to nieodzowny element stolicy. Oprócz swojego praktycznego przeznaczenia stały się one symbolami miasta. Nowoczesne konstrukcje wyglądają pięknie zwłaszcza nocą, gdy są podświetlone. Mosty w Warszawie warto uwieczniać na fotografiach.

Most Gdański

mosty w Warszawie
Most Gdański w Warszawie. Fot. Shutterstock

Ten oryginalny dwupoziomowy most w Warszawie powstał w latach 1957-1959 na filarach byłego mostu przy Cytadeli. Dawna przeprawa została zburzona przez Niemców w 1944 roku. Na jego dolnej części znajdują się tory tramwajowe, chodniki oraz ścieżka rowerowa. Górny poziom to czteropasmowa jezdnia oraz przejścia dla pieszych. W latach 90. przeprawa została odnowiona. Most pomalowano na zielono, a dolny poziom został oświetlony kolorowymi świetlówkami co nadało mu wyjątkowego klimatu. Odwiedzających wita neon z napisem Miło Cię widzieć, który dodaje mu sympatycznego charakteru.

Mosty w Warszawie – most Poniatowskiego

mosty poniatowski
Mosty w Warszawie – most Poniatowskiego. Fot. Shutterstock

Most Poniatowskiego na Wiśle zbudowano w latach 1904-1914. W tamtych czasach była to trzecia przeprawa i z tego powodu mieszkańcy nazywali ją Trzeci Most. Dawniej znany był też jako most Mikołajewski oraz most im. Cesarza Mikołaja II. Obecna nazwa obowiązuje od 1917 roku. Ta popularna przeprawa łączy Śródmieście z Pragą. Okolice mostu stały się miejscem rekreacji dla mieszkańców Warszawy. Przy praskiej stronie znajduje się lubiana przez warszawiaków plaża Poniatówka, a od 2017 pod mostem działa kompleks trzech boisk do siatkówki plażowej z trybunami na 200 osób i urządzeniami do street workoutu – ulicznych treningów.

Most Świętokrzyski

most świętokrzyski warszawa
Most Świętokrzyski Warszawa. Fot. Shutterstock

Patrząc na mosty w Warszawie nie da się nie wspomnieć o przeprawie łączącej Powiśle z Pragą. Most Świętokrzyski, choć został wybudowany dopiero w 2000 roku, już stał się symbolem miasta. Wyróżnia się oryginalnym i okazałym wyglądem. Bliskość Stadionu Narodowego sprawia, że most wraz z obiektem sportowym są doskonałymi budowlami do fotografowania. Jest to także miejsce, gdzie kręcone są filmy i teledyski. Ta nowoczesna przeprawa to także najlepiej przystosowany do potrzeb rowerzystów most w Warszawie.

Most Śląsko-Dąbrowski

most śląsko-dąbrowski warszawa
Most Śląsko-Dąbrowski, Warszawa. Fot. Shutterstock

Most Śląsko-Dąbrowski stanowi fragment Trasy W-Z. 22 lipca 1949 r. połączył Pragę ze Śródmieściem i Wolą. Gdy w 2016 roku porównano tą przeprawę z innymi w Warszawie okazało się, że jest to najmniej uczęszczany most w stolicy. Średnio w ciągu doby przejeżdżało nim 24 109 pojazdów. Nazwa mostu została wybrana aby upamiętnić wkład Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego w odbudowę stolicy. Chcąc podziwiać piękny widok na Stare Miasto oraz na tylną elewację kościoła św. Anny powinniśmy wybrać się na ten właśnie most, który jest doskonałym miejscem żeby wykonać wyjątkowe zdjęcia stolicy.

Most Łazienkowski

most łazienkowki warszawa
Most Łazienkowki Warszawa. Fot. klinek, Shutterstock

Mosty w Warszawie były budowane po wojnie aby na nowo przywrócić ruch po obu stronach Wisły. Także most Łazienkowski stał się ważną powojenną inwestycją w stolicy. Stanowił on część nowo wybudowanej Trasy Łazienkowskiej. Budowa mostu i całej trasy zakończyła się 19 lipca 1974 r., przeprawa została oficjalnie otwarta 22 lipca. Dla upamiętnienia tego wydarzenia na moście umieszczono tabliczkę z napisem: W XXX-lecie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej czwarty most w Warszawie z Trasą wzniesiony w latach 1971-1974 oddano w dniu lipcowego święta.

Most Siekierkowski

 most siekierkowski warszawa
Most Siekierkowski w Warszawie. Fot. Shutterstock

Most Siekierkowski został oddany do użytku 21 września 2002. Jego budowa wraz z drogami dojazdowymi trwała dwa lata. To co dodaje mu największego uroku to jego podwieszana konstrukcja. Co ciekawe, choć przeprawa została wybudowana dopiero w XXI wieku, to pierwsze wzmianki mówiące o planach jej budowy pochodzą już z czasów przedwojennych. Dziś jest to jedna z najczęściej uczęszczanych przepraw w Warszawie oraz druga w stolicy przystosowana do jazdy rowerem.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE