Tarnów to wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski, które z powodu bliskości Krakowa jest mocno niedoceniane. Piękne renesansowe budowle, pamiątki żydowskiej, węgierskiej i austriackiej historii oraz urokliwe miejsca do odpoczynku zachęcają do poznania miasta. Tarnów atrakcje ma niezwykle różnorodne, które nawiązują do wielokulturowej historii. Odkryjcie je wszystkie!

2Brama Seklerska

Tarnów atrakcje ma bardzo różnorodne, a dowodem tego jest niezwykła Brama Seklerska, znajdująca się w mieście. Jest to jedna z 3 takich budowli znajdujących się w Polsce. Słowo sekler oznacza lud, naród i jednocześnie misję strzeżenia granic południowo-wschodnich Królestwa Węgierskiego.

Ten ciekawy obiekt, noszący imię Józefa Bema i Sandora Petöfiego stanął w Tarnowie w 2001 roku. Brama została podarowana władzom Tarnowa przez węgierską Fundację Irott Szó i miasto Sepsiszentgyőrgy. Ta drewniana, bogato rzeźbiona konstrukcja została przekazana 26 maja 2001 roku w 170. rocznicą bitwy pod Ostrołęką – jedną z bitew powstania listopadowego, w której walczył Józef Bem. Brama symbolizuje wspólną historię Polski i Węgier oraz wspomnianego, wspólnego bohatera narodowego.

Poprzedni artykułPolska Dolina Loary – gdzie się znajduje?
Następny artykułGrodzisko w Tumie – bezcenny pomnik historii i dawna stolica Polski
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here