Strona głównaTop 10Palmiarnie w Polsce – egzotyka o każdej porze roku

Palmiarnie w Polsce – egzotyka o każdej porze roku

Są takie miejsca w Polsce, gdzie poczujecie odrobinę egzotyki, o każdej porze roku. Palmiarnie w Polsce to doskonała okazja, aby odkryć tropikalne rośliny, zobaczyć ciekawe okazy zwierząt, a nawet wypić kawę w bajecznej scenerii. Odwiedźcie najbardziej okazałe palmiarnie w naszym kraju i przekonajcie się jakie są magiczne!

Palmiarnia w Wałbrzychu

Palmiarnie w Polsce to miejsca chętnie odwiedzane przez cały rok. Tu nawet zimą poczujemy przyjemne ciepło i zachwycimy się wszechobecną zielenią. Jednym z takich wyjątkowych miejsc jest palmiarnia w Lubiechowie – dzielnicy Wałbrzycha. Wybudowana została w 1913 roku na zlecenie Henryka XV von Pless, ówczesnego właściciela zamku Książ. Jest jednym z najstarszych obiektów tego rodzaju w Polsce. Palmiarnia znajduje się w pobliżu zamku Książ. Zwiedzanie obu obiektów można połączyć, kupując specjalny bilet na obie atrakcje.

Obecnie w wałbrzyskiej palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Warto zobaczyć m.in. bambusy, fikusy i krzewy z Azji, eukaliptusy, świerki i sosny z Australii; byliny z Afryki; kaktusy i agawy z Ameryki Środkowej czy rośliny cytrusowe z basenu Morza Śródziemnego. Dla miłośników Dalekiego Wschodu prawdziwą gratką powinna być również jedyna w Polsce stała wystawa bonsai.

Przeczytajcie również: Wałbrzych – atrakcje na każdą kieszeń.

Palmiarnia w Gliwicach

palmiarnie w polsce
Palmiarnia w Gliwicach. Fot. Lestat, CC BY-SA 3.0

Gliwice to śląskie miasto słynące przede wszystkim z najwyższej, drewnianej radiostacji na świecie. Będąc tu warto również odwiedzić Palmiarnię Miejską mieszczącą się na terenie parku imienia Fryderyka Chopina. Powstała ona w 1924 roku i obecnie obejmuje aż 2000 m2 powierzchni. Podzielona została na pięć pawilonów tematycznych: rośliny użytkowe, rośliny egzotyczne, historyczny, sukulenty i pawilon akwarystyczny. Warto wiedzieć, że egzotyczne rośliny to nie jedyna atrakcja tego miejsca. Znajdują się tu również terraria z gadami, akwaria z żółwiami i płaszczkami, klatki z egzotycznymi papugami i kanarkami oraz terrarium z liśćcami. Miejsce to jest zrobione z rozmachem i dlatego warto się tu wybrać na spacer, z którego wrócimy z nową wiedzą i wspomnieniami.

To również Was zainteresuje: Gliwice – atrakcje, które musicie zobaczyć w tym sezonie.

Palmiarnia w Poznaniu (palmiarnie w Polsce)

Palmiarnia w Poznaniu. Fot. Qasinka, CC0

Wymieniając palmiarnie w Polsce nie można pominąć tej znajdującej się w Poznaniu. Jest ona nie tylko największym takim miejscem w kraju, ale także jednym z największych w Europie. Początki Palmiarni Poznańskiej sięgają roku 1911, kiedy to otwarto ją po raz pierwszy. Na powierzchni 534 m2 prezentowano palmy, kolekcję kaktusów i rośliny tropikalne. Obecnie na 4600 m² (w 12 pawilonach) zobaczycie około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Wizyta w Palmiarni Poznańskiej to okazja, aby poczuć się jak w tropikalnym lesie. Możecie też zobaczyć na własne oczy skąd biorą się takie produkty jak: cynamon, kawa, awokado czy pieprz.

Planując wizytę w Poznaniu zobaczcie także: Darmowe atrakcje Poznania – zobacz je wszystkie!

Palmiarnie w Polsce – Park Oliwski w Gdańsku

Historia kolejnego egzotycznego miejsca w Polsce sięga XVIII wieku. Wtedy właśnie w Parku Oliwskim w Gdańsku stworzono klasztorny ogród zimowy skupiający egzotyczne rośliny. Współczesna, cylindryczna forma palmiarni powstała w 1954. Szklana kopuła sięgała wysokości 15 metrów. Ta wysokość po wielu latach przestała mieścić znajdującą się w tym miejscu palmę, dlatego w marcu 2022 roku oddana została po renowacji nowa, wyższa kopuła. Wnętrze palmiarni to wyjątkowa okazja, aby obserwować w warunkach zbliżonych do naturalnych palmy, bananowce, araukarie, filodendrony, kaktusy, aloesy, agawy, opuncje, fikusy, storczyki, sagowce i inne ciekawe rośliny. Przekonajcie się jak wygląda nowa odsłona szklanej kopuły gdańskiej palmiarni.

Palmiarnia w Łodzi

Również w Łodzi znajdziecie miejsce pełne ciepła i niezwykłej egzotyki. Spacer po palmiarni, położonej w najstarszym łódzkim Parku Źródliska, dostarczy Wam wielu przyjemnych wrażeń. Miejsce to powstało w roku 1956, a wiele palm i innych roślin zostało tu przeniesionych z oranżerii fabrykantów i carskich urzędników, która w XIX wieku znajdowała się obok fabryk włókienniczych. Najstarsze palmy, które zobaczycie w łódzkiej palmiarni, mają 150 lat. Oprócz nich spotkacie tu też wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy i figowce. Uroku i egzotyki dodają także: storczyki, bromelie, begonie, paprocie oraz krotony. Odwiedźcie to zaskakujące miejsce i przekonajcie się jak to jest poczuć tropiki nawet w środku zimy.

Palmiarnie w Polsce – Zielona Góra

Najbardziej malowniczo położoną palmiarnią w Polsce, jest bez wątpienia ta znajdująca się w samym sercu województwa lubuskiego. Ta jedna z najbardziej rozpoznawanych atrakcji Zielonej Góry znajduje się na szczycie Winnego Wzgórza, w otoczeniu tzw. Parku Winnego porośniętego winoroślami. Wewnątrz palmiarni w Zielonej Górze zobaczycie około 150 gatunków roślin ze strefy równikowej i zwrotnikowej, w tym daktylowiec kanaryjski. Nie zabrakło tu także egzotycznych zwierząt takich jak np. jesiotr ostronosy czy piranie. Ze względu na swoje wyjątkowe położenie palmiarnia pełni również funkcję punktu widokowego. Znajduje się tu także kawiarnia, a jeśli marzycie o zorganizowaniu wyjątkowej uroczystości w egzotycznym, zielonym otoczeniu to tutejsza restauracja z pewnością spełni Wasze oczekiwania.

Zobaczcie także: Zielona Góra – atrakcje polskiej stolicy wina (Top 11).

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego (palmiarnie w Polsce)

Jeszcze jednym zachwycającym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć jest palmiarnia w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ogród powstał w 1783 roku na miejscu tego, który stworzyła rodzina Czartoryskich i to czyni go najstarszym takim ogrodem w Polsce. To co szczególnie przyciąga odwiedzających to szklarnie, w których poczujecie się jak w tropikalnej dżungli. Rosną tu okazałe palmy, agawy, juki, bananowce i inne rośliny tropikalne. Wyjątkowe otoczenie, które będzie Wam towarzyszyć podczas spaceru, to okazja do odkrycia egzotyki bez konieczności dalekich podróży.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE