Strona głównaTop 10Małopolskie zamki – szlak warowni w rejonie Krakowa (Top 14)

Małopolskie zamki – szlak warowni w rejonie Krakowa (Top 14)

Co fascynującego można robić w Polsce o każdej porze roku? Odkrywać najpiękniejsze polskie zamki. Wiele z nich znajduje się w Małopolsce. To m.in. warownie królewskie lub twierdze na Szlaku Orlich Gniazd. Oto najciekawsze małopolskie zamki.

Zamek Tropsztyn

zamek tropsztyn
Zamek Tropsztyn. Fot. Shutterstock

Zamek Tropsztyn warto krótko wspomnieć, bo to ciekawy przykład udanej rewitalizacji. Warownia wychyla się spomiędzy drzew nad Jeziorem Czchowskim na małopolskim szlaku. Ten zrekonstruowany zamek rodu Ośmiorogów położony jest w Wytrzyszczce. Dawny zamek obronny stał na półwyspie nad Dunajcem od co najmniej 1231 r. Szybko podupadł, a już w XVI w. był opisywany jako ruina. Odbudowa trwała od 1993 r. a obecnie warownia udostępniona jest do zwiedzania.

Zamek w Niedzicy

zamek dunajec w Niedzicy
Zamek Dunajec w Niedzicy. Fot. Shutterstock

Zamek w Niedzicy to przepięknie położona warownia nad Jeziorem Czorsztyńskim, gdzie straszą księżniczka Brunhilda i jej małżonek Bolesław, który przypadkiem spowodował śmierć swojej marudnej i kłótliwej żony. Na zamku Dunajec ukryty jest też podobno legendarny skarb Inków, ale pilnuje go biała dama.

Odwiedzając Pieniny nie sposób tu nie wstąpić. Zamek Dunajec był wielokrotnie oblegany i ma ciekawą historię. Można tu też zobaczyć wozownię z zabytkowymi pojazdami.

Czytaj więcej: Zamek w Niedzicy: możecie znaleźć legendarny skarb Inków, ale uważajcie na jego strażniczkę!

Zamek w Czorsztynie

zamek w czorsztynie
Zamek w Czorsztynie to ciekawa warownia, częściowo w ruinie. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Po drugiej stronie Jeziora Czorsztyńskiego położona jest kolejna przepiękna warownia, której nie można pominąć. Historia zamku w Czorsztynie sięga XIV wieku. Za czasów Kazimierza Wielkiego warownia stała się zamkiem murowanym.

Nie bez przyczyny wybrano tak strategiczne miejsce: twierdzę posadowiono na szczycie wzgórza nad jeziorem, by trudniej było ją zdobyć i by rozpościerała się stamtąd szeroka panorama. W dodatku zamek znajdował się na przecięciu szlaków handlowych oraz dyplomatycznych.

Czytaj więcej: Zamek Czorsztyn

Zamek Tenczyn w Rudnie

zamek tenczyn w rudnie
Zamek Tenczyn w Rudnie. Fot. Paweł Opioła, CC BY-SA 3.0

Zamek Tenczyn z XIV w. jest jedną z twierdz na Szlaku Orlich Gniazd. Wzniesiona przez kasztelana warownia była więzieniem dla Krzyżaków, którzy zostali wzięci jako jeńcy po bitwie pod Grunwaldem.

Zamek przez lata należał do Tęczyńskich, możnego rodu, który miał swoje wsie i folwarki. Na samym zamku istniał browar i być może to przyciągało tu znamienitych gości. Bywali tu i tworzyli Mikołaj Rej z Nagłowic i Jan Kochanowski.

Czytaj więcej: Zamek Tenczyn w Rudnie: twierdza na wulkanie

Zamek w Korzkwi

zamek w korzkwi
Zamek Korzkiew. Fot. Shutterstock

Zamek w Korzkwi także leży na Szlaku Orlich Gniazd, a mimo że częściowo jest w ruinie, przyciąga turystów szukających ciekawych zakamarków. Warownia z XIV w. to dawny zamek rycerski, a dziś hotel z małym muzeum. Można go zwiedzać, ale warto o tym uprzedzić, bo organizowane są tam też wesela i inne imprezy zamknięte.

Zespół parkowy przy zamku także warto zobaczyć. Pochodzi z XIX wieku. Kiedyś stał tam dwór, który zniknął po II wojnie światowej. Zachowały się fragmenty fundamentów. Pałac ma zostać zrekonstruowany, podobnie jak dawny browar oraz stawy i chałupy. Na pewno w ten sposób powstanie interesujący skansen starej zabudowy.

Czytaj więcej i zobacz kontakt i wskazówki dojazdu: Zamek w Korzkwi

Zamek w Niepołomicach

Zamek w Niepołomicach
Zamek w Niepołomicach. Fot. Shutterstock

Zamek w Niepołomicach zwany był drugim Wawelem, a miasto drugą stolicą Polski. To tutaj król miał siedzibę podczas polowań w Puszczy Niepołomickiej. Warownię posadowiono na skarpie, by zachowała funkcje obronne.

Za panowania Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta zamek mocno się rozbudował, zaś królowa Bona, żona Zygmunta Starego, nakazała stworzenie pięknych włoskich ogrodów.

Świetność zamku minęła wraz z potopem szwedzkim. Warownia w swej historii była nawet magazynem.

Czytaj więcej: Niepołomice – druga stolica Polski w sąsiedztwie puszczy

Zamek w Pieskowej Skale

zamek w pieskowej skale
Fragment zamku w Pieskowej Skale, w tle Maczuga Herkulesa. Fot. Shutterstock

Zamek w Pieskowej Skale także znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd. W dodatku w pięknych okolicznościach przyrody, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Warownia w tym miejscu została wzniesiona najpewniej już przez Henryka Brodatego, a następna w tym miejscu stanęła za Władysława Łokietka. Górny zamek się nie zachował, a wzniesiony był wyżej niż obecny.

Można powiedzieć, że zamek w Pieskowej Skale stał się zbójecką kryjówką za sprawą rodu Szafrańców. Stąd wyruszali na wyprawy łupieżcze i napadali na korowody kupców jadących przez Dolinę Prądnika.

Czytaj więcej: Zamek w Pieskowej Skale – zbójecka twierdza

Zamek w Rabsztynie

zamek rabsztyn
Zamek w Rabsztynie. Fot. Pixabay

To dopiero warownia! W tym pięknie posadowionym zamku Batory hodował lwy. Nie wiemy, co lwy sądziły na ten temat, ale jest to z pewnością interesujący fakt. Tym bardziej, że druga pasja Batorego, myślistwo, stała w sprzeczności z miłością do dzikich kotów.

Pierwsze wzmianki na temat tego miejsca sięgają XIII wieku. Wtedy znajdował się tu drewniany zamek. Murowany powstał za panowania Kazimierza Wielkiego. Król przekazał zamek na własność Spytka Melsztyńskiego, ale jego syn stracił majątek w bitwie. Niepodobna tracić zamki w ten sposób.

Zamek wielokrotnie był rozbudowywany, m.in. w XVII w. Z tego czasu pochodzi tzw. zamek dolny na aż 40 pokoi.

Zamek w Suchej Beskidzkiej

zamek w suchej beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej. Fot. Shutterstock

Mały Wawel, czyli zamek w Suchej Beskidzkiej (zwany Suskim) należał do magnatów, m.in. z rodów Castiglione-Suskich, Komorowskich, Wielopolskich i Branickich. Dziedziniec do dziś przypomina ten na Wawelu, stąd potoczna nazwa.

Dziś to siedziba Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej, gdzie warto zajrzeć m.in. do sali głównej zwanej Marszałkowską lub Rycerską, gdzie odbywały się uroczystości dworskie. Tam zobaczyć można kamienny kominek. Warto się przyjrzeć wieży zegarowej i znajdującej się w niej kaplicy zamkowej z zabytkową polichromią.

Zamek Lipowiec

zamek lipowiec w babicach
Zamek Lipowiec w Podzamczu Babicach. Fot. Shutterstock

Zamek Lipowiec w Podzamczu Babicach to kolejny znajdujący się się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na Szlaku Orlich Gniazd. W pismach Jana Długosza znajdziemy informację o drewnianym zamku, który stał w miejscu zamku Lipowiec. Z czasem został on zastąpiony murowaną budowlą. Obecny wygląd zamku to zasługa prac renowacyjnych w latach 60. i 70. XX wieku. Według legend zamek odwiedza czasami biała dama, która bezskutecznie oczekuje na powrót ukochanego.

Zamek w Ojcowie

zamek w ojcowie na szlaku orlich gniazd
Zamek w Ojcowie na Górze Zamkowej. Fot. Pixabay

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się nie tylko zamek w Pieskowej Skale, ale także ruiny zamku w Ojcowie. To również warownia zaliczana do Szlaku Orlich Gniazd.

Twierdza na Górze Zamkowej powstała w miejscu osady kultury łużyckiej, która istniała tam już w epoce żelaza. Zamek wzniesiono za Kazimierza Wielkiego, w II poł. XIV w. Podobno król nadał warowni nazwę Ociec, by uhonorować ojca, Władysława Łokietka, który w jaskiniach w okolicy znajdował schronienie.

Zamek w Bydlinie

zamek w bydlinie
Zamek w Bydlinie. Fot. Shutterstock

Zamek w Bydlinie także leży na Szlaku Orlich Gniazd. Dzieje ruin warowni sięgają końca XIV wieku. Uznaje się, że około 1388 roku została wybudowana wieża obronna na zlecenie pierwszego właściciela wsi Bydlin, rycerza Niemierza, herbu Strzała.

Właścicielami zamku byli też Bonerowie i Firlejowie, a Jan Firlej, który był wyznawcą arianizmu przekształcił zamek w zbór ariański. W 1594 roku jego syn Mikołaj Firlej przeobraził obiekt w kościół katolicki pw. Św. Krzyża. Obecnie wzgórze, na którym wznoszą się ruiny, nosi tę samą nazwę.

W czasie I wojny światowej w pobliżu toczyła się bitwa pod Krzywopłotami.

Czytaj więcej: Zamek w Bydlinie – tajemnicze miejsce w ruinie

Zamek w Rytrze

zamek w rytrze
Zamek w Rytrze. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek w Rytrze to warownia już nieco daleko od Krakowa, ale z pewnością interesująca. Pochodzi z przełomu XIII i XIV w. i wznosi się na brzegu Popradu, a obecnie jest remontowana. Na wzgórze można się dostać po krótkim przyjemnym spacerze.

Pierwsza wzmianka o zamku sugeruje, że powstał za czasów Władysława Łokietka, ale dokładnie nie wiadomo, kiedy został zbudowany. Była to warownia w domenie królewskiej, którą król nadał zakonowi klarysek, a później także mieszczanom sądeckim.

Sprawdź także: Beskid Sądecki atrakcje

W pobliżu, ale już po stronie słowackiej, znajduje się przepiękny i okazały zamek średniowieczny w Lubowli, związany z polską historią. Warto go zobaczyć.

Sprawdź: Atrakcje tuż za granicą Polski. Co zobaczyć w Niemczech lub Czechach?

Zamek Królewski na Wawelu

zamek na wawelu
Wawel z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Myśleliście, że zapomnieliśmy o Wawelu? Zamek Królewski w Krakowie można uznać za najważniejszy w Polsce. Znaleziska odnalezione na Wawelu wskazują, że pierwsi osadnicy mogli zamieszkiwać tu nawet 100 tys lat p.n.e. Tutaj swoją siedzibę miało plemię Wiślan, których państwo powstało na przełomie VIII i IX wieku.

Pierwszy władca Polski Mieszko I wybrał Wawel na swoją siedzibę. Tutaj również zaczęto budowę pierwszych budowli sakralnych, a Kraków stał się najważniejszym polskim ośrodkiem chrześcijaństwa. Również kolejni królowie obrali sobie Wawel za najważniejsze miejsce administracyjne Polski.

Czytaj więcej i sprawdź ceny wstępu: Zamek Królewski na Wawelu

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE