Strona głównaTop 10Chcesz zaskoczyć bliskich? Oto 8 pomysłów gdzie jechać z rodziną

Chcesz zaskoczyć bliskich? Oto 8 pomysłów gdzie jechać z rodziną

Będąc rodzicem z pewnością nie raz słyszałeś, że mając dzieci najwyższa pora pożegnać się z podróżami. Nic bardziej mylnego! Dzieci to doskonały pretekst aby wyjść z domu i doskonale się bawić. Zastanawiasz się gdzie jechać z rodziną aby miło spędzić czas? Oto 8 propozycji, które zaskoczą Twoich bliskich.

Planetarium w Toruniu

gdzie jechać z rodziną planetarium toruń
Planetarium w Toruniu. Fot. Shutterstock

Toruń to idealne miejsce, by odwiedzić je z rodziną. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: dzieci zachwyci Żywe Muzeum Piernika, rodziców obiad w Barze Miś, który swoim wyglądem przypomina ten z popularnego polskiego filmu. Jednak Toruń to przede wszystkim miasto Kopernika. Dlatego gdzie jeśli nie tutaj przenieść się do gwiazd?

Toruńskie planetarium jest jednym z młodszych w Polsce. Powstało dopiero w 1994 roku, jednak mimo młodego wieku zarówno mali jak i duzi poczują niepowtarzalny klimat, który tworzy duch Kopernika. W planetarium obejrzeć możemy pokazy m.in. Wirująca Ziemia, Makrokosmos, Ziemia – Planeta Kopernika. Są też seanse na dzieci od 4 roku życia np: Astropies Łajka oraz wiele innych. W planetarium znajduje się także wystawa interaktywna Geodium. Poświęcona jest ona ziemi, jej obracaniu się i zmianom, jakie nastąpiły na przestrzeni wieków.

Czarci Młyn – Świeradów-Zdrój

czarci młyn świeradów-zdrój
Gdzie jechać z rodziną? Czarci Młyn w Świeradowie-Zdroju. Fot. Shutterstock

Jeśli lubicie oryginalnie spędzać czas w gronie rodziny, koniecznie zaplanujcie sobie kilka godzin w Czarcim Młynie w Świeradowie-Zdroju. Ten dawny młyn pochodzący z przełomu XIX i XX w. to dziś skansen, w którym możemy czynnie wziąć udział w produkcji chleba. Podczas odbywających się tu warsztatów dla dorosłych i dla dzieci, możemy przyjrzeć się dawnemu procesowi produkcji pieczywa.

W sali chlebowej zobaczymy 100-letni piec chlebowy, w którym do dziś okazjonalnie wypieka się pieczywo. Oprócz tego sami upieczemy swój chleb i bułeczki. Czarci Młyn stwarza okazję, by wspólnie z rodziną spędzić czas i delektować się chrupiącym i pachnącym chlebem, który sami przygotowaliśmy.

Rogalowe Muzeum Poznania

rogalowe muzeum poznania rogal marciński
Rogalowe Muzeum Poznania. Fot. Shutterstock

11 listopada zbliża się wielkimi krokami. Dla całego kraju jest to okazja aby ciekawie przeżyć 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednak dla mieszkańców Wielkopolski 11 listopada to także hucznie obchodzony Dzień Świętego Marcina. Jest to także okazja do skosztowania oryginalnych rogali świętomarcińskich, które zachwycą nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Ale rogale marcińskie to wyjątkowy wypiek, którym możemy delektować się przez cały rok. Jednym z najodpowiedniejszych miejsc, by poznać prawdziwy smak Wielkopolski jest Rogalowe Muzeum Poznania.

To żywe centrum poznańskich tradycji i kultury znajduje się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku, z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami. Poznacie tu miasto, jego specyfikę, język oraz symbole, ze szczególnym uwzględnieniem rogali świętomarcińskich. Sprawdzicie jak powstaję te smakowite wypieki, a zwieńczeniem wizyty w muzeum będzie ich degustacja.

Czytaj także: Rogale świętomarcińskie (PRZEPIS) 

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna bieszczady
Bieszczadzka Kolejka Leśna. Fot. Shutterstock

Największą atrakcją Bieszczad są oczywiście góry. Jednak, gdy wybieramy się tu z małymi podróżnikami, warto mieć w zanadrzu kilka dodatkowych atrakcji. Największe wrażenie na małych odwiedzających robi niewątpliwie Bieszczadzka Kolejka Leśna. Jej trasa biegnie przez Wolę Michową, Balnicę, Solinkę, Żubracze, Cisną, Dołżycę oraz Przysłup. Podczas podróży możemy podziwiać najpiękniejsze widoki polskich gór z okien klimatycznych wagoników.

