Strona głównaTop 10Gdzie jechać na jeden dzień w zachodniopomorskim? Nr 6 przyda Wam się...

Gdzie jechać na jeden dzień w zachodniopomorskim? Nr 6 przyda Wam się na wakacje!

Pomorze Zachodnie to miejsce idealne na dłuższe i krótsze wyprawy. Znajdziecie tu wyjątkowo czyste i zadbane plaże, piękne ścieżki przyrodnicze oraz pełne historii miasta widma. Jeśli nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień w zachodniopomorskim, to sprawdziliśmy to za Was i przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych atrakcji tego regionu.

Krzywy las

krzywy las
Krzywy Las. Fot. Shutterstock

Jeśli nie macie pomysłu gdzie jechać na jeden dzień w zachodniopomorskim to koniecznie odwiedźcie pewną osobliwą atrakcję. Krzywy las to miejsce pełne powykrzywianych drzew w okolicy Gryfina. Rosnące w osobliwy sposób sosny zwyczajne przyciągają turystów z całej Polski, a sam las jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę. Co ciekawe, w krzywym lesie, jest ponad 100 drzew wygiętych w podobną stronę. Tajemniczości temu miejscu dodaje fakt, że nie do końca wiadomo, dlaczego drzewa tak wyglądają. Jeśli więc macie ochotę zobaczyć na własne oczy ten intrygujący las to wybierzcie się tu na jednodniową wyprawę.

Więcej przeczytacie tutaj: Krzywy las – dlaczego ma wygięte drzewa?

Trzęsacz (Gdzie jechać na jeden dzień w zachodniopomorskim?)

gdzie jechać na jeden dzień w zachodniopomorskim
Kościół w Trzęsaczu. Fot. Pixabay

Odpoczynek nad Bałtykiem może być świetnym pomysłem, jeśli nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień w zachodniopomorskim. Miejscem wartym odwiedzenia jest Trzęsacz, gdzie tuż przy plaży znajdziecie wyjątkową atrakcję. Na skaju klifu znajdują się pozostałości kościoła, który przez lata był podmywany przez morskie fale. Świątynia powstała na przełomie XIV i XV wieku, kiedy jeszcze Bałtyk oddalony był od niej o około 2 kilometry. Z biegiem lat morze zbliżało się do budowli, aż w końcu w 1901 roku runęła pierwsza, północna ściana kościoła. Dziś podziwiać można jedyną ścianę, która ocalała od zniszczenia.

Zobaczcie także: Kościół w Trzęsaczu – została ściana.

Dolina Miłości w Zatoni Dolnej

Zastanawiacie się gdzie jechać na jeden dzień w zachodniopomorskim, aby poczuć miłosne uniesienie w powietrzu? Na wschodnim brzegu Odry, pomiędzy Krajnikiem Dolnym, Krajnikiem Górnym i Zatonią Dolną, w gminie Chojna znajdziecie miejsce pełne naturalnego piękna i pasji. To właśnie tu stworzono park naturalistyczno-krajobrazowy o romantycznej nazwie Dolina Miłości. Miejsce to jest pełne wzniesień i dolin, które nadają ścieżkom wyjątkowy charakter. Chcąc spędzić tu aktywny dzień przygotujcie się na około pięciokilometrowy spacer. Do wyboru macie dwie ścieżki: Górska droga oraz Ścieżka Anny. Droga prowadzi leśnymi, malowