Strona głównaTop 106 faktów o Polsce, którym byś zaprzeczył. Ale to prawda!

6 faktów o Polsce, którym byś zaprzeczył. Ale to prawda!

Niektóre rzeczy o Polsce wydają nam się oczywiste, jednak okazują się nieprawdą. Wiele mitów się utarło, jak choćby ten, że dąb Bartek jest najstarszy w Polsce. Inne kojarzą nam się z legendami, choć nie mają z nimi nic wspólnego. Oto 6 faktów o Polsce, którym byś zaprzeczył – ale są prawdą.

Radom jest większy od Paryża. Wiemy, powiesz, że to ściema

paryż wieża eiffla
Powierzchnia Paryża jest mniejsza niż Radomia. Fot. Shutterstock

Radom zajmuje 111,8 kmkw, a Paryż 105,4 kmkw. To wyśmiewane przez wiele osób polskie miasto wyprzedza tym samym stolicę Francji chociaż w jednej rzeczy. Oczywiście Paryż zamieszkuje ponad 10 razy więcej osób.

Polacy mówią po angielsku najlepiej (zaraz po Skandynawach)

radośni młodzi turyści zwiedzają miasto
Polacy z łatwością dogadują się za granicą po angielsku. Fot. Shutterstock

Polacy zajmują szóste miejsce na świecie pod względem znajomości języka angielskiego wśród krajów nieanglojęzycznych. W rankingu EF English Proficiency Index wyprzedzają nas jedynie Dania, Holandia, Szwecja, Finlandia i Norwegia.

W rankingu oczywiście nie uwzględniono Brytyjczyków, Amerykanów czy Austalijczyków, czyli nacji posługujących się angielskim jako rodzimym (bądź urzędowym).

Stopień znajomości języka angielskiego wśród Polaków określono jako „bardzo wysoką biegłość”. Co więcej, prognozy przewidują, że Polska najszybciej ze wszystkich krajów świata będzie się pięła w tym rankingu.

Najstarszym drzewem w Polsce wcale nie jest dąb

Dąb Bartek kojarzony jest jako najstarsze drzewo w Polsce
Dąb Bartek kojarzony jest jako najstarsze drzewo w Polsce. A to nawet nie jest nasz najstarszy dąb. Fot. Shutterstock

Dąb Bartek jest jednym z najstarszych w Polsce, owszem, ale nie najstarszy! Bardziej wiekowy jest cis pospolity koło Lubania, który ma około 1 250 lat, a wśród dębów nie ma aż takich staruszków.

Co więcej Bartek nie jest nawet najstarszy wśród dębów. Najwięcej miał dąb Bolesław rosnący od podobno nawet 800 lat w gminie Ustronie Morskie, ale wichura powaliła to drzewo w 2016 roku. Teraz najstarszy jest najprawdopodobniej dąb Chrobry mający ok. 760 lat. Wiek Bartka szacuje się z kolei na ok. 680 lat.

Czytaj więcej: Dąb Bartek – ciekawostki o pomniku przyrody

Dziś prawdziwych Krzyżaków i szlachty już nie ma? Niekoniecznie

Zamek krzyżacki w Barcianach
Zamek krzyżacki w Barcianach. Fot. Shutterstock

Zakon krzyżacki już dawno upadł? Otóż nie! Nie wymarł, a jego członkowie dalej działają w Europie. Co ciekawe, w odróżnieniu od templariuszy zakon krzyżacki nigdy nie został rozwiązany przez żadnego z papieży.

Ciekawym przypadkiem jest ten z Czechosłowacji. Jej władze skonfiskowały po II wojnie światowej dobra zakonu tłumacząc, że jego członkowie wraz z hitlerowcami germanizowali obywateli, a w średniowieczu mordowali Słowian. Zakonnicy odwoływali się do sądów tak długo, aż zwrócono im dobra.

Gdzie Krzyżacy są dziś? Wielkiego mistrza spotkamy w domu zakonnym w Wiedniu. Wiele domów jest także w Niemczech, a także w Słowacji, Słowenii, Włoszech czy Belgii. Zakonnicy prowadzą m.in. domy starców i domy dziecka.

Jeśli myślicie też, że polska szlachta też wymarła, to wpiszcie w wyszukiwarkę Google „Czartoryscy” albo „Radziwiłł”. Co więcej, potomek Zamoyskich nadal rządzi Zamościem 🙂

Czytaj więcej: Najpotężniejsze rody magnackie w historii Polski (Top 12)

Bursztynowej komnaty nigdy nie było?

Odtworzony wygląd Bursztynowej Komnaty
Odtworzony wygląd Bursztynowej Komnaty. Fot. Alexandra Lande, Shutterstock

Bursztynowa Komnata to legenda i ma niewiele wspólnego z rzeczywistością? Nic bardziej mylnego! Bursztynowa komnata istniała i była fotografowana. Prawdopodobne jest, że jeśli nie została zniszczona, znajduje się w Polsce.

Wykonanie powierzono mistrzom z Gdańska, którzy mieli już ogromne doświadczenie w swoim fachu. Wszystko zaczęło się w 1701 roku. Fryderyk I Hohenzollern zapragnął mieć piękny pokój ze ścianami inkrustowanymi bursztynem w swoim pałacu. Bursztynowa Komnata była gotowa po 11 latach. Imponujące dzieło było w stanie pokryć cały pokój ze ścianami o wymiarach 10,5 na 11,5 m.

Lista prawdopodobnych miejsc gdzie jest Bursztynowa Komnata zaginiona podczas II wojny światowej.

Polska jest większa od Finlandii, ale mniejsza od Włoch?

Jak duża jest Polska
Jak duża jest Polska w porównaniu do innych krajów? Wcale nie jest taka mała! Fot. Shutterstock

Polska wydaje nam się na oko większa od Finlandii, ale mniejsza od Włoch. Otóż jest całkowicie na odwrót! Finlandia jest większa niż Polska. Nasz kraj ma ok. 312 tys. kmkw, podczas gdy kraina Świętego Mikołaja ok. 338 tys. kmkw. Z kolei Włochy będące jednym z popularniejszych kierunków turystycznych w Europie, są niewiele mniejsze od naszego kraju. Zajmują niewiele ponad 300 tys. kmkw.

Mniejsza od Polski jest także Wielka Brytania ze wszystkimi terytoriami takimi jak Falklandy, Turks i Caicos, wyspa Man, Święta Helena, Kajmany czy Gibraltar. Z kolei gdyby zliczyć powierzchnię wszystkich krajów, gdzie głową państwa jest królowa brytyjska (Commonwealth realm), to byłoby to dużo więcej. Po dodaniu m.in. Australii czy Kanady, otrzymalibyśmy 18,7 mln kmkw, czyli więcej niż powierzchnia Rosji (ok. 17 mln kmkw).

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE