Strona głównaCiekawostkiCiężkowice – Skamieniałe Miasto z królewską przeszłością

Ciężkowice – Skamieniałe Miasto z królewską przeszłością

Ciężkowice były niegdyś miastem królewskim, a dziś znane są głównie z doskonałych plenerów do wspinaczki skałkowej. Rozsławiające Ciężkowice Skamieniałe Miasto każdego roku przyciąga amatorów zarówno wspinaczki jak i trekkingu. Ta niewielka miejscowość w woj. małopolskim zachęca także ciekawymi zabytkami oraz pięknymi krajobrazami.

Spokojne miasto nad Białą

Ciężkowice Skamieniałe Miasto
Ciężkowice Skamieniałe Miasto. Fot. Gubernat, Shutterstock

To niewielkie małopolskie miasto położone jest na Pogórzu Ciężkowickim nad rzeką Białą. Dawniej jako Cięszkowice było miastem królewskim starostwa bieckiego. Mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa, ale żyją też z turystyki. Do Ciężkowic przyjeżdżają amatorzy wspinaczki zakochani w tutejszym Rezerwacie Skamieniałe Miasto.

Wybierając się na spacer po Ciężkowicach znajdziemy ciekawe zabudowania i zabytki, w szczególności kościoły – w tym sanktuarium z cudownym obrazem Ecce Homo, który miastu podarował papież Innocenty XI. Przy drogach stoją drewniane zabytkowe kapliczki W rynku interesujący jest ratusz, na listę zabytków wpisano też drewniane domy z podcieniami.

Miłośnikom historii polecamy zajrzeć na cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej a także mykwę przy ul. 3 maja: dawny zbiornik z bieżącą wodą pełniący funkcję łaźni publicznej. Mykwa jest pamiątka po Żydach zamieszkujących miasto już w XIX w. Ciężkowickich Żydów w czasie II wojny światowej wywieziono do obozu w Bełżcu.

Miejsce Paderewskiego

W pobliżu Ciężkowic, w Kąśnie Dolnej na drugim brzegu rzeki Białej, podziwiać możecie dworek Ignacego Jana Paderewskiego z przyległym parkiem. Jeśli będzie Wam sprzyjało szczęście, posłuchacie koncertu. Jednym z organizowanych tam festiwali jest Bravo Maestro.

Paderewski kupił majątek Kąśna Dolna jako letnią rezydencję dla siebie i dla swojej żony. Udoskonalił posiadłość, która pięknie prezentuje się do dziś i jest obecnie jedynym zachowanym domem Paderewskiego. Funkcjonuje tam muzeum wirtuoza.

Przystanek: Ciężkowice skamieniałe miasto

Ciężkowice Skamieniałe Miasto
Ciężkowice przyciągają amatorów wspinaczki. Fot. Gubernat, Shutterstock

Rezerwat Skamieniałe Miasto to mekka wspinaczy. Posiada też liczne wąskie trasy z przesmykami wśród skał, przypomina nieco Skalne Miasto w Czechach lub nasze Błędne Skały. Ostańce są stworzone z piaskowca i podlegają ochronie – szczególne walory tych terenów dostrzegano już przed wiekiem.

Jak głosi legenda, grzeszni mieszkańcy miasta za karę zostali zamienieni w skały wraz z całym dobytkiem i wszystkimi zabudowaniami – stąd nazwa Skamieniałe Miasto. Znajdziemy tam skały o nazwach takich jak: Czarownica, Ratusz, Grunwald, Warownia Dolna, Warownia Górna, Grupa Borsuka (m.in. Orzeł, Pieczarki, Pianino, Borsuk, Piekiełko), Baranki, Piramidy, Aligator, czy też baszta I.J. Paderewskiego na cześć kompozytora, który mieszkał w pobliżu.

Wodospad Czarownic i szlaki turystyczne

Przez Ciężkowice przebiegają liczne szlaki turystyczne. Najsłynniejszy jest ten prowadzący przez Skamieniałe Miasto, którym dotrzemy też do Wodospadu Czarownic w Wąwozie Ciężkowickim. Według legendy w wąwozie którym płynie wodospad, czarownice urządzały swoje sabaty.

Warto przejść też innymi szlakami, m.in. niebieskim z Tarnowa przez Górę Świętego Marcina, Tuchów, Skamieniałe Miasto, Ciężkowice i Bukowiec do Gródka nad Dunajcem. Jest też m.in. Szlak Niepodległości im. I.J. Paderewskiego i liczne szlaki rowerowe. Przez Ciężkowice przebiega też szlak architektury drewnianej.

Czytaj więcej o szlaku architektury drewnianej: Cerkwie łemkowskie – wyjątkowy szlak w Małopolsce

Czytaj też: Drewniane kościoły Małopolski i Podkarpacia

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE