Najcenniejsze obrazy w Polsce to nie tylko Dama z gronostajem Leonarda da Vinci i Bitwa pod Racławicami w Panoramie Racławickiej. Znajdują się u nas także dzieła Memlinga, Rembrandta, El Greco czy Moneta. Gdzie? Sprawdź na kolejnych slajdach.

3Bitwa pod Racławicami, Wojciech Kossak i Jan Styka

panorama racławicka we Wrocławiu
Panorama Racławicka we Wrocławiu. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Obraz Bitwa pod Racławicami robi ogromne wrażenie, bo to mierząca 15 na 114 metrów panorama, tworząca pierścień eksponowany w budynku Panoramy Racławickiej we Wrocławiu. Namalował ją zespół malarzy pod okiem Wojciecha Kossaka i Jana Styki. Przedstawia on starcie wojsk kościuszkowskich z rosyjskimi pod wsią Racławice (obecne woj. małopolskie) 4 kwietnia 1794 roku w czasie insurekcji kościuszkowskiej.

Bitwa pod Racławicami. Kazimierz Olszański: Wojciech Kossak, Ossolineum 1982, ISBN 83-04-01297-9

Bitwa, choć miała marginalne znaczenie taktyczne, była wygrana co wzmocniło morale Polaków. Kościuszkę pod Racławicami przedstawiano w sztuce wielokrotnie, uczynił to m.in. Jan Matejko. Kossak i Styka doprowadzili jednak swoją interpretację do rozmiaru wiekopomnego dzieła, kolosalnego nawiniętego na bale zwoju płótna (a właściwie zwojów, panorama składa się z kawałków), do którego wyeksponowania potrzeba było osobnego budynku.

Bitwa pod Racławicami. Kazimierz Olszański: Wojciech Kossak, Ossolineum 1982, ISBN 83-04-01297-9

Dzieło powstawało w latach 1893–1894. Malarze najpierw wykonali zdjęcia okolic Racławic i na miejscu bitwy poznawali ukształtowanie terenu, a także zamówili płótno żaglowe z Belgii. Panorama eksponowana była najpierw w rotundzie we Lwowie, do Wrocławia trafiła w 1985 roku.

Niesamowite wrażenie potęgowane jest przez scenografię ułożoną przed obrazem tak, że nie do końca wiadomo gdzie kończy się płótno, a zaczynają ustawione przed nim przedmioty. Nie można pominąć Wrocławia odwiedzając najcenniejsze obrazy w Polsce.