Polskie parki narodowe to 23 przykłady bezkonkurencyjnego piękna naszego kraju. Obejmują najbardziej wyjątkowe i cenne obszary Polski. Chociaż zajmują zaledwie 1 proc. jej terytorium, są esencją naturalnego piękna naszej ojczyzny. Polskie parki narodowe obejmują obszary gór, jezior, rzek a także morza. Są również domem dla zwierząt kojarzonych z naszym krajem takich jak żubr, bocian oraz ryś.

Parki narodowe są obszarami chronionymi o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha. Na ich terenie ochronie podlegają nie tylko zasoby przyrodnicze, ale również walory krajobrazowe. Przedstawiamy parki narodowe które naszym zdaniem są najpiękniejsze.

1. Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy, fot. Shutterstock

Babiogórski Park Narodowy położony jest na terenie województwa małopolskiego. Został utworzony w 1954 roku. Na terenie paku znajduje się m.in.masyw Babiej Góry oraz Diablak – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Obszary wspomnianej wcześniej Babiej Góry zostały wpisane na listę rezerwatów biosfery UNESCO czyli obszarów chronionych zawierających cenne zasoby przyrodnicze.

Na terenie parku występują aż 54 gatunki roślin objętych ochroną. Spotkać można tu bardzo rzadkie typy roślin jak np. okrzyn jeleni, tocja karpacka czy zimoziół północny. Przez Białogórski Park Narodowy przebiegają cztery oznaczone szlaki turystyczne.

2. Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy, fot. Shutterstock

To największy wśród 23 parków narodowych Polski. Znajduje się na obszarze województwa podlaskiego. Najważniejszymi terenami dla tego parku są bagna biebrzańskie oraz rezerwat przyrody Czerwone Bagno. To właśnie tu znajduje się najlepiej zachowany w Europie system torfowisk. Bagna na terenie parku narodowego zamieszkuje aż 300 gatunków ptaków a wśród nich żurawie, rybitwy oraz sowy.

Biebrzański Park Narodowy obfituje w szlaki turystyczne. Utworzono tu aż 18 szlaków pieszych o łącznej długości ok. 500 km, trzy szlaki rowerowe (148 km), trzy szlaki kajakowe a także 8 ścieżek przyrodniczych.

3. Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy, fot. Shutterstock

Bieszczadzki Park Narodowy położony jest w Bieszczadach Zachodnich. Pod względem wielkości plasuje się na trzecim miejscu, a jego tereny były powiększane aż czterokrotnie. Tu również utworzono rezerwat biosfery UNESCO ze względu na ogromną wartość przyrodniczą obszarów parku. W Bieszczadzkim Parku Narodowym możemy spotkać praktycznie wszystkie gatunki dużych zwierząt drapieżnych występujących w Polsce: niedźwiedzie, wilki, rysie oraz żbiki.

4. Białowieski Park Narodowy

Żubry z Puszczy Białowieskiej, fot. Shutterstock

To najstarszy park narodowy w Polsce, został utworzony w 1932 roku. Ze względu na swoje wyjątkowe walory przyrodnicze i ogromne znaczenie dla ludzkości, został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obszar parku znajduje się również na liście rezerwatów biosfery. Niekwestionowanym symbolem tego obszaru jest żubr.

Puszcza Białowieska to oczywiście nie tylko żubry. Na terenie parku rozpoznano około 12 tysięcy gatunków zwierząt (w Polsce jest ich około 35-40 tysięcy). Warto również wspomnieć, że według badań fauna Puszczy Białowieskiej jest rozpoznana w około 50 proc. Oznacza to, że na terenie parku narodowego może znajdować się znacznie więcej niesklasyfikowanych do tej pory zwierząt.

Czytaj więcej:

Puszcza Białowieska – naturalne piękno w samym sercu Europy

5. Park Narodowy Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie, fot. Shutterstock

Parki narodowe w Polsce zachwycają przede wszystkim bogactwem fauny i flory. Nie inaczej jest w przypadku Parku Narodowego Bory Tucholskie. Pod względem liczebności dominują tu przede wszystkim ważki (45 gatunków) oraz pszczoły (104 gatunki). Warto wspomnieć, że park ten jest jednym z najmłodszych parków narodowych w naszym kraju – powstał dopiero w 1996 roku. Niewątpliwą atrakcją parku jest Struga Siedmiu Jezior, czyli zespół jezior połączony ciekiem wodnym.

6. Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych, fot. Shutterstock

Szczeliniec Wielki, Błędne Skały – te wyjątkowe miejsca mieszczą się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Pierwszy z nich (widoczny na zdjęciu) jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. W Błędnych Skałach można natomiast podziwiać wyjątkowe labirynty utworzone przez formacje skalne. Urozmaicone formy skalne uzupełnione o tereny leśne, łąki i torfowiska są największym walorem tego parku. Jeśli wolicie się wybrać w mniej uczęszczane tereny parku polecamy m.in. Skalne Grzyby oraz Białe Skały. W tych miejscach również spotkanie fantazyjne formy skalne.

7. Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy, fot. Shutterstock

Województwo małopolskie obfituje w parki narodowe. Kolejnym, znajdującym się na terenie tego województwa jest Ojcowski Park Narodowy. Każdy z pewnością kojarzy fantazyjną formację skalną nazywaną Maczugą Herkulesa – znajduje się ona właśnie tu. Inną charakterystyczną atrakcją tych obszarów jest Zamek w Pieskowej Skale. Przez Ojcowski Park Narodowy biegnie kilka szlaków turystycznych o łącznej długości 46,6 km.

8. Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy, fot. Shutterstock

W poszukiwaniu zjawiskowych wodospadów warto wybrać się do Karkonoskiego Parku Narodowego. Podziwiać tu można m.in. Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad w polskich Sudetach. W parku możecie skorzystać z ponad 100 km wytyczonych szlaków pieszych oraz rowerowych. Karkonoski Park Narodowy jest atrakcyjny nie tylko wiosną i latem. Ze względu na funkcjonujące w okolicy ośrodki narciarstwa, obszary te są chętnie odwiedzane przez cały rok.

9. Narwiański Park Narodowy

Narwiański Park Narodowy, fot. Shutterstock

Gdzie leży Polska Amazonia? W dolinie Narwi. Tak właśnie nazywany jest ten obszar, który jest jedną z ostatnich w Europie naturalnie zalewanych dolin rzecznych. To idealne środowisko dla licznie zamieszkujących te tereny ptaków. W Narwiańskim Parku Narodowym odnotowano aż 28 gatunków ptaków zagrożonych w skali europejskiej a nawet światowej. Jeżeli chcecie zwiedzić ten park narodowy możecie skorzystać z jednego z wytyczonych szlaków turystycznych: sześciu pieszych, dwóch wodnych, czterech rowerowych i ścieżki edukacyjnej.

10. Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy, fot. Shutterstock

To jeden z najbardziej popularnych parków narodowych cenionych za walory przyrodnicze i niesamowite widoki. Największą atrakcja dla miłośników sportu jest oczywiście spływ Dunajcem. Turyści równie chętnie odwiedzają tu również Trzy Korony (982 m n.p.m) oraz Sokolicę (747 m n.p.m), z których roztaczają się bajeczne widoki na przełom Dunajca, Tatry oraz Beskid Sądecki. Pieniński Park Narodowy obfituje w liczne szlaki piesze o różnym stopniu trudności.

11. Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy, fot. Shutterstock

Dochodzące do 40 metrów wędrującej wyspy, które przesuwają się nawet 10 metrów rocznie? To Polska, a konkretnie Słowiński Park Narodowy. To jeden z dwóch parków narodowych w Polsce położonych nad morzem. Park pełen jest malowniczych torfowisk, łąk i lasów. Symbolem Słowińskiego Parku Narodowego jest mewa srebrzysta, ale nie jest to jedyne zwierzę, które spotkacie na terenie parku. Występuje tu m.in. aż 250 gatunków ptaków i 40 gatunków ryb słodkowodnych.

Słowiński Park Narodowy – kraina wydm

12. Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy, fot. Shutterstock

Tatry, Hala Gąsienicowa, Morskie Oko, Dolina Chochołowska. Wyjątkowe skarby Tatrzańskiego Parku Narodowego moglibyśmy wymieniać bardzo długo. Przede wszystkim jest tu bardzo zielono – aż 70 proc. parku zajmują lasy i kosodrzewina. TPN to oczywiście raj dla miłośników wspinaczki. Wzniesienia, które można tu zdobyć to m.in. Orla Perć, Kozi Wierch czy Zawrat. Jeśli jeszcze nie widzieliście na własne oczy świstaka lub kozicy to właśnie tu macie okazję zobaczyć te zwierzęta.

13. Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy, fot. Shutterstock

Roztoczański Park Narodowy kojarzy się przede wszystkim z ciszą i spokojem. Nie jest tu tak tłoczno jak w innych bardziej popularnych parkach. Brak tłumów dodaje temu miejscu dodatkowe uroku. Teren Roztoczańskiego Parku Narodowego w ponad 90 proc. zajmują lasy. Mało kto wie, że na tych terenach założono hodowlę koników polskich. Zwierzęta te żyją tu bez ingerencji człowieka – są dokarmiane tylko zimą.

Które parki narodowe w Polsce są Waszymi ulubionymi?