W Polsce mamy wiele zakątków, które kryją niewyjaśnione historie. Nie do końca znana jest ich zagadkowa przeszłość. Niektóre kryły zaginione skarby, inne są opuszczone, a kolejne podobno nawiedzone. Zabieramy Was w podróż w niezwykłe tajemnicze miejsca w Polsce.

1. Kłomino – polskie miasto-widmo

Kłomino, fot. Joanna Węgielewska, Polska Zachwyca ©

Tętniące życiem miasto, w którym były bloki mieszkalne, sklepy, szpital, stołówki, klub oficerski a nawet kino i piekarnia. 5 tysięcy osób mieszkało tu, spędzało wolny czas i codziennie wychodziło do pracy i szkoły. Tak wyglądało Kłomino do 1992 roku. Dziś straszy opuszczonymi mieszkaniami, zrujnowanymi budynkami i pustką. Dlaczego tak się stało?

Więcej piszemy w naszym tekście, kliknij: Kłomino – polskie miasto widmo

2. Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór, fot. Shutterstock

Żaden polski zamek nie kryje takiej numerologii i tajemnych znaczeń. Okien jest tu tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni, wielkich sal 12, czyli tyle, ile miesięcy. Cztery narożne baszty miały odpowiadać czterem porom roku. Niegdyś największy kompleks pałacowy w Europie to jedna wielka zagadka, a wiąże się z nią historia Krzysztofa Ossolińskiego…

Czytaj więcej: Zamek Krzyżtopór – 11 ciekawostek o tajemniczej ruinie

3. Muchołapka

Muchołapka fot. Klaudiusz Kowolik, źródło: Google Maps

W Ludwikowicach Kłodzkich nieopodal kompleksu Olbrzym (Riese) w okolicy Walimia, znajduje się tzw. Muchołapka. Leży na terenie byłej kopalni, a obok mieściła się w czasie II wojny światowej fabryka materiałów wybuchowych Nobel Dynamit AG. Czym jest konstrukcja? Według najprostszych tłumaczeń chłodnią kominową, ale teorii spiskowych (zahaczających nawet o ufologię) nie brakuje. Dziś to część Muzeum Molke, gdzie prezentowany jest m.in. sprzęt wojskowy.

muchołapka ciekawa konstrukcja o tajemniczym przeznaczeniu
Muchołapka, fot. Magdalenagalkiewicz, Shutterstock

4. Polskie Stonehenge na Kaszubach

Jednym z miejsc, gdzie znajdziemy kamienne kręgi, jest Leśno. Fot. Shutterstock

Anglia ma niezwykłe Stonehenge, Polska kamienne kręgi na Kaszubach – w Węsiorach, Odrach, Leśnie (w samym sercu Kaszub), a także m.in. Grzybnicy (niedaleko Koszalina). To bardzo tajemnicze miejsca w Polsce. Jakie było ich przeznaczenie? Są tam kurhany i inne kamienne okręgi, do dziś pozostają wielką zagadką. Prawdopodobnie zbudowali je Goci, ale legenda głosi, że ułożyli je stolemowie, mityczne olbrzymy chcące zaludnić te ziemie.

Czytaj więcej: Kamienne kręgi na Kaszubach – polskie Stonehenge

5. Piramida w Rapie

Piramida w Rapie doskonale uzupełnia tajemnicze miejsca w Polsce. Fot. Shuttertock

Sam kształt tego niezwykłego grobowca jest co najmniej zastanawiający. W środku znaleziono ciała bez głów, a to czyni to miejsce jeszcze bardziej tajemniczym. Fundator piramidy, pruski baron von Fahrenheid, do którego należała wieś, miał życzenie, aby pochować rodzinę właśnie w grobowcu o takim kształcie. Dlaczego?

Więcej o tym niezwykłym obiekcie w tekście: Piramida w Rapie – dlaczego powstała?

6. Tajemnicze miejsca w Polsce – Diablak

Na Diablaku w tajemniczych okolicznościach rozbiło się kilka samolotów. Fot. Shutterstock

To właśnie w tych okolicach w niewyjaśnionych okolicznościach rozbiło się kilka samolotów – helikopter z dwoma pasażerami na pokładzie, samolot Polskich Linii Lotniczych lecący z Warszawy do Krakowa oraz mały prywatny samolot lecący z Poznania do Bratysławy. Być może przez wpływ tajemniczych wydarzeń Babią Górę nazywa się Diablakiem…

Więcej: Nawiedzone miejsca w Polsce – 9 i 3/4 opowieści o duchach

7. Zamek w Łapalicach

Ruiny średniowiecznego zamku? Nic podobnego. Zamek w Łapalicach to niedokończona współczesna inwestycja. Fot. Jan, CC BY-SA 4.0

Nie, nie są to ruiny średniowiecznej twierdzy. To współczesna konstrukcja, a przy tym imponujących rozmiarów, co czyni ją niezwykle tajemniczą. Projekt to niezrealizowane marzenie prywatnego inwestora, wielkiego marzyciela. Nie jest opuszczoną ruiną, a po prostu placem budowy, który być może pozostanie nim już na zawsze. Nadzór budowlany wstrzymał inwestycję. To chyba jedyny zamek w Polsce, który nigdy nie był zamkiem.

Więcej: Nieznane atrakcje Polski. 6,5 wabika dla ciekawych

8. Pałac w Bratoszewicach

Opuszczony pałac w Bratoszewicach. Fot. dzięki uprzejmości http://intotheshadows.pl

Tajemnicze miejsca w Polsce są też w okolicy Łodzi. Pałac w Bratoszewicach z XX wieku do końca II wojny światowej pełnił rolę letniej rezydencji Rzewuskich. Po wojnie został upaństwowiony i otwarto tu szkołę rolniczą. W 1985 roku budynek został zniszczony przez pożar. Brak pieniędzy spowodował, że próba odbudowy tego miejsca skończyła się fiaskiem. Budynek z roku na rok stawał się coraz bardziej zaniedbany. Obecnie pałac ponownie trafił w ręce rodziny Rzewuskich, dzięki czemu ma szansę odzyskać swoją dawną świetność.

Więcej: Opuszczone miejsca w Polsce – nadal są piękne

9. Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej, fot. Merlin, Wikimedia Commons, CC BY 3.0

W Kudowie-Zdroju możemy podziwiać tajemnicze ossuarium zwane Kaplicą Czaszek. Szczątki ofiar szeregu wojen i epidemii, które zdziesiątkowały miejscową ludność w XVII i XVIII wieku, zgromadził ksiądz Tomaszek. Wyeksponował je w niezwykły sposób.

Czytaj więcej: Kaplica Czaszek – refleksyjna atrakcja Kudowy-Zdroju

10. Zamek Czocha

Zamek Czocha z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

To najbardziej nawiedzone miejsce w Polsce, jeśli policzyć wszystkie duchy, o których krążą legendy. Błąka się tu upiór białej damy i cały kondukt żałobników, którzy spadli w przepaść wraz z zawalonym mostem…

Więcej o zamku: Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce

11. Uzdrowisko Sokołowsko

Uzdrowisko Sokołowsko. Fot. Ivo Weiss, źródło: Maps Google

Sokołowsko zwane było śląskim Davos. Położona na Dolnym Śląsku nieopodal Wałbrzycha miejscowość słynęła ze szpitala leczenia chorób płuc i pierwszego na świecie sanatorium dla gruźlików. Dobrze wpływało na chorych połączenie sanatoryjnego klimatu i zdrowej diety. Zjeżdżali tu kuracjusze z całej Europy, a pobyt nie należał do tanich.

Budynek funkcjonował nawet po wojnie, ale w latach 70. zaczęto go przekształcać w ośrodek sportów zimowych. W trakcie modernizacji zabrakło pieniędzy, a piękny gmach popadł w ruinę. W 2005 roku strawił go pożar. W 2007 r. Sanatorium Brehmera przejął nowy właściciel, który odbudowuje budynek. Tworzy Międzynarodowe Laboratorium Kultury upamiętniające Krzysztofa Kieślowskiego, mieszkańca Sokołowska.

Czytaj więcej: Sokołowsko – śląskie Davos i wieś Kieślowskiego

12. Książ i Riese

Dolny Śląsk kryje najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce. Książ z lotu ptaka. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Pod zamkiem Książ ciągną się tunele o nie do końca znanym przeznaczeniu. Z dawnych dokumentów wynika, że były częścią kompleksu Olbrzym, czyli Riese. Co korytarze kompleksu Riese w Górach Sowich w okolicy Walimia, Jugowic i Osówki mają wspólnego z zamkiem i jakie tajemnice skrywały?

Więcej w naszym popularnym tekście: Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?

13. Opuszczone cerkwie na Podkarpaciu

Opuszczona cerkiew w Cewkowie. Fot. Shutterstock

Tajemnicze miejsca w Polsce są również w województwie podkarpackim. Na odcinku zaledwie 18 kilometrów znajdują się trzy opuszczone cerkwie, które niszczeją w zapomnieniu. Stoją w niewielkich miejscowościach – Cewkowie, Starym Dzikowie i Starych Oleszycach. Kiedyś miejsca modlitwy i zadumy, dziś przypominają nieco scenografię do filmu grozy. Pod koniec II wojny światowej nastąpiły masowe wysiedlenia ludności ukraińskiej, a parafia greckokatolicka przestała istnieć. Cerkwie to wciąż tajemnicze miejsca w Polsce i mają niezwykły klimat.

Czytaj więcej: Opuszczone cerkwie – zapomniane piękno Podkarpacia