Strona głównaTop 10Najpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku (Top 13)

Najpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku (Top 13)

Najlepiej zobaczyć je wszystkie, ale to może być trudne. Na Dolnym Śląsku jest nawet około osiemdziesięciu zamków, każdy niezwykły i kryjący niesamowitą historię, osnuty legendami i zachwycający stylem. Poznaj najpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku.

Zamek Książ

najpiękniejsze zamki na dolnym śląsku
Książ z lotu ptaka, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Jeden z większych zamków w Polsce, tłumnie odwiedzany przez turystów. Znajduje się w północnej części Wałbrzycha, na obrzeżach miasta. Słynie z tajemniczych korytarzy w podziemiach. Gdzie mogą prowadzić? Czytaj więcej o ich przeznaczeniu:

Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?

Zamów już dziś plakat z zamkiem Książ. Pamiętaj, żeby użyć kodu (PZ20), który uprawnia do 20% rabatu!

plakat zamek książ

Zamek Czocha

zamki na dolnym śłąsku
Zamek Czocha, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Podobno jest tu więcej zmarłych niż żywych. Zamek Czocha jest jednym z najbardziej nawiedzonych w Polsce. W jego podziemiach znajduje się 30 korytarzy. Związana jest z nim także historia pewnego skarbu… Szukajcie tej twierdzy w Suchej w gminie Leśna nieopodal Gryfowa Śląskiego.

Zamów już dziś plakat z zamkiem Czocha. Pamiętaj, żeby użyć kodu (PZ20), który uprawnia do 20% rabatu.

plakat zamek czocha

plakat zamek czocha

Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce

Zamek Chojnik

dolnośląskie zamki na dolnym śląsku
Zamek Chojnik, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Zamek Chojnik został zbudowany w XIII wieku przez Bolesława Łysego-Rogatka. Początkowo był to dwór myśliwski o celach obronnych. Droga na szczyt jest stroma i wymagająca wysiłku, jednak widok jaki czeka na nas po wejściu na zamek jest wart tego trudu. Od południowej strony twierdza jest bowiem położona na stromym, skalistym zboczu. Miejsce to nazywane jest Piekielną Doliną.

Zamów już dziś plakat z zamkiem Chojnik. Pamiętaj, żeby użyć kodu (PZ20), który uprawnia do 20% rabatu.

plakat zamek Chojnik

Zamek Chojnik – karkonoska atrakcja nad Piekielną Doliną

Zamek Wleń

dolnośląskie zamki na dolnym śląsku
Zamek Lenno, Wleń. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Zamki na Dolnym Śląsku są naprawdę wiekowe. Twierdza we Wleniu, czyli inaczej zamek Lenno ma już ponad 800 lat i jest uznany za najstarszy w Polsce. Wciąż można podziwiać ruiny, które ostały się do naszych czasów. Są one świadkami fascynującej historii. To tu przebywał Henryk II Pobożny i więziony był biskup Tomasz I. Miejscowości Wleń szukajcie w Dolinie Bobru, między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim.

Zamek Wleń – najstarszy w Polsce (zdjęcia z drona!)

Zamek w Karpnikach

dolnośłąskie zamki na dolnym śląsku
Zamek w Karpnikach, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Przepięknie położony zameczek otoczony jest fosą. W Mysłakowicach, 15 km od Jeleniej Góry, znajdziecie urokliwą twierdzę ocaloną od zapomnienia. Wraz z 29 obiektami zamek należy do Doliny Pałaców i Ogrodów.

Zamek w Karpnikach – neogotycki majstersztyk

Zamek Grodno

Zamek Grodno, twierdza na Choinie. Fot. Shutterstock

Zamek Grodno położony jest na szczycie góry Choina nad Jeziorem Lubachowskim (Bystrzyckim) w Zagórzu Śląskim. Jego pierwszym właścicielem był prawdopodobnie Bolko I Surowy. Z góry rozciągają się piękne widoki.

Zamek Grodno – skarb w tajemniczym tunelu

Zamek Bolczów

Zamek Bolczów, Shutterstock

Kamienny zamek Bolczów (nie mylić z Bolkowem) skryty jest w Rudawach Janowickich 15 km od Jeleniej Góry. Nazwa pochodzi od dworzanina księcia Bolka II z rodu Bolczów, który miał postawić twierdzę.

Zamek Bolczów – malownicze ruiny w Rudawach Janowickich

Zamek Kliczków

Zamek Kliczków, Shutterstock

Wymieniając zamki na Dolnym Śląsku nie sposób pominąć twierdzy Kliczków. Znajdziemy ją we wsi Kliczków w powiecie bolesławieckim. Zamek miał bronić przed najazdami czeskimi jako warownia książąt świdnicko-jaworskich. Działa tam hotel na 219 miejsc w 89 komnatach.

Zamek Kliczków – warownia pełna duchów i legend

Zamek Grodziec

Zamek Grodziec, fot. Shutterstock

Pogórze Kaczawskie to niezwykle malowniczy region, który znany jest też jako Kraina Wygasłych Wulkanów. Na jednym ze wzniesień, na wysokości 389 m n.p.m., stoi zamek Grodziec. Piękna twierdza między Złotoryją i Bolesławcem.

Zamek Grodziec – na szczycie wygasłego wulkanu

Zamek Sobótka-Górka

Zamek Sobótka-Górka, fot. Shutterstock

Mało kto zna ten zamek, nawet jeśli popytamy wśród wrocławian. Sobótka-Górka to część miasta Sobótka u stóp Ślęży. Choć mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska często odwiedzają ten masyw i okolice, zamek zdaje się pozostawać niezauważony. Od razu trzeba powiedzieć, że tak naprawdę jest to pałac, a nie zamek (tylko się tak nazywa). Podczas remontu średniowiecznej kaplicy znaleziono w jej miejscu fundamenty wieży obronnej. Były tam też pozostałości murów. Prawdopodobnie są to dowody na to, że istniał tam w średniowieczu zamek. To ciekawe znalezisko zważając na fakt, że obecny budynek jest pałacem i jedynie udaje obronną warownię.

Zamek Sobótka Górka – więzienie u stóp Ślęży

Zamek Topacz

Zamek Topacz,. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Wspominamy ten zamek ze względu na ciekawe muzeum motoryzacji. Początkowo w miejscu zamku była sama wieża warowna, w której mieszkali strażnicy. Zbudowali ją templariusze, którzy w ten sposób chcieli strzec kupieckiego szlaku. Z czasem wieża rozbudowała się, a w XVI w. powstał przy niej kolejny budynek.

Zamek Topacz – auta z duszą w starych murach

Zamek Bolków

Zamek Bolków, fot. Shutterstock

W powiecie jaworskim nad ostrym urwiskiem wznosi się zamek w Bolkowie. To warownia książąt legnickich. Zamek założył Bolesław II Rogatka zwanego Łysym, a budowę kontynuował jego syn, Bolek I Surowy. Między zamkiem Bolków a zamkiem Świny ma istnieć podziemny tunel…

Zamek Bolków – historia z muzyką w tle

Zamów już dziś plakat z zamkiem Bolków! Pamiętaj, żeby użyć kodu (PZ20), który upoważnia do 20% rabatu!

plakat zamek bolków

Zamek Świny

Zamek Świny, fot. Jerzy Strzelecki, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Zamki na Dolnym Śląsku bywają naprawdę tajemnicze. Piękna twierdza obronna koło Bolkowa tworzy prawdziwie mroczną scenerię. Zamek pochodzi z XVII wieku i dziś jest już ruiną. Zamieszkiwany był przez ród Świnków.

Zamek Świny – najstarsza prywatna twierdza i mistyczna biblioteka

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE