Niektórych zamków w Polsce już nie ma, ale warto dowiedzieć się, gdzie stały. Zachowały się nawet ryciny i zdjęcia niektórych z nich. Oto 10 najciekawszych nieistniejących zamków w Polsce.

1Zamek we Wrocławiu

Kościół św. Marcina i teren dawnego zamku wrocławskiego

Zamki we Wrocławiu były tak właściwie trzy: cesarski, w miejscu Arsenału i na Ostrowie Tumskim. Cesarski, czyli zamek książąt śląskich, znajdował się tam, gdzie obecnie stoi gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego. Zamek w miejscu Arsenału nakazał zbudować książę wrocławski Henryk IV Probus w XIII w., ale prace nie zostały ukończone.

Z kolei po zamku na Ostrowie Tumskim zachowały się jedynie pozostałości murów w okolicy kościoła św. Marcina (był kaplicą zamkową, ale nie w identycznym kształcie jak teraz, przebudowywano go). W XIII wieku za Henryka Probusa rozbudowano i znacznie przekształcono cały zamek. Ostatecznie został on zniszczony podczas II wojny światowej.

Czytaj więcej: Ciekawostki o zamku we Wrocławiu

Poprzedni

2 KOMENTARZE

  1. Zamek w Inowrocławiu, zbudowany ok. XIII w., siedziba książąt kujawskich; Władysław Jagiełło kierował stąd „operacją” Grunwald. Zniszczony i spalony przez Szwedów. Rozebrany w XIX w., jego cegły posłużyły budowie gmachu pruskiej poczty i ratusza (obecnie Urząd Miasta). Nie zachowały się żadne ryciny zamku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here