Strona głównaTop 10Najłatwiejsze szlaki w Tatrach w sam raz dla początkujących (Top 9)

Najłatwiejsze szlaki w Tatrach w sam raz dla początkujących (Top 9)

Polskie Tatry są przepiękne i przez cały rok dostarczają niesamowitych wrażeń i niezapomnianych widoków. Gdzie w Tatrach szukać łatwych szlaków, idealnych do przemierzania z rodziną albo dobrych na zimę? Mamy kilka podpowiedzi. Oto 9 łatwych szlaków w polskich Tatrach, które sprawdzą się nawet w śnieżną pogodę lub podczas spaceru z maluchami i osobami starszymi.

Dolina Kościeliska

dolina kościeliska
Dolina Kościeliska. Fot. Shutterstock

Dotarcie do Doliny Kościeliskiej i spacer nią, to nie są bardzo wymagające fizycznie wyzwania. Można się tam zapuścić i podziwiać okalające ją skały, jeśli trasa akurat nie jest zamknięta z powodu zagrożenia lawinowego. Tak bywa, gdy istnieje ryzyko, że ze stromych zboczy spadnie na turystów śnieg. Sam trekking nie jest niebezpieczny, bo odbywa się właściwie na płaskim terenie i nie pokonuje się dużych wzniesień.

Zimą najlepiej wybrać się tam rano jeśli chce się mieć więcej słońca i mniej turystów na trasie, a nieco później, by mieć pewność że trasy zostaną przez kogoś wydeptane, jeśli w nocy spadł śnieg. Dolina Kościeliska słynie z jaskiń, na pewno warto je odwiedzić latem nawet z małymi dziećmi. Ale to nie jest atrakcja dostępna zimą.

Hala Gąsienicowa

hala gąsienicowa
Hala Gąsienicowa. Fot. Shutterstock

To jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach, w szczególności wiosną i latem. Ale zimą także nie można odmówić Hali Gąsienicowej uroku. Można się tam wybrać przy ogólnie dobrych warunkach na szlaku, w szczególności uważając na każdy krok. Najbezpieczniej dojść tam zimą szlakiem czarnym z Brzezin. Mimo tego warto mieć ze sobą raki. Zimą jest to w miarę bezpieczna trasa dla dorosłych, ale raczej jedynie dla dorosłych. Dzieci na Halę Gąsienicową warto zabrać latem.

Nosal

nosal
Nosal. Fot. Pixabay

Nosal nie należy do trudnych gór. Wspinaczka latem jest bezpieczna nawet dla dzieci. Zimą wszystko zależy od warunków, ale jeśli jest duże oblodzenie, trzeba wziąć ze sobą raki i uważać na skały na swojej drodze. Można wspinaczkę na Nosal połączyć z wędrówką na Kopieniec Wielki. Piękne widoki gwarantowane.

Gubałówka

widok z gubałówki na giewont
Widok z Gubałówki na Giewont. Fot. Shutterstock

Tutaj małe oszustwo. To żaden tam szlak, to pagórek blisko miejscowości Ząb. Nie zmienia to faktu, że jest niski i popularny dla rodzin z dziećmi, nawet zimą. Prowadzi tam nawet kolej linowa, więc dostaną się tam także wyjątkowo leniwi. Na Gubałówce działa także ośrodek narciarski.

Trzeba przyznać, że roztacza się stamtąd piękna panorama Tatr. Zazwyczaj pomijamy Gubałówkę w zestawieniach ciekawych miejsc w polskich Tatrach (bo każdego stać na zdobycie czegoś lepszego), ale wyjątkowo możemy ją polecić jako miejsce do spędzenia miło czasu zimą, nawet z małymi dziećmi.

Kasprowy Wierch

kasprowy wierch
Kasprowy Wierch zimą. Fot. Shutterstock

To już kwestia warunków pogodowych i decyzja indywidualna, czy wspinać się na Kasprowy Wierch zimą. Gdy na trasie leży śnieg, raki są konieczne. Nie jest to wbrew pozorom najłatwiejsza górka. Ale spokojnie możliwa do pokonania nawet zimą swoim tempem. Dla dzieci i osób starszych będzie wyzwaniem także latem, ale jest do zdobycia.

Chyba, że wjeżdżacie na Kasprowy kolejką linową. Nie zaliczamy! To oszustwo 🙂 Ale można w ten sposób dostać się tam łatwo nawet zimą. Tylko że dojście z Doliny Gąsienicowej też nie jest wybitnie trudne, a jaka satysfakcja!

Dolina Chochołowska

dolina chochołowska
Dolina Chochołowska. Fot. Shutterstock

Dolina Chochołowska latem słynie z krokusów, a zimą z tego, że można się tam łatwo dostać. Wiele osób chętnie wybiera się na spacer zimą do schroniska na Polanie Chochołowskiej.

Z Doliny Chochołowskiej można się wybrać m.in. na Trzydniowiański Wierch, także nienależący do najtrudniejszych. To również dobra baza wypadowa na Grzesia.

Grześ

Grześ, Łuczniańska Przełęcz i Dolinczański Żleb. Widok z Ornaku
Grześ, Łuczniańska Przełęcz i Dolinczański Żleb. Widok z Ornaku. Fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0

Grześ leży na granicy polsko-słowackiej i należy do najłatwiejszych tatrzańskich szczytów. Ma 1653 m n.p.m., ale jego wybitność wynosi jedynie 51 m. Można tam dojść łatwym podejściem z Doliny Chochołowskiej. Ze szczytu rozpościerają się ładne widoki. Trasa jest odpowiednia nawet dla dzieci. Jeśli Grześ to za mało, można wybrać się dalej, na Rakoń.

Morskie Oko

morskie oko schronisko
Schronisko Morskie Oko zimą. Fot. Pixabay

Na Morskie Oko polecamy chodzić, a nie jeździć bryczką. Dla każdego, nawet dla osób starszych i małych dzieci, jest to prosta trasa prowadząca szosą. Niektórym może co najwyżej zająć więcej czasu, ale to nadal nie powód, by fatygować konie.

Zimą nad Morskie Oko nie tylko z powodzeniem da się dojść, ale można nawet iść po asfalcie, jeśli śnieg na drodze się stopi. To jedna z najłatwiejszych tras w Tatrach i pozostaje taką także zimą.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

dolina pięciu stawów
Dolina Pięciu Stawów Polskich. Fot. Shutterstock

Zimą da się dojść do Doliny Pięciu Stawów Polskich, ale jest to raczej opcja dla dorosłych. Warto wziąć raki, nawet jeśli wydaje się niezbyt ślisko. Stromizny na trasie mogą być zwodnicze.

Do Doliny Pięciu Stawów zimą idzie się szlakiem czarnym obchodząc po drodze Niżnią Kopę, oddzielającą ją od Doliny Roztoki. Trasa zimą powinna być oznaczona tyczkami.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE