Które miejsca w polskich Tatrach są najpiękniejsze? Wybraliśmy mnóstwo takich! Mamy się czym pochwalić, bo polskie Tatry to jedne z najbardziej urodziwych gór w całej Europie. Sprawdź, gdzie wyjdą Ci szczególnie pięknie zdjęcia.
Hala Gąsienicowa
Hala Gąsienicowa zwana była niegdyś także Doliną Gąsienicowych Stawów. Pięknie widać stamtąd Kościelec i Świnicę. Stąd taka ciekawa nazwa hali? Związana jest z rodziną Gąsieniców, do których dawniej należał cały ten teren.
Morskie Oko
To niewątpliwie jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Tatrach i całkiem słusznie. Morskie Oko jest tak piękne że można nad nim zrobić fotografie do kalendarza i to na całe 12 miesięcy. Jedna ważna rzecz: w to urodziwe miejsce chodźcie piechotą i upominajcie każdego, kto korzysta z bryczek.
Rysy
Znad Morskiego Oka widać Rysy: dzielony ze Słowacją szczyt. Wznosi się on na 2503 m, ale nam przypadł akurat niższy z wierzchołków mierzący 2499 m n.p.m. Jest to jednocześnie najwyższy szczyt Polski. Warto zdobyć Rysy choć raz w życiu.
Czytaj także o rzeczach, których nie wiesz na temat Rysów: Rysy – 7 zdumiewających ciekawostek o najwyższym szczycie w Polsce
Wielki Staw Polski
Wielki Staw Polski jest zdecydowanie jednym z najpiękniej położonych jezior w Polsce. Leży w Dolinie Pięciu Stawów otoczony szczytami i piękną przyrodą. Można spotkać w tej okolicy na kozice, jelenie czy świstaki, a z rzadka nawet na niedźwiedzie czy rysie!
Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska to najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach. Przez wieki wypasano tam owce i krowy, a co ciekawe funkcjonowały tam także ośrodki górnicze i hutnicze. Łatwo tam dojść, a Dolina Chochołowska jest punktem startowym na wiele okolicznych szczytów.
Mnich
Mnich to jeden z najpiękniej wyglądających szczytów w Tatrach. Bardzo strome ściany i charakterystyczny wygląd nadają mu charakteru. Mnich ma 2068 m wysokości. Zdobycie Mnicha jest jednym z największych osiągnięć w polskich Tatrach, a droga północno-wschodnią ścianą z 260-metrowym spadem jest jednym z najtrudniejszych szlaków.
Dolina Strążyska
Dolina Strążyska jest piękna i malownicza oraz łatwo dostępna szlakiem czerwonym z Zakopanego. Idąc nim dalej możemy dojść aż na Giewont. To właśnie tu można zrobić jedne z najpiękniejszych zdjęć w Tatrach, gdyż z doliny rozciąga się malownicza panorama.
Czarny Staw pod Rysami
Co ciekawe Czarny Staw pod Rysami jest jednym z najgłębszych jezior w Polsce. Zajmuje 4. miejsce z głębokością 77 m. Wyprzedza go głęboki na ponad 80 m Wielki Staw Polski. Nazwa Czarny Staw Polski spowodowana jest położeniem jeziora na ocienionym szczytami terenie. Woda wydaje się niemal czarna.
Sprawdź również: Najgłębsze jeziora w Polsce – tu lepiej uważać (Top 6)
Dolina Roztoki
Dolina Roztoki jest przedłużeniem Doliny Pięciu Stawów i jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Tatrach. To miejsce omijają najważniejsze szlaki, dlatego nawet w wysokim sezonie mniej tutaj turystów. Warto wykorzystać tę wiedzę.
Czarny Staw Gąsienicowy
Czarny Staw Gąsienicowy jest największym jeziorem Doliny Gąsienicowej a zarazem jednym z naszych ulubionych jezior w Tatrach. Jego lustro znajduje się na wysokości 1624 m n.p.m. Ciekawostką jest, że ma jedną małą wysepkę.
Orla Perć
Orlą Percią prowadzi jeden z najtrudniejszych szlaków w Tatrach. Stroma grań to miejsce do zdobycia dla doświadczonych wspinaczy. Nie można jednak zaprzeczyć, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Wzbudza respekt.
Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach ze względu na łatwe szlaki i dużą dostępność. Przyciągają tam ciekawe jaskinie. Podobno kiedyś mieszkańcy zamknęli w dolinie najeźdźców tatarskich, którzy zmarli w pułapce i zostały z nich tylko kości. Od tego miała się wziąć nazwa doliny.
Sarnia Góra
Sarnia Skała, mierzący 1377 m szczyt, zdecydowanie należy do najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Dawniej wołano na nią Świniczka. Miejsce to znane jest z powodu rzekomego ukrycia tam cennych skarbów. Warto się tam wspiąć, bo ładnie widać stamtąd Giewont oraz Zakopane.
Chochołów
Urokliwy Chochołów to jedna z najpiękniejszych miejscowości w Polsce. Nie dotarła tam taka zmasowana turystyka jak do Zakopanego, a urokliwe Podhalańskie chatki mają swój klimat. To idealne miejsce by odpocząć po męczących wycieczkach. Można się tam zrelaksować w Termach Chochołowskich.
Siklawa
Najwyższy wodospad w Polsce znajduje się w Tatrach i nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu. Siklawa ma 65 m wysokości i znajduje się na potoku Roztoka. Nachylenie ściany, z której spada woda, wynosi ok. 35 stopni.
Giewont
Giewont to najbardziej rozpoznawalny szczyt Tatr. Przypomina profil śpiącego rycerza. Według legendy gdy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie, rycerz wybudzi się i będzie bronił narodu..
Czytaj więcej: Giewont – śpiący rycerz w samym sercu Tatr
Wodogrzmoty Mickiewicza
Wodospad ten składa się z trzech kaskad: Wyżniego, Pośredniego i Niżnego Wodogrzmotu. Położony jest podobnie jak Siklawa na potoku Roztoka wypływającym z Pięciu Stawów Polskich. Pierwotną nazwą tego wodospadu był Grzmot. Zmieniono ją z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego dla upamiętnienia rocznicy sprowadzenie prochów Adama Mickiewicza na Wawel.