Strona głównaTop 109 dowodów na to, że robisz błąd pomijając Opolszczyznę

9 dowodów na to, że robisz błąd pomijając Opolszczyznę

Opolskie jest obok woj. lubuskiego najrzadziej odwiedzanym regionem. Niecały 1 proc. turystów zatrzymuje się latem właśnie tu, podczas gdy w woj. pomorskim wypoczywa ponad 20 proc. Polaków. Turyści rzadko zatrzymują się na trasie między Dolnym Śląskiem a Śląskiem i Małopolską. Oto 9 dowodów na to, że to błąd. Przedstawiamy atrakcje Opolszczyzny, które po prostu trzeba zobaczyć.

Wenecja Opolska

Wenecja opolska to niedoceniana atrakcja
Wenecja Opolska to niedoceniana atrakcja. Fot. Shutterstock

Wenecją Opolską nazywane są rzędy kamienic przy kanale Młynówki w Opolu.

Opole leży nad Odrą, Kanałem Ulgi, Kanałem Młynówki i ich dopływami. Najpiękniejsze trasy spacerowe leżą właśnie nad wodą. Rzeka była osią, wzdłuż której kształtowała się osada, a następnie miasto – jedno z najstarszych w Polsce. Powstało około 950 roku, a więc liczy ponad 1060 lat.

Kamieniczki Starego Miasta odbijające się w wodzie nazywane Opolską Wenecją są wdzięcznym plenerem zdjęciowym. Kanał Młynówki, czyli starego koryta Odry, wręcz promienieje od rzędu podświetlonych kamienic.

To co nam najbardziej podoba się w Opolu, to klimat łączący nowoczesność z tradycją. Możemy tu obejrzeć świetlistą fontannę i pójść do jednej z uroczych knajpek w pobliżu Młynówki, gdzie warto zamówić deser albo orzeźwiające piwo.

Byczyna

Układ miejski Byczyny z drona
Układ miejski Byczyny z drona. Fot. urząd miasta w Byczynie

Byczyna była lokowana na prawie niemieckim w 1228 roku. Wyróżnia się układem ulic niemal idealnie zachowanym od czasów średniowiecza. Szczególnie dobrze widać to na zdjęciu z drona. Otoczony murami gród jest niewielki, zamieszkały przez około 3 tys. mieszkańców. Stanowi jednak swoisty skansen – można się tam dosłownie przenieść niemal o tysiąclecie wstecz.

Zamek w Mosznej

Pałac w Mosznej znany także jako zamek w Mosznej
Pałac w Mosznej znany także jako zamek w Mosznej. Fot. Shutterstock

Zamek Moszna uznawany jest za fortecę stylizowaną na obronną, czemu zawdzięcza nazwę, choć w rzeczywistości jest budowlą pałacową. Położony jest we wsi Moszna oddalonej około 40 km od Opola. Kompleks zamkowy w Mosznej to aż 365 pomieszczeń i 99 wież.

Budowla powstała jako pałac barokowy. W 1896 roku w kompleksie wybuchł pożar i strawił część budynku. Około 1900 r. powstała wschodnia część w stylu neogotyckim, a dekadę później zachodnia w stylu neorenesansowym.

Obiekt wzniesiono zaledwie w trzy lata, co przypisywano pomocy sił nadprzyrodzonych.

Czytaj więcej: Zamek Moszna w przewodniku Polska Zachwyca.

Piramida w Rożnowie

Piramida w Rożnowie
Piramida w Rożnowie. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca ©

We wsi Rożnów na Opolszczyźnie ukryta jest piramida – tajemniczy grobowiec rodu von Ebenów. Stoi w pobliżu drewnianego kościoła pw. śś. Piotra i Pawła. Pochodzi z 1780 r. Zabytek nie widnieje w wielu przewodnikach, choć budowlę zaprojektował słynny architekt, twórca Bramy Branderburskiej, Carl Gotthard Langhans.

Intrygująca piramida liczy 9 metrów wysokości i ma proporcje podobne do tej w Gizie. 28 członków rodziny von Ebenów mmumifikowano i pochowano w piramidzie między 1780 do 1830 rokiem.

Przez długie lata piramida w Rożnowie była plądrowana, po czym wnętrze zostało uporządkowane, a mumie zabezpieczone. Obecnie wejście uniemożliwia ciężki łańcuch na drzwiach. Znajdujące się w środku trumny widać przez okna.

Czytaj więcej: Piramida w Rożnowie – tajemniczy grobowiec von Ebenów

Jezioro Turawskie

Jezioro Turawskie
Opolskie atrakcje – Jezioro Turawskie. Fot. Shutterstock

Jezioro Turawskie jest sztucznym zbiornikiem w województwie opolskim. Zaporę o wysokości 13 m zbudowano na Małej Panwi w latach 1933-39, by regulować tym samym wodę na Odrze. Przy okazji powstało popularne miejsce wypoczynkowe.

Pod wodą znalazło się kilka wsi: Zamoście, Krzyślinę i Pustków z przysiółkami. Wybudowano elektrownię wodną. Osiągała moc 1,2 megawata. Z kolei obok znajdują się jeziora Średnie i Małe powstałe w wyrobiskach żwiru wykorzystywanego do budowy tamy.

Dziś Jezioro Turawskie znajduje się na obszarze Natura 2000. Pod szczególną ochroną znajdują się tam ptaki, zbiornik w Turawie jest jednym z ważniejszych na Opolszczyźnie dla ptaków migrujących.

Góra Świętej Anny

Amfiteatr na Górze Świętej Anny
Amfiteatr na Górze Świętej Anny. Fot. Shutterstock

Amfiteatr, mauzoleum i muzeum na Górze Świętej Anny łączy historia sięgająca początków XX w. Między 21 a 26 maja 1921 roku, toczyła się bitwa o Górę Świętej Anny podczas III powstania śląskiego. Powstańcy śląscy walczyli z Freikorpsem, a bitwa ostatecznie zakończyła się zwycięstwem Niemców i miejscowość pozostała w granicach Republiki Weimarskiej.

Do czasów I wojny światowej w miejscu amfiteatru znajdował się kamieniołom. Przed II wojną światową władze niemieckie postanowiły upamiętnić poległych w III powstaniu śląskim rodaków, dlatego przebudowano kamieniołom. Amfiteatr szacowano na 50 tys. osób pojemności (w tym 40 tys. miejsc stojących). Dziś wciąż robi on ogromne wrażenie.

Nad krawędzią amfiteatru w 1938 roku zbudowano mauzoleum ku czci poległych 50 (lub 51) niemieckich powstańców. Przepełnione było symboliką nazistowską. W środku znajdowała się m.in. swastyka, a także napisy opisujące dzieje Niemiec wedle nazistowskiej propagandy.

Warto odwiedzić także sanktuarium i kalwarię na Górze Świętej Anny oraz geoopark.

Czytaj więcej: Góra Świętej Anny – kalwaria, amfiteatr, geopark…

Staw Zamkowy w Opolu

Fontanna w Opolu
Fontanna w Opolu. Fot. Shutterstock

Staw Zamkowy w Opolu z grającą fontanną znajdziemy przy ulicy Barlickiego. W XVIII wieku miejsce to stanowiło fosę otaczającą zamek książęcy. Kiedy w 1930 roku zamek rozebrano, powstał Staw Zamkowy. Miejsce to odgrywa dla mieszkańców Opola dużą rolę. Latem stanowi miejsce odpoczynku, zimą tworzone było tu lodowisko. W 2013 roku zainstalowano tu fontannę multimedialną, która stała się kolejną atrakcją tego miejsca. Podczas pokazów urzeka widzów największymi polskimi przebojami, poruszającymi się strumieniami wody i kolorowym oświetleniem.

Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie
Jezioro Nyskie. Fot. Shutterstock

Jezioro Nyskie na Opolszczyźnie jest popularnym miejscem odpoczynku, zbiornikiem retencyjnym wyposażonym w plaże strzeżone i otoczonym przez Góry Opawskie, Bardzkie i Złote. Zbiornik powstał w 1972 roku na Nyskie Kłodzkiej.

W okolicy warto zobaczyć Nyski Obszar Chronionego Krajobrazu Otmuchowsko. Oprócz spacerów i pływania w Jeziorze Nyskim, polecamy rejsy i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Zamek w Otmuchowie

Zamek w Otmuchowie
Zamek w Otmuchowie. Fot. Shutterstock

Zamek w Otmuchowie wzniesiono już w średniowieczu, a następnie przebudowana na barokową twierdza stała się siedzibą biskupów wrocławskich.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy wzniesiono pierwszy zamek w tym miejscu, ale istniał już na pewno przed 1155 r. Warownia została przekazana biskupom wrocławskim w 1290 r. na mocy testamentu Henryka Probusa, co kończyło jego spór z biskupem Tomaszem II. Dobra w 1810 r. przeszły w posiadanie Skarbu Państwa w wyniku sekularyzacji. Obecny kształt budowla zawdzięcza licznym przebudowom.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE