Strona głównaTop 10Błękitna Flaga – polskie plaże, które od lat są gwarancją jakości, czystości...

Błękitna Flaga – polskie plaże, które od lat są gwarancją jakości, czystości i ekologii

Wybierając się na wakacje chcemy mieć pewność, że spędzimy nasz wolny czas w najlepszych warunkach. Błękitna Flaga, to program, którego celem jest promocja ochrony środowiska w miejscowościach nadmorskich, kąpieliskach i przystaniach jachtowych. Znaku Błękitnej Flagi mogą używać tylko ośrodki spełniające założenia programu. Przedstawiamy Wam miejsca w Polsce, które od lat zdobywają ten tytuł i są gwarancją doskonałego odpoczynku.

Świnoujście – Błękitna Flaga

błękitna flaga
Plaża w Świnoujściu. Fot. Shutterstock

Świnoujście to jedyne miasto w Polsce, które otrzymuje tytuł Błękitnej Flagi nieprzerwanie od 16 lat. Plaża na wyspie Uznam to miejsce wyjątkowe, działające zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. To piękne, zadbane kąpielisko każdego roku przechodzić rygorystyczne kontrole m.in. jakości wody, bezpieczeństwa i czystości.

Pracownicy plaży, która znajduje się na lewym brzegu Świnoujścia, dbają o jej jakość przez cały rok. Miejsce odpoczynku sprzątane jest przez cały rok, piasek jest bronowany – rozbijany na drobniutkie ziarenka, a infrastruktura jest rozbudowywana, aby z plaży mogły korzystać także osoby niepełnoprawne i rodzice z małymi dziećmi. W sezonie wakacyjnym bezpieczeństwa pilnują ratownicy, którzy wyposażeni są w nowoczesny sprzęt ratowniczy.

Warto wspomnieć, że w Świnoujściu, oprócz plaży na wyspie Uznam, Błękitną Flagą wyróżniane są także 2 inne miejsca: Marina Basen Północny (po raz 13) oraz Kąpielisko Warszów (po raz 2).

Przeczytajcie także: Świnoujście – atrakcje najpiękniejsze nad Bałtykiem.

Międzyzdroje

błękitna plaża
Molo w Międzyzdrojach. Fot. piotrbb, Shutterstock

Kolejnym nadmorskim kurortem, który swoją pierwszą błękitną flagę otrzymał w 2012 roku, są Międzyzdroje. Od tego czasu kąpielisko Zachód, wielokrotnie otrzymywało międzynarodowe wyróżnienie. Błękitna Flaga oznacza spełnienie wymagań w zakresie jakości wody, działań na rzecz edukacji ekologicznej, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług.

Od połowy czerwca do połowy września, na kąpielisku w Międzyzdrojach nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Pełnią oni również nocne dyżury, aby czuć się tu bezpiecznie o każdej porze. Na kąpielisku ratownicy dysponują nowoczesnym sprzętem ratunkowym np. defibrylatorem AED czy dronem ratującym życie. W Międzyzdrojach działa również radiowęzeł i monitoring plaży.

Przeczytajcie także: Międzyzdroje – atrakcje w mieście gwiazd (Top 10).

Międzywodzie – Błękitna Flaga

W tym roku nadmorska plaża w Międzywodziu już po raz 6 zdobyła certyfikat Błękitnej Flagi. Wyróżnienie przyznawane jest od 1987 roku i do tej pory program objął swoim zasięgiem kąpieliska w niemal 50 krajach. Czym wyróżnia się kąpielisko w Międzywodziu? Przede wszystkim czystością wody i wyjątkową dbałością o otoczenie. Znajdziecie tu szeroką, piaszczystą plażę, która zachęca do odpoczynku i kąpieli w Bałtyku. W Międzywodziu zlokalizowane są dwa zejścia na plażę, które są przystosowane dla wózków dziecięcych oraz inwalidzkich. O bezpieczeństwo plażowiczów od połowy czerwca do połowy września dbają ratownicy WOPR.

Dziwnów i Dziwnówek

Certyfikat Błękitnej Flagi przyznawany jest na rok. Po tym czasie kąpielisko ponownie musi przejść szereg kontroli i wymogów, aby utrzymać otrzymane wyróżnienie. Dziwnów i Dziwnówek, to jedne z tych miejsc, które mogą poszczycić się widokiem niebieskiej flagi na plaży nieprzerwanie od 2013 roku. Spędzając swój urlop, w jednej z tych właśnie miejscowości czeka na Was szeroka i czysta plaża, na której piasek jest drobny i żółty. Miejsca otoczone są wydmami, które porośnięte są sosnami, wierzbami i rzadkimi gatunkami roślinności.

Aby Błękitne Flagi mogły zawisnąć na kąpieliskach w Dziwnowie i Dziwnówku musiały one spełnić wiele wymogów. Pod ocenę jury brane były następujące zagadnienia:

  • jakość wody (czystość sprawdzana jest raz na 2 tygodnie)
  • utrzymywanie porządku i czystości na terenie kąpieliska i w otoczeniu (m.in. częstotliwość sprzątania, segregacja odpadów, odpowiednia liczba urządzeń sanitarnych)
  • dostępność (ciągi piesze, rowerowe, dojazd transportem publicznym do kąpieliska)
  • bezpieczeństwo (odpowiednia liczba ratowników WOPR, wyposażenie w sprzęt ratunkowy, stanowisko pierwszej pomocy)
  • dostępność dla osób niepełnosprawnych (podjazdy, urządzenia sanitarne)
  • prowadzenie działań dotyczących edukacji ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych przez gminę.

Pobierowo – Błękitna Flaga

błękitna flaga
Plaża w Pobierowie. Fot. Jan M, CC BY-SA 3.0

Plaża w Pobierowie to jedno z najbardziej urokliwych miejsc nad Bałtykiem. Kąpielisko jako jedno z pierwszych w Polsce, mogło poszczycić się certyfikatem Błękitnej Flagi. Co ciekawe od uzyskania tego wyjątkowego wyróżnienia w 2005 roku na plaży w Pobierowie nieprzerwanie powiewa Błękitna Flaga. Aby znaleźć się ma liście najbardziej cenionych kąpielisk na świecie miejsce to przechodzi precyzyjne badania dotyczące czystości środowiska oraz gospodarki ściekowej. Bada się także jakość i skład samego kąpieliska.
Jeśli spędzacie wakacje z dziećmi lub po prostu chcecie mieć gwarancję czystego i zadbanego kąpieliska, które zapewnia nam bezpieczeństwo i komfort letniego wypoczynku, to koniecznie wybierajcie plaże z certyfikatem Błękitna Flaga.

Przeczytajcie także: Pobierowo – atrakcje bałtyckiego uroczyska (Top 11).

Pustkowo i Trzęsacz

Plaża w Trzęsaczu. Fot. Pixabay

Gmina Rewal, oprócz wspomnianej wcześniej plaży w Pobierowie, otrzymuje także inne wyróżnienia Błękitnej Flagi. Plaże w Trzęsaczu i Pustkowie również od wielu lat posiadają na swoich kąpieliskach niebieski symbol jakości. Obie plaże położone są pod pięknym, wysokim klifem, który dodaje im uroku podczas wypoczynku. Piaszczyste kąpieliska są przez cały sezon letni strzeżone przez ratowników WOPR. Ze względu na wysoką skarpę w Trzęsaczu zejście do plaży jest dość wysokie i prowadzi schodami. W Pustkowie natomiast plaża posiada wejście na piaszczysty brzeg dostosowane dla wózków i osób niepełnosprawnych. Warto wiedzieć, że na wielu kąpieliskach z Błękitną Flagą w sezonie obowiązuje zakaz wstępu ze zwierzętami. W Trzęsaczu natomiast zostały wydzielone specjalne obszary, gdzie przebywanie ze zwierzętami jest dozwolone i oznaczone specjalnymi znakami.

Dźwirzyno i Grzybowo

Czysta woda, czyste wybrzeże, bezpieczeństwo i dostęp dla wszystkich to hasło programu Błękitna Flaga, którym może pochwalić się także gmina Kołobrzeg. W Grzybowie wyróżnienie to otrzymano już po raz 9, a w Dźwirzynie po raz 4. Miejsca te są gwarancją wyjątkowego wypoczynku i plażowania w najlepszych warunkach.

Plaże w Grzybowie i Dźwirzynie od lat przyciągają do siebie turystów ceniących sobie szerokie, piaszczyste plaże. Oba kąpieliska otoczone są wydmami, na których rosną lasy sosnowe tworzące unikalny mikroklimat dobroczynnie wpływający na nasze drogi oddechowe. Plaże posiadają udogodnienia dla niepełnosprawnych, są strzeżone w okresie wakacji, a na odwiedzających czekają atrakcje dla dzieci oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Ustka

Plaża wschodnia w Ustce, to od lat wyróżniane kąpielisko, które spełnia najwyższe wymogi dotyczące bezpieczeństwa i wygody dla wypoczywających na niej wczasowiczów. W roku 2011 Ustka pierwszy raz otrzymała Błękitną Flagę i od tego czasu każdego roku zdobi ona tutejszą wschodnią plażę. Kąpielisko bardzo dba o bezpieczeństwo plażowiczów. Na miejscu już od początku czerwca, aż do połowy września czuwają ratownicy, gotowi pomóc w każdym momencie. Plaża posiada także miejsca wyznaczone do uprawiania sportów. Znajdziecie tu m.in. boisko do siatkówki czy piłki nożnej. Plaża wschodnia jest szeroka i piaszczysta z łagodnym zejściem do morza, dzięki temu wypoczynek w Ustce to prawdziwa przyjemność.

Sopot

błękitna flaga
Sopot. Fot. Łukasz Janyst, Shutterstock

Sopockie kąpielisko Koliba w 2021 roku już po raz 15 otrzymało wyróżnienie Błękitnej Flagi, spełniając kryteria określone w międzynarodowym programie. Konkurs realizowany jest przez Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Danii. W skład polskiego jury programu Błękitnej Flagi wchodzą m.in. Polska Organizacja Turystyczna, Ministerstwo Środowiska, Polski Związek Żeglarski, Inspekcja Ochrony Środowiska, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe czy Związek Miast i Gmin Morskich. Na początku kąpieliska wybierane są przez polską komisję, a następnie zatwierdza je międzynarodowa grupa wybierana przez fundację.

Błękitna Flaga w tym roku ponownie powiewa na kąpielisku w Sopocie. Przy ocenie brano pod uwagę szereg kryteriów decydujących o atrakcyjności turystycznej danego miejsca. Czystość piasku oraz przejrzysta woda to wyznaczniki plaży Koliba. Na terenie kąpieliska bezpieczeństwo pilnowane jest przez ratowników, a dla odwiedzających przygotowano sporo atrakcji i udogodnień. Możecie tu m.in. rozpalić ognisko lub grilla w wyznaczonym do tego miejscu, skorzystać z natrysków, a na plaży można przespacerować się po pomoście.

Przeczytajcie także: Molo w Sopocie – wizytówka Bałtyku.

Stepnica

Nie tylko nadmorskie kąpieliska mają szansę otrzymania Błękitnej Flagi. Przykładem jest plaża w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim, która w sezonie 2021 po raz 11 otrzymała prestiżowe wyróżnienie. Podstawowym kryterium do przyznania Błękitnej Flagi jest jakość wody w kąpielisku. Ponadto istotną rolę pełnią takie elementy jak: wyposażenie i infrastruktura kąpieliska. Bezpieczeństwa na kąpielisku w Stepnicy strzegą ratownicy WOPR, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz niezbędny sprzęt ratowniczy.

Plażowicze podczas pobytu nie będą się nudzić. Kąpielisko posiada zadbany teren spacerowy z ławkami i oświetleniem, molo wyposażone w pachoły cumownicze służące do cumowania małych łodzi sportowych oraz zadaszoną wiatę. Na miłośników sportów czeka wypożyczalnia sprzętu wodnego i plażowego, zewnętrzna siłownia, a najmłodsi do dyspozycji mają plac zabaw. Kąpielisko wyposażone jest w toalety, w tym przystosowane dla niepełnosprawnych.

Dąbki i Darłówko

Z roku na rok przybywa miejscowości, które starają się utrzymać Błękitną Flagę na swoich kąpieliskach. Przykładem są dwie plaże w gminie Darłowo – Dąbki Zachód oraz Darłówko Zachód, na których już trzeci rok z rzędu powiewa niebieska flaga. Na obu kąpieliskach turyści mogą korzystać z szerokich i piaszczystych plaż, które zachęcają do kąpieli morskich. To, na co stawia się w tych dwóch miejscach odpoczynku to: czystość, zrównoważony rozwój oraz bezpieczeństwo odpoczywających. Obie miejscowości będą także idealne, aby spędzić tu czas z dziećmi. Oprócz gwarancji jakości kąpieliska na najmłodszych czekają liczne atrakcje m.in. zjeżdżalnie wodne.

Gdańsk

błękitna flaga
Plaża w Gdańsku. Fot. Pixabay

Na koniec warto także wspomnieć o Gdańsku i tutejszych plażach. Miasto jest wyróżniane przez międzynarodową komisję od 2010 roku. Co ciekawe kąpieliska, na których powiewają Błękitne Flagi zmieniają się i nie są to zawsze te same kąpieliska. Wśród najczęściej wyróżnianych plaż znalazły się: Jelitkowo, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. Gdańsk corocznie ma najwięcej kąpielisk z certyfikatem rozpoznawanym oraz respektowanym na arenie międzynarodowej. Dla miasta Błękitna Flaga, pojawiająca się nad morzem, to prestiż, który przekłada się również na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów. Jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania bezpieczeństwem, ekologią i infrastrukturą dla tego typu miejsc.

Przeczytajcie także: Gdańsk – atrakcje bursztynowego miasta (Top 10). Nr 7 zapiera dech!

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE