Strona głównaTop 10Zamki w Polsce za darmo (Top 12)

Zamki w Polsce za darmo (Top 12)

Które warownie w Polsce można odwiedzić bezpłatnie? Jest ich całkiem sporo, choć większość z nich to trwałe ruiny. Warto jednak wybrać się w te stare mury i poczuć niepowtarzalny klimat. Oto zamki w Polsce za darmo.

Zamek królewski w Inowłodzu

zamek w inowłodzu w woj. łódzkim
Zamek w Inowłodzu – tu gmina organizuje liczne wydarzenia plenerowe. Fot. Shutterstock

Są tu organizowane gry terenowe i różne wydarzenia kulturalne. Zamek w Inowłodzu w województwie łódzkim wręcz tętni życiem w porównaniu do innych warowni w ruinie. Zwiedzanie indywidualne jest bezpłatne, można odwiedzić to miejsce w tygodniu w godzinach: 9-17 oraz w weekendy od 9 do 18. Zwiedzanie w grupach z przewodnikiem należy umówić pod numerem tel. 502 591 575.

zamek w inowłodzu w woj. łódzkim
Zamki w Polsce za darmo – twierdza w Inowłodzu. Fot. Shutterstock

Ruiny zamku królewskiego z XIV wieku znajdują się w dolinie rzeki Pilicy. Po raz pierwszy zamek wspomniany jest w XIV-wiecznej Kronice Janka z Czarnkowa, jako obiekt ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego. Jego powstanie datuje się na lata 1356-1366. Funkcją zamku była ochrona komory celnej znajdującej się na brodzie pilickim, leżącym na szlaku handlowym biegnącym ze Lwowa przez Sandomierz do Torunia. Obok zamku w Łęczycy był jednym z dwóch zamków królewskich znajdujących się na terenie ziemi łęczyckiej.

Czytaj więcej: Zamek w Inowłodzu w Przewodniku Polska Zachwyca.

Na kolejnym slajdzie zamek w Krupem

Zamek w Krupem

zamek w krupem we mgle
Zamek w Krupem jest malowniczo położony nad rozlewiskiem. Fot. Shutterstock

Zamek w Krupem to forteca na trasie z Chełma do Krasnegostawu w woj. lubelskim. Dziś ruina, do niedawna zaśmiecona i zaniedbana, obecnie teren oczyszczono i odbywają się tam co jakiś czas imprezy plenerowe.

Ruiny zamku w Krupem
Zamki w Polsce za darmo – ruiny twierdzy w Krupem. Fot. Shutterstock

Pierwsza warownia w tym miejscu powstała w 1492 roku. Była to posiadłość szlachecka Krupskich herbu Korczak. Zamek przekazywany był w ręce innych rodów, Zborowskich i Gnoińskich. Warownia została przebudowana otoczona murem oraz gankami strzelniczymi i basztami. Dookoła zamku przebiegała fosa, sąsiaduje z nim też naturalne rozlewisko. Wejścia bronił most zwodzony.

Czytaj więcej: Zamek w Krupem w Przewodniku Polska Zachwyca.

Na kolejnym slajdzie zamek w Radzikach Dużych

Zamek w Radzikach Dużych

Zamek w Radzikach Dużych to obecnie zaawansowana ruina
Zamek w Radzikach Dużych to obecnie zaawansowana ruina. Fot. Shutterstock

Zwiedzając zamki w Polsce za darmo, z pewnością natrafimy na kompletne ruiny, z których niewiele już zostało. Mimo to uważamy, że warto odwiedzać nawet takie miejsca. Pozostałości zamku w Radzikach Dużych w woj. kujawsko-pomorskim stoją na terenie obecnej szkoły między obiektami gospodarczymi.

Zamek rycerski w Radzikach Dużych powstawał w latach 1405-1466 i stanowił przykład najprostszej warowni rycerskiej.  Jego budowę zlecili przedstawiciele rodu Ogończyków (późniejszych Radzikowskich).

Warownia opustoszała po najeździe wojsk szwedzkich. Od XIX kiedy to popadła w kompletną ruinę, z pozostałościami zamku nic nie zrobiono. Obecnie dostrzec można zarys murów sięgających kilku metrów, otwory okienne i szczątkowe detale architektoniczne.

Sprawdź lokalizację: Zamek w Radzikach Dużych w Przewodniku Polska Zachwyca.

Na kolejnym slajdzie Zamek Cesarski w Poznaniu

Zamek Cesarski w Poznaniu

Zamki za darmo w Polsce – Zamek Cesarski w Poznaniu
Zamki w Polsce za darmo – Zamek Cesarski w Poznaniu. Fot. Shutterstock

A teraz coś zgoła innego, świetnie zachowany Zamek Cesarski w Poznaniu wybudowany w latach 1905-1910. To ostatnia i najmłodsza rezydencja monarsza w Europie. Znajdowała się tu siedziba Uniwersytetu Poznańskiego, a także rezydencja polskich prezydentów w czasie ich pobytu w Poznaniu oraz rezydencja Hitlera.

To tutaj wykształcili się matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Przed budynkiem zobaczyć możemy Pomnik Pogromców Enigmy.

Obecnie w zamku znajduje się Centrum Kultury Zamek, Teatr Animacji oraz Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Hole, korytarze i dziedzińce zamku można zwiedzać samodzielnie i bezpłatnie, codziennie w godzinach 11-19.

Sprawdź lokalizację: Zamek Cesarski w Poznaniu w Przewodniku Polska Zachwyca.

Na kolejnym slajdzie Zamek Bierzgłowski

Zamek Bierzgłowski

zamek Bierzgłowski fasada
Zamki w Polsce za darmo – Zamek Bierzgłowski. Fot. Shutterstock

Zamek Bierzgłowski leży w miejscowości o takiej samej nazwie. Wybudowany tu w latach 1270-1305 gotycki zamek zakonu krzyżackiego pełnił rolę siedziby komturów bierzgłowskich. Przez wieki był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Obecnie znajduje się w bardzo dobrym stanie.

Warownię przekształcono w Diecezjalne Centrum Kultury należące do Kościoła katolickiego. Znajduje się tu baza hotelowo-konferencyjna. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu pod numerem 56 674 08 72. Instytucje kościelne często nie pobierają opłat za wstęp, jednak w dobrym tonie jest pozostawienie drobnej ofiary. Msze w zamku sprawowane są w niedziele o godz. 9:45.

Czytaj więcej: Zamek Bierzgłowski w Przewodniku Polska Zachwyca.

Na kolejnym slajdzie zamek w Korzkwi

Zamek w Korzkwi

zamek korzkiew w korzkwi latem
Zamki w Polsce za darmo – zamek Korzkiew. Fot. Shutterstock

Zamek w Korzkwi leży na Szlaku Orlich Gniazd w obszarze Korzkiewskiego Parku Kulturowego. Wzgórze zamkowe i park w Korzkwi są chętnie odwiedzane przez turystów. Warownia pochodzi z XIV w. To zamek rycerski, który po popadnięciu w ruinę został przemieniony na hotel. Mieści także małe muzeum i restauracje oraz sale na wynajem.

Zamek można zwiedzić bezpłatnie, jednak najlepiej wcześniej tam zadzwonić. Gdy odbywają się tam przyjęcia, np. wesela, zamek jest zamknięty dla zwiedzających.

Czytaj więcej: Zamek w Korzkwi w Przewodniku Polska Zachwyca.

Na kolejnym slajdzie zamek Stary Książ

Zamek Stary Książ

zamek stary książ ruina
Zamki w Polsce za darmo – zamek Stary Książ. Fot. Shutterstock

Niewiele osób wie, że obok okazałego Zamku Książ w Wałbrzychu w woj. dolnośląskim znajdziemy jedne z najbardziej zaawansowanych ruin w Polsce. To pozostałości Zamku Stary Książ. Przyznajemy, niewiele z tego miejsca zostało. Niegdyś warownia wznosiła się w malowniczej okolicy nad przełomem rzeki Pełcznicy, obecnie na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Możemy dotrzeć tam pieszo schodząc na szlak turystyczny poniżej punktu widokowego na Zamek Książ, przy parkingu. Spacer do ruin trwa około 40 minut. Trasa jest miejscami trochę stroma, ale nie nadmiernie forsowna. To wspaniała propozycja na rodzinny spacer. Z ruin rozpościerają się piękne widoki: z jednej strony na zamek Książ, z drugiej na rzekę i przy dobrej widoczności nawet na Sky Tower we Wrocławiu. Ta darmowa atrakcja Wałbrzycha otwarta jest cały rok.

Zobacz lokalizację: Zamek Stary Książ w Przewodniku Polska Zachwyca.

Na kolejnym slajdzie Zamek w Besiekierach

Zamek w Besiekierach

Zamki w Polsce za darmo – zamek w Besiekierach
Zamki w Polsce za darmo – warownia w Besiekierach. Fot. Shutterstock

Zamek w Besiekierach położony jest 23 km na północny zachód od Łęczycy. Powstał prawdopodobnie na przełomie XV i XVI w. Pod koniec XVI w. warownia należała do Andrzeja Batorego, który następnie przekazał ją swojej córce Zofii Batorównie. Kolejny właściciel, Jan Szymon Szczawiński, dokonał większej przebudowy zamku w połowie XVII w. W 1731 roku wybuchł pożar, który przyspieszył popadanie majątku w ruinę.

Zamek w Besiekierach to malowniczo położone ruiny
Zamki w Polsce za darmo – ruiny w Besiekierach są malowniczo położone. Fot. Shutterstock

Ruiny Zamku Besiekierskiego są położone na kopcu otoczonym fosą. Do dziś zachowały się mury obwodowe do wysokości pierwszego piętra.W latach 2008-2010 gmina Grabów podjęła się wyzwania i zadbała częściowo o zamek i tereny przyległe. Zadbała również o zbudowanie pomostu łączącego wyspę ze stałym lądem.

Czytaj więcej: Zamek w Besiekierach w Przewodniku Polska Zachwyca.

Na kolejnym slajdzie zamek Bolczów

Zamek Bolczów

Zamki w Polsce za darmo – zamek Bolczów
Zamki w Polsce za darmo – zamek Bolczów. Fot. Shutterstock

Zamek Bolczów na Dolnym Śląsku (nie mylić z zamkiem Bolków) to malownicze ruiny średniowiecznego zamku w Rudawach Janowickich. Nie ma na zamku żadnego stałego dozoru, więc można wejść do niego o dowolnej porze za darmo. W ruinach przygotowane zostało miejsce na ognisko. Warto o tym pamiętać i zabrać ze sobą potrzebny ekwipunek (i pamiętać o uprzątnięciu śmieci).

Zamki w Polsce za darmo – zamek Bolczów
Zamki w Polsce za darmo – zamek Bolczów. Fot. Shutterstock

Do zamku Bolczów można dotrzeć idąc z Janowic Wielkich szlakiem zielonym oznaczonym jako droga na zamek. Spacer przez bukowy, rudawski las zajmuje około 50 minut. Można też dojechać samochodem do Przełęczy Karpnickiej, między wioskami Karpniki i Trzcińsko, i tam zatrzymać się na parkingu. W sezonie parking kosztuje 8 zł. Stamtąd dotarcie do zamku zajmie nam około godziny.

Sprawdź lokalizację: Zamek Bolczów w Przewodniku Polska Zachwyca.

Na kolejnym slajdzie Zamek w Bydlinie

Zamek w Bydlinie

zamek w bydlinie szlak orlich gniazd
Zamki w Polsce za darmo – zamek Bydlin. Fot. Shutterstock

Zamek w Bydlinie leży w województwie małopolskim, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Należy on do Szlaku Orlich Gniazd. Można zobaczyć to miejsce za darmo. Ruiny położone są na wzgórzu, skryte wśród drzew. Ich historia sięga końca XIV wieku. Uznaje się, że około 1388 roku została wybudowana wieża obronna na zlecenie pierwszego właściciela wsi Bydlin, rycerza Niemierza, herbu Strzała.

Na początku I wojny światowej, 17 listopada 1914 r., rozegrała się krwawa bitwa batalionu polskich legionistów przeciw armii rosyjskiej zwana bitwą pod Krzywopłotami. Do dziś zachowały się pozostałości po okopach żołnierzy polskich, którzy na wzgórzu nieopodal ruin zamku wyznaczyli swoje strategiczne pozycje.

Czytaj więcej: Zamek w Bydlinie w Przewodniku Polska Zachwyca.

Na kolejnym slajdzie Zamek w Drzewicy

Zamek w Drzewicy

zamek w drzewicy
Zamki w Polsce za darmo – ruiny w Drzewicy. Fot. Shutterstock

Od razu uprzedzimy, że oglądanie zamku w Drzewicy możliwe jest z zewnątrz, gdyż wejścia na dziedziniec strzeże brama. Ruiny zamku drzewickiego znajdziemy nad brzegiem rzeki Drzewiczki w woj. łódzkim. Realizację niekonwencjonalnego pomysłu arcybiskupa gnieźnieńskiego rozpoczęto w 1527 roku. Budowa trwała osiem lat. W tym czasie powstała warownia z cegły i kamienia, wzniesiona na planie prostokąta. Zwieńczeniem każdego z rogów budynku była kwadratowa wieża. Zamek otoczono dwiema fosami.

Zamki w Polsce za darmo – warownia w Drzewicy
Zamki w Polsce za darmo – warownia w Drzewicy. Fot. Shutterstock

W okolicy ukryta jest ponoć artyleria z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Po kapitulacji powstańców w Radoszycach (około 50 km od Drzewicy), nakazano ukryć 12 armat, aby nie dostały się w ręce wroga. Wykopano głębokie rowy, a broń zakryto niedźwiedzimi skórami. Historia odżyła w latach 70. XX wieku, kiedy rolnik wykopał na swoim polu czaszkę niedźwiedzia.

Z zamkiem w Drzewicy związana jest bardzo ciekawa legenda. Podobno straszą tu siostry bernardynki zamieszkujące kiedyś zamek. Ponoć da się nawet usłyszeć ich jęki i modlitwy.

Czytaj więcej i sprawdź dokładną lokalizację: Zamek w Drzewicy w Przewodniku Polska Zachwyca.

Na kolejnym slajdzie Zamek w Siewierzu

Zamek w Siewierzu

Zamki w Polsce za darmo – twierdza w Siewierzu
Zamki w Polsce za darmo – twierdza w Siewierzu. Fot. Shutterstock

Zamek w Siewierzu przez niektórych zaliczany jest do Szlaku Orlich Gniazd. Warownia długo pozostawała rezydencją biskupów siewierskich (arcybiskupstwo krakowskie). Ta ciekawa forteca była wielokrotnie przebudowywana w wielu stylach. Wyróżniająca się bryła i bogata historia powinny skłonić do odwiedzenia zamku.

Pierwotnie w miejscu zamku w XIII wieku znajdowała się drewniano-ziemna kasztelania na sztucznej wyspie. Z kolei kulisy postawienia murowanej warowni są nieco bardziej zagadkowe.

Zamek w SIewierzu
Zamki w Polsce za darmo – twierdza w Siewierzu. Fot. Shutterstock

Otoczony fosą zamek nie oparł się Szwedom. Książęta siewierscy skrywali oddziały hetmana Stefana Czarnieckiego, a to sprowokowało Szwedów do oblężenia zamku.

Siewierz to miasto na Śląsku blisko lotniska Pyrzowice, do którego dojedziemy autostradą A1 i drogą krajową 78. Zimą możliwe jest jedynie zwiedzanie z zewnątrz, latem można wejść także na dziedziniec, na wieżę i do podziemi.

Sprawdź lokalizację: Zamek w Siewierzu w Przewodniku Polska Zachwyca.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE