Strona głównaCiekawostkiMost gotycki w Kłodzku – najstarszy w regionie

Most gotycki w Kłodzku – najstarszy w regionie

Most gotycki w Kłodzku to ewenement na skalę regionu. Unikatowa konstrukcja została oddana do użytku prawdopodobnie w XIII wieku. Trochę później na filarach pojawiły się dostojne barokowe rzeźby dodające jeszcze więcej piękna temu zabytkowi. Niektórzy porównują go nawet do słynnego mostu Karola w Pradze. Naszym zdaniem ten w Kłodzku jest zdecydowanie piękniejszy.

Najstarszy w regionie

most gotycki w kłodzku
Most gotycki w Kłodzku, fot. radiokafka, Shutterstock

Dokładna data ukończenia mostu nie jest znana. Szacuje się, że powstał on w II połowie XIII wieku. Wcześniej w tym miejscu znajdował się drewniana konstrukcja, która zapewniała połączenie centrum z przedmieściami. Most gotycki w Kłodzku jest najstarszym obiektem tego typu w regionie – w 1949 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Obiekt ma ciekawą, nieoficjalną nazwę. Często mówiono o nim most na jajach. Wszystko z powodu zaprawy jaka została użyta do jego budowy. Stosowano mieszankę z wapna, piasku i jaj. Nie jest to jednak rozwiązanie innowacyjne, zastosowane tylko i wyłącznie przy budowie tego mostu. W średniowieczu była to powszechnie znana technika, której używano przy wznoszeniu różnego rodzaju obiektów. Do zaprawy dodawano nie tylko jaja, ale również inne produkty odzwierzęce.

Most na jajach to nie jedyna nazwa, która funkcjonuje w mowie potocznej.  Konstrukcja jest również nazywana mostem Wita Stwosza (od nazwy ulicy) lub św. Jana.

Kamienny most nad Młynówką

most gotycki w kłodzku
Most gotycki w Kłodzku, fot. radiokafka, Shutterstock

Most gotycki w Kłodzku ma długość 52,5 metra. Konstrukcję utrzymują cztery przęsła. Całość wykonana jest z piaskowca. Na środowym filarze planowano umieszczenie kapliczki mostowej. Pomysłu tego jednak nigdy nie zrealizowano. Na przestrzeni lat most był kilkukrotnie przebudowywany. Większość prac była wymuszana przez powodzie.

Łatwo potwierdzić, że most na przestrzeni lat zmieniał swój wygląd. Świadczą o tym różne formy łuków na poszczególnych przęsłach. Dwa północne mają łuk ostry (mogą pochodzić z końca XVIII wieku), pozostałe są sklepione kolebą. Te ostatnie są prawdopodobnie wynikiem którejś z przebudów.

Barokowe figury z XVIII wieku

most gotycki w kłodzku
Most gotycki w Kłodzku, fot. Radosław Maciejewski, Shutterstock

Głównymi elementami dekoracyjnymi mostu są barokowe figury ustawione na filarach. Większość z nich pochodzi z XVIII wieku. Wyjątkiem jest Pieta, którą ustawiono w XIX wieku. Fundatorami rzeźb byli bogaci mieszczanie. Możemy tu podziwiać podobizny św. Jana Nepomucena, św. Wacława, św. Franciszka Ksawerego, Trójcę Świętą a także Ukrzyżowanie Chrystusa i Pietę.

Rzeźba św. Franciszka Ksawerego jest jedyną, która nie przetrwała próby czasu. Wykonano ją ze słabej jakości materiałów, co wpłynęło na jej trwałość. Nie pomogły nawet liczne prace konserwatorskie. W 1920 roku pierwotne dzieło zastąpiono bardzo dobrze wykonaną kopią.

Most Gotycki w Kłodzku, województwo dolnośląskie.

Twierdza Kłodzko – kamienna gwiazda Dolnego Śląska

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE