Opolskie jest obok woj. lubuskiego najrzadziej odwiedzanym regionem. Niecały 1 proc. turystów zatrzymuje się latem właśnie tu, podczas gdy w woj. pomorskim wypoczywa ponad 20 proc. Polaków. Turyści rzadko zatrzymują się na trasie między Dolnym Śląskiem a Śląskiem i Małopolską. Oto 9 dowodów na to, że to błąd. Przedstawiamy atrakcje Opolszczyzny, które po prostu trzeba zobaczyć.
Wenecja Opolska

Wenecją Opolską nazywane są rzędy kamienic przy kanale Młynówki w Opolu.
Opole leży nad Odrą, Kanałem Ulgi, Kanałem Młynówki i ich dopływami. Najpiękniejsze trasy spacerowe leżą właśnie nad wodą. Rzeka była osią, wzdłuż której kształtowała się osada, a następnie miasto – jedno z najstarszych w Polsce. Powstało około 950 roku, a więc liczy ponad 1060 lat.
Kamieniczki Starego Miasta odbijające się w wodzie nazywane Opolską Wenecją są wdzięcznym plenerem zdjęciowym. Kanał Młynówki, czyli starego koryta Odry, wręcz promienieje od rzędu podświetlonych kamienic.
To co nam najbardziej podoba się w Opolu, to klimat łączący nowoczesność z tradycją. Możemy tu obejrzeć świetlistą fontannę i pójść do jednej z uroczych knajpek w pobliżu Młynówki, gdzie warto zamówić deser albo orzeźwiające piwo.
Byczyna

Byczyna była lokowana na prawie niemieckim w 1228 roku. Wyróżnia się układem ulic niemal idealnie zachowanym od czasów średniowiecza. Szczególnie dobrze widać to na zdjęciu z drona. Otoczony murami gród jest niewielki, zamieszkały przez około 3 tys. mieszkańców. Stanowi jednak swoisty skansen – można się tam dosłownie przenieść niemal o tysiąclecie wstecz.
Zamek w Mosznej

Zamek Moszna uznawany jest za fortecę stylizowaną na obronną, czemu zawdzięcza nazwę, choć w rzeczywistości jest budowlą pałacową. Położony jest we wsi Moszna oddalonej około 40 km od Opola. Kompleks zamkowy w Mosznej to aż 365 pomieszczeń i 99 wież.
Budowla powstała jako pałac barokowy. W 1896 roku w kompleksie wybuchł pożar i strawił część budynku. Około 1900 r. powstała wschodnia część w stylu neogotyckim, a dekadę później zachodnia w stylu neorenesansowym.
Obiekt wzniesiono zaledwie w trzy lata, co przypisywano pomocy sił nadprzyrodzonych.
Czytaj więcej: Zamek Moszna w przewodniku Polska Zachwyca.
Piramida w Rożnowie

We wsi Rożnów na Opolszczyźnie ukryta jest piramida – tajemniczy grobowiec rodu von Ebenów. Stoi w pobliżu drewnianego kościoła pw. śś. Piotra i Pawła. Pochodzi z 1780 r. Zabytek nie widnieje w wielu przewodnikach, choć budowlę zaprojektował słynny architekt, twórca Bramy Branderburskiej, Carl Gotthard Langhans.
Intrygująca piramida liczy 9 metrów wysokości i ma proporcje podobne do tej w Gizie. 28 członków rodziny von Ebenów mmumifikowano i pochowano w piramidzie między 1780 do 1830 rokiem.
Przez długie lata piramida w Rożnowie była plądrowana, po czym wnętrze zostało uporządkowane, a mumie zabezpieczone. Obecnie wejście uniemożliwia ciężki łańcuch na drzwiach. Znajdujące się w środku trumny widać przez okna.
Czytaj więcej: Piramida w Rożnowie – tajemniczy grobowiec von Ebenów
Jezioro Turawskie

Jezioro Turawskie jest sztucznym zbiornikiem w województwie opolskim. Zaporę o wysokości 13 m zbudowano na Małej Panwi w latach 1933-39, by regulować tym samym wodę na Odrze. Przy okazji powstało popularne miejsce wypoczynkowe.
Pod wodą znalazło się kilka wsi: Zamoście, Krzyślinę i Pustków z przysiółkami. Wybudowano elektrownię wodną. Osiągała moc 1,2 megawata. Z kolei obok znajdują się jeziora Średnie i Małe powstałe w wyrobiskach żwiru wykorzystywanego do budowy tamy.
Dziś Jezioro Turawskie znajduje się na obszarze Natura 2000. Pod szczególną ochroną znajdują się tam ptaki, zbiornik w Turawie jest jednym z ważniejszych na Opolszczyźnie dla ptaków migrujących.
Góra Świętej Anny

Amfiteatr, mauzoleum i muzeum na Górze Świętej Anny łączy historia sięgająca początków XX w. Między 21 a 26 maja 1921 roku, toczyła się bitwa o Górę Świętej Anny podczas III powstania śląskiego. Powstańcy śląscy walczyli z Freikorpsem, a bitwa ostatecznie zakończyła się zwycięstwem Niemców i miejscowość pozostała w granicach Republiki Weimarskiej.
Do czasów I wojny światowej w miejscu amfiteatru znajdował się kamieniołom. Przed II wojną światową władze niemieckie postanowiły upamiętnić poległych w III powstaniu śląskim rodaków, dlatego przebudowano kamieniołom. Amfiteatr szacowano na 50 tys. osób pojemności (w tym 40 tys. miejsc stojących). Dziś wciąż robi on ogromne wrażenie.
Nad krawędzią amfiteatru w 1938 roku zbudowano mauzoleum ku czci poległych 50 (lub 51) niemieckich powstańców. Przepełnione było symboliką nazistowską. W środku znajdowała się m.in. swastyka, a także napisy opisujące dzieje Niemiec wedle nazistowskiej propagandy.
Warto odwiedzić także sanktuarium i kalwarię na Górze Świętej Anny oraz geoopark.
Czytaj więcej: Góra Świętej Anny – kalwaria, amfiteatr, geopark…
Staw Zamkowy w Opolu

Staw Zamkowy w Opolu z grającą fontanną znajdziemy przy ulicy Barlickiego. W XVIII wieku miejsce to stanowiło fosę otaczającą zamek książęcy. Kiedy w 1930 roku zamek rozebrano, powstał Staw Zamkowy. Miejsce to odgrywa dla mieszkańców Opola dużą rolę. Latem stanowi miejsce odpoczynku, zimą tworzone było tu lodowisko. W 2013 roku zainstalowano tu fontannę multimedialną, która stała się kolejną atrakcją tego miejsca. Podczas pokazów urzeka widzów największymi polskimi przebojami, poruszającymi się strumieniami wody i kolorowym oświetleniem.
Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie na Opolszczyźnie jest popularnym miejscem odpoczynku, zbiornikiem retencyjnym wyposażonym w plaże strzeżone i otoczonym przez Góry Opawskie, Bardzkie i Złote. Zbiornik powstał w 1972 roku na Nyskie Kłodzkiej.
W okolicy warto zobaczyć Nyski Obszar Chronionego Krajobrazu Otmuchowsko. Oprócz spacerów i pływania w Jeziorze Nyskim, polecamy rejsy i wypożyczalnie sprzętu wodnego.
Zamek w Otmuchowie

Zamek w Otmuchowie wzniesiono już w średniowieczu, a następnie przebudowana na barokową twierdza stała się siedzibą biskupów wrocławskich.
Nie wiadomo dokładnie, kiedy wzniesiono pierwszy zamek w tym miejscu, ale istniał już na pewno przed 1155 r. Warownia została przekazana biskupom wrocławskim w 1290 r. na mocy testamentu Henryka Probusa, co kończyło jego spór z biskupem Tomaszem II. Dobra w 1810 r. przeszły w posiadanie Skarbu Państwa w wyniku sekularyzacji. Obecny kształt budowla zawdzięcza licznym przebudowom.