Bieszczadzka Kolejka Leśna jest najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce. Jej budowa rozpoczęła się w 1890 roku. Celem było doprowadzenie kolei w zadrzewione góry i zbudowanie przy trasie tartaków. To przedsiębiorcy z Wiednia i Budapesztu chcieli pozyskać bieszczadzkie drewno. Podczas I wojny światowej kolejka służyła do celów wojskowych. Gdy nadeszła II wojna światowa, Bieszczadzka Kolejka Leśna trafiła w ręce Niemców, którzy nie tylko z niej korzystali, ale rozbudowali ją i odnowili. Tory z tamtych czasów zostały częściowo zniszczone w 1944 roku podczas walk z UPA. Dziś, po odbudowaniu zniszczonych torów, kolejka stanowi doskonałą, rodzinną atrakcję turystyczną.

Czytaj więcej: Bieszczadzka Kolejka Leśna

Afrykarium we Wrocławiu

afrykarium wrocław
Afrykarium we Wrocławiu. Fot. wb77, Shutterstock

Wrocławskie Afrykarium to atrakcja, która przyciąga do zoo miliony turystów. Jest to jedyne oceanarium na świecie poświęconego faunie Czarnego Lądu. Miejsce to od momentu powstania nie tylko nie traci na popularności, ale wrocławskie zoo jest piątym najczęściej odwiedzanym w Europie.

Jest to doskonałe miejsce aby wybrać się na spacer z dziećmi, podczas którego poznamy wiele ciekawostek dotyczących Afryki. Największe wrażenie robi na odwiedzających podwodny akrylowy tunel, którym przechodzimy przez ogromny basen z rekinami, mantami i innymi wielkimi rybami.

Czytaj więcej: Afrykarium – unikatowe oceanarium w skali świata

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

biskupin
Biskupin. Fot. Shutterstock

Biskupin to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w której znajduje się najsłynniejszy polski rezerwat archeologiczny. Dlaczego warto wybrać się tu właśnie z rodziną? Przede wszystkim dlatego, że to dzięki dzieciom miejsce to powstało.

W 1933 r. poziom wody w jeziorze biskupińskim znacznie opadł. Miejscowi chłopi oraz bawiące się dzieci zaczęły znajdować tu różne zabytkowe przedmioty. To właśnie mali odkrywcy poinformowali swojego nauczyciela, Walentego Szwajcera o swoich odkryciach. On zgłosił znalezisko, które w 1934 r. dało początek tutejszym wykopaliskom.

W Biskupinie w epoce brązu powstała osada łużycka, która w niewyjaśnionych okolicznościach przestała istnieć. Dziś, dzięki odkryciom jakich dokonano tu od lat 30. XX wieku, zrekonstruowana została ówczesna zabudowa. Dzięki temu możemy zobaczyć jak wyglądało codzienne życie rodzin z dawnej epoki.

Każdego roku w trzecim tygodniu września odbywa się tu także festyn archeologiczny, który przyciąga całe rodziny. Podczas imprezy można uczestniczyć w rekonstrukcjach dawnych obrzędów, biciu monet, wyrabianiu piwa czy samodzielnie postrzelać z łuków i kuszy. Jest to także okazja, żeby zobaczyć pradawne stroje czy upiec chleb.

Czytaj więcej: Biskupin – fakty i mity, które Was zaskoczą

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Szymbark Dom do góry nogami
Szymbark – Dom do góry nogami Fot. Teresa Kasprzycka, Shutterstock

Szymbark to wieś w samym sercu Kaszub, która od lat jest chętnie odwiedzana przez całe rodziny. Stworzono tu Centrum Edukacji i Promocji regionu, w którym znajdziemy ogromną liczbę atrakcji dla dzieci i dorosłych. Najbardziej charakterystyczny jest dom do góry nogami.

Jednak w Szymbarku znajdziemy także inne atrakcje, gdzie możemy rodzinnie spędzić czas. Warto wybrać się do Domu Sybiraka, usiąść przy najdłuższej desce świata oraz przejść się bunkrem Gryfa Pomorskiego. Tutaj także będziecie mieli okazję samodzielnie wypiec chleb, wypocząć w parku linowym lub przenieść się do Kaszubskiego Świata Bajek.

Czytaj więcej: Szymbark – top 10 oryginalnych atrakcji prosto z Kaszub

Muzeum Mydła i Historii Brudu – Bydgoszcz

Muzeum Mydła i Historii Brudu - Bydgoszcz
Muzeum Mydła i Historii Brudu, Bydgoszcz. Fot. Shutterstock

Będąc z rodziną na Kujawach i Pomorzu koniecznie odwiedźcie jedno z najbardziej oryginalnych muzeów w Polsce. Czy przyszło by Wam do głowy, że mydło i brud mogą stać się motywem przewodnim do powstania muzeum? Tak stało się w Bydgoszczy a miejsce dość szybko zyskało na popularności i przyciąga turytów z całego kraju.

Podczas wizyty będziecie mieli okazję zobaczyć jak wyglądała średniowieczna łaźnia oraz dowiedzieć się, który kraj w Europie uchodził za najbrudniejszy. Przeniesiecie się w czasie do tradycyjnej łazienki z czasów PRL. Dla małych i dużych przygotowano także warsztaty samodzielnego wyrobu mydełek – będą świetną pamiątką po wizycie w tym jedynym w swoim rodzaju miejscu.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE