Strona głównaTop 10Najpiękniejsze miejsca w Tatrach (Top 17)

Najpiękniejsze miejsca w Tatrach (Top 17)

Które miejsca w polskich Tatrach są najpiękniejsze? Wybraliśmy mnóstwo takich! Mamy się czym pochwalić, bo polskie Tatry to jedne z najbardziej urodziwych gór w całej Europie. Sprawdź, gdzie wyjdą Ci szczególnie pięknie zdjęcia.

Hala Gąsienicowa

hala gąsienicowa
Hala Gąsienicowa. Fot. Shutterstock

Hala Gąsienicowa zwana była niegdyś także Doliną Gąsienicowych Stawów. Pięknie widać stamtąd Kościelec i Świnicę. Stąd taka ciekawa nazwa hali? Związana jest z rodziną Gąsieniców, do których dawniej należał cały ten teren.

Morskie Oko

Morskie Oko. Fot. Shutterstock

To niewątpliwie jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Tatrach i całkiem słusznie. Morskie Oko jest tak piękne że można nad nim zrobić fotografie do kalendarza i to na całe 12 miesięcy. Jedna ważna rzecz: w to urodziwe miejsce chodźcie piechotą i upominajcie każdego, kto korzysta z bryczek.

Rysy

Rysy. Fot. Shutterstock

Znad Morskiego Oka widać Rysy: dzielony ze Słowacją szczyt. Wznosi się on na 2503 m, ale nam przypadł akurat niższy z wierzchołków mierzący 2499 m n.p.m. Jest to jednocześnie najwyższy szczyt Polski. Warto zdobyć Rysy choć raz w życiu.

Czytaj także o rzeczach, których nie wiesz na temat Rysów: Rysy – 7 zdumiewających ciekawostek o najwyższym szczycie w Polsce

Wielki Staw Polski

Wielki Staw Polski
Wielki Staw Polski. Fot. Shutterstock

Wielki Staw Polski jest zdecydowanie jednym z najpiękniej położonych jezior w Polsce. Leży w Dolinie Pięciu Stawów otoczony szczytami i piękną przyrodą. Można spotkać w tej okolicy na kozice, jelenie czy świstaki, a z rzadka nawet na niedźwiedzie czy rysie!

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska w Tatrach. Fot. Shutterstock

Dolina Chochołowska to najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach. Przez wieki wypasano tam owce i krowy, a co ciekawe funkcjonowały tam także ośrodki górnicze i hutnicze. Łatwo tam dojść, a Dolina Chochołowska jest punktem startowym na wiele okolicznych szczytów.

Mnich

Mnich. Fot. Shutterstock

Mnich to jeden z najpiękniej wyglądających szczytów w Tatrach. Bardzo strome ściany i charakterystyczny wygląd nadają mu charakteru. Mnich ma 2068 m wysokości. Zdobycie Mnicha jest jednym z największych osiągnięć w polskich Tatrach, a droga północno-wschodnią ścianą z 260-metrowym spadem jest jednym z najtrudniejszych szlaków.

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska Fot. Ryszard Stelmachowicz, Shutterstock

Dolina Strążyska jest piękna i malownicza oraz łatwo dostępna szlakiem czerwonym z Zakopanego. Idąc nim dalej możemy dojść aż na Giewont. To właśnie tu można zrobić jedne z najpiękniejszych zdjęć w Tatrach, gdyż z doliny rozciąga się malownicza panorama.

Czarny Staw pod Rysami

czarny staw pod rysami
Czarny Staw pod Rysami. Fot. Pixabay

Co ciekawe Czarny Staw pod Rysami jest jednym z najgłębszych jezior w Polsce. Zajmuje 4. miejsce z głębokością 77 m. Wyprzedza go głęboki na ponad 80 m Wielki Staw Polski. Nazwa Czarny Staw Polski spowodowana jest położeniem jeziora na ocienionym szczytami terenie. Woda wydaje się niemal czarna.

Sprawdź również: Najgłębsze jeziora w Polsce – tu lepiej uważać (Top 6)

Dolina Roztoki

Dolina Roztoki w Tatrach. Fot. Shutterstock

Dolina Roztoki jest przedłużeniem Doliny Pięciu Stawów i jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Tatrach. To miejsce omijają najważniejsze szlaki, dlatego nawet w wysokim sezonie mniej tutaj turystów. Warto wykorzystać tę wiedzę.

Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy
Czarny Staw Gąsienicowy. Fot. Pixabay

Czarny Staw Gąsienicowy jest największym jeziorem Doliny Gąsienicowej a zarazem jednym z naszych ulubionych jezior w Tatrach. Jego lustro znajduje się na wysokości 1624 m n.p.m. Ciekawostką jest, że ma jedną małą wysepkę.

Orla Perć

Orla Perć. Fot. Shutterstock

Orlą Percią prowadzi jeden z najtrudniejszych szlaków w Tatrach. Stroma grań to miejsce do zdobycia dla doświadczonych wspinaczy. Nie można jednak zaprzeczyć, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Wzbudza respekt.

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska. Fot. Shutterstock

Dolina Kościeliska jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach ze względu na łatwe szlaki i dużą dostępność. Przyciągają tam ciekawe jaskinie. Podobno kiedyś mieszkańcy zamknęli w dolinie najeźdźców tatarskich, którzy zmarli w pułapce i zostały z nich tylko kości. Od tego miała się wziąć nazwa doliny.

Sarnia Góra

Sarnia Góra czy też Sarnia Skała. Fot. Shutterstock

Sarnia Skała, mierzący 1377 m szczyt, zdecydowanie należy do najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Dawniej wołano na nią Świniczka. Miejsce to znane jest z powodu rzekomego ukrycia tam cennych skarbów. Warto się tam wspiąć, bo ładnie widać stamtąd Giewont oraz Zakopane.

Chochołów

Chochołów. Fot. Shutterstock

Urokliwy Chochołów to jedna z najpiękniejszych miejscowości w Polsce. Nie dotarła tam taka zmasowana turystyka jak do Zakopanego, a urokliwe Podhalańskie chatki mają swój klimat. To idealne miejsce by odpocząć po męczących wycieczkach. Można się tam zrelaksować w Termach Chochołowskich.

Siklawa

Siklawa. Fot. Shutterstock

Najwyższy wodospad w Polsce znajduje się w Tatrach i nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu. Siklawa ma 65 m wysokości i znajduje się na potoku Roztoka. Nachylenie ściany, z której spada woda, wynosi ok. 35 stopni.

Giewont

Giewont. Fot. Shutterstock

Giewont to najbardziej rozpoznawalny szczyt Tatr. Przypomina profil śpiącego rycerza. Według legendy gdy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie, rycerz wybudzi się i będzie bronił narodu..

Czytaj więcej: Giewont – śpiący rycerz w samym sercu Tatr

Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza. Fot. Shutterstock

Wodospad ten składa się z trzech kaskad: Wyżniego, Pośredniego i Niżnego Wodogrzmotu. Położony jest podobnie jak Siklawa na potoku Roztoka wypływającym z Pięciu Stawów Polskich. Pierwotną nazwą tego wodospadu był Grzmot. Zmieniono ją z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego dla upamiętnienia rocznicy sprowadzenie prochów Adama Mickiewicza na Wawel.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE