Strona głównaCiekawostkiNajlepsze książki na prezent pod choinkę

Najlepsze książki na prezent pod choinkę

Najlepsze książki na prezent pod choinkę to takie, które zainspirują do podróży, do poznawania Polski i naszej bogatej historii. Zgadzacie się? Wybrałam dla Was kilka moim zdaniem interesujących pozycji. Możecie je śmiało podarować bliskim, którzy kochają bliższe i dalsze podróże po kraju.

#1. Bucket list. Podlasie i Suwalszczyzna. 150 nieoczywistych miejsc

najlepsze książki na prezent pod choinkę
Podlasie i Suwalszczyzna. Mikołaj Gospodarek. Wyd. Pascal

Podlasie i Suwalszczyzna to region, w który wystarczy się „zanurzyć”, zacząć eksplorować i na każdym kroku będziemy odkrywać wspaniałe miejsca. Jednak autor tej książki, Mikołaj Gospodarek, pomaga nam niczego nie przeoczyć. Opisuje miejsca nieoczywiste i często nieobecne w innych przewodnikach. Dzięki tej książce poznamy Podlasie i Suwalszczyznę od podszewki.

„Czy wiesz, co to jest skit? Czy masz świadomość, że w Polsce od wieków mieszkają Tatarzy? Znasz już smak kartaczy? Jeśli nie, to śmiało ruszaj ze mną na Podlasie. Zabiorę cię do prawosławnej pustelni położonej na wyspie na Narwi, pojedziemy razem do Muzeum Mleka w Grajewie, poszukamy pływających krów w Biebrzy i stad żubrów na podlaskich polach. Pojedziesz ze mną do Sejn, Puńska, Wodziłek, a także do Wersalu Północy – Białegostoku! Kocham Podlasie i każde ze 150 miejsc, które dla ciebie wybrałem, jest mi bliskie.” – Mikołaj Gospodarek.

#2. Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami 

najlepsze książki na prezent pod choinkę
Bieszczady dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami. Adrian Markowski. Wyd. Prószyński Media

Ktoś z Twoich bliskich marzy, żeby „uciec w Bieszczady” przynajmniej na kilka dni? Albo może był i kocha te miejsca i już szykuje się, żeby tam wrócić? Taką książką sprawisz tej osobie niezwykłą przyjemność.
Bieszczady dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami to niezwykły zbiór informacji w pigułce. Zachęca do dalszych poszukiwań. Spodoba się każdemu, kto chce wiedzieć, w czym zaklęta jest dusza Bieszczadów, gdzie tkwi ich sekret i jaka jest ich historia, o której mało kto z nas jeszcze pamięta, bo tylko nieliczni zdają sobie sprawę z ran i blizn tego miejsca. Do tego należy wspomnieć o lekkim stylu autora i pięknych ilustracjach. Zdecydowanie polecamy!

#3. Uroczyska Polski – najlepsze książki na prezent pod choinkę

najlepsze książki na prezent pod choinkę
Uroczyska Polski, Grzegorz Bobrowicz, Wyd. Arkady

Uroczyska Polski Grzegorza Bobrowicza to pozycja dla tych, którzy kochają piękne albumy i dla tych, którzy zachwycają się Polską. Ten album jest wyjątkowy dlatego, że ukazuje miejsca nietknięte cywilizacją, gdzie natura wciąż rządzi się swoimi prawami. Myślicie, że takich miejsc w granicach naszego kraju już nie ma? W takim razie zachęcamy Was do zajrzenia do tego albumu.

Grzegorz Bobrowicz ze znawstwem i entuzjazmem opowiada o tym, co dzieje się w tym równoległym, trudno dostępnym świecie, szczegółowo wyjaśniając znaczenia poszczególnych zjawisk ze świata fauny i flory. Poza poetyckim, bogatym językiem książkę wzbogacają starannie wyselekcjonowane fotografie, które są nieraz owocem wielodniowych czatów autora i planowania perfekcyjnego kadru. Przez to album opowiada o tej niezwykłej rzeczywistości, mówiąc z samego jej wnętrza.

#4. Bucket list. Dolny Śląsk. 200 nieoczywistych miejsc

najlepsze książki na prezent pod choinkę
Bucket List. Dolny Śląsk. Mikołaj Gospodarek. Wyd. Pascal.

Dolny Śląsk to niezwykły i przepiękny region. Każdy kto tutaj mieszka lub był pewnie zgodzi się z tym zdaniem. Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać, będą zadziwieni ilością dolnośląskich atrakcji, pięknych miejsc, zamków, pałaców, grot, pięknych miast i miasteczek. Dolny Śląsk zajmuje raptem 6,4% powierzchni Polski, ale zdumiewa nagromadzeniem wspaniałych miejsc do odwiedzenia.

Dolny Śląsk z serii Bucket List Mikołaja Gospodarka ukazuje to w całej rozpiętości. Z tą książką niczego nie przeoczycie. Autor opisuje 200 miejsc nieoczywistych i te, do których trafia większość z nas odwiedzających Dolny Śląsk jak Wrocław czy Jakuszyce. Ta książka będzie idealnym prezentem, dla tych którzy nie wszędzie w tym przebogatym regionie jeszcze byli.

#5. Jura Krakowsko-Częstochowska pełna wrażeń

najlepsze książki na prezent pod choinkę
Jura Krakowsko-Częstochowska pełna wrażeń. Krzysztof Bzowski. Wyd. Bezdroża

Jura Krakowsko-Częstochowska pełna wrażeń, Krzysztofa Bzowskiego opisuje region Polski, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Znajdują się tutaj kochane przez wszystkich „orle gniazda” czyli średniowieczne warownie, z których broniono naszych południowych granic. Ta książka będzie idealnym prezentem dla osób aktywnych, które na pewno wszystkiego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jeszcze nie widziały. Jura to raj dla wspinaczy, ale nie tylko.

Autor podzielił przewodnik po Jurze na kilka tematycznych części. Wskazał nam trasy piesze, rowerowe, kajakowe i atrakcje dla aktywnych jak chociażby jazda konna czy przelot paralotnią. W książce znalazły się także miejsca z Wyżyny Wieluńskiej, położonej nieopodal, a także obfitującej w wiele atrakcji. Autor ukazuje nam ile ciekawych atrakcji, pięknych krajobrazów i fenomenów przyrodniczych znajduje się na Jurze. W bardzo ciekawy sposób opisuje każde z miejsc i z całą pewnością zachęca, aby wybrać się na wycieczkę.

Muszę przyznać, że do tej pory nie spotkałam się z tak świetnie napisanym przewodnikiem po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Dlatego jeżeli chcecie się wybrać na wycieczkę, to koniecznie zaopatrzcie się w tę książkę! Dzięki niej poznacie Jurę od zupełnie innej strony.

#6. Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka – najlepsze książki na prezent pod choinkę

najlepsze książki na prezent pod choinkę
Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka. Beata i Paweł Pomyskalscy. Wyd. Bezdroża.

Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka. Beaty i Pawła Pomykalskich od wydawnictwa Bezdroża to świetny pomysł na prezent dla tych, którzy nie mogą wysiedzieć w domu i każdy wolny dzień spędzają zwiedzając miejsca dalsze i bliższe.

W tej pięknie wydanej publikacji autorzy pokazują co mają do zaoferowania nam turystom mniejsze polskie miasta. A konkretnie 85 z nich. Wybór z pewnością był trudny. O tym, żeby któraś z miejscowości znalazła się w tym zacnym gronie miast i miasteczek zdecydowały rozmaite czynniki. Musiały one m.in. posiadać piękne lub unikatowe zabytki, skrywać w sobie jakąś wyjątkową opowieść, kusić klimatem lub pięknym położeniem.

Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka została wydana w przemyślany sposób. Miasta uporządkowano według województw. Można wybrać sobie region, w jakim przebywamy, czy też chcemy się wybrać i sprawdzić, co ten oferuje.
Do zwiedzania zachęcają nas przepiękne zdjęcia. Opisy są bardzo konkretne, ale mają jakiś baśniowy sznyt. Beata i Paweł Pomykalscy zwracają uwagę na zabytki, rękodzieło, lokalne produkty, historie miejsca, wydarzenia kulturalne. Udało im się oddać różnorodność naszego kraju, ale też „ukłonić się” różnym preferencjom odbiorców książki. Pokazują, że Polska jest pełna arcyciekawych miejsc, które warto zobaczyć, poczuć, dotknąć. Podróżowanie po kraju może być nie mniej atrakcyjne niż zagraniczne wojaże.

#7. Zamki, dwory i pałace. Polska nieznana – najlepsze książki na prezent pod choinkę

najlepsze książki na prezent pod choinkę
Zamki, dwory i pałace. Polska nieznana. Mikołaj Gospodarek. Wyd. Pascal

Zamki, dwory i pałace. Polska nieznana. Mikołaja Gospodarka będzie świetną pozycją dla miłośników historii i dawnych dziejów arystokratycznych rodów, które fundowały opisane przepiękne budowle. Możemy je ku naszej radości wciąż podziwiać i zwiedzać.

Ta pozycja jest połączeniem przewodnika i albumu z pięknymi zdjęciami obiektów i ich wnętrz. Twarda okładka tej książki sprawia, że tym bardziej będzie pięknym prezentem.

Autor w takich słowach opisuje swoje dzieło: „W tej publikacji zdjęciom towarzyszą opisy, lecz miejsce liczb i dat zajęły emocje i przeżycia. Znajdziesz tu minimum informacji potrzebnych, by lepiej zrozumieć niezwykłość tych budowli, i obraz, w którym zakląłem chwilę zachwytu.
W trudnym wyborze obiektów kierowałem się prostą zasadą – co chciałbym zobaczyć ponownie, gdzie chciałbym wrócić?
Wybierz się w tę podróż razem ze mną! Wsłuchajmy się w szepty historii. To one są w tych miejscach najpiękniejsze.”

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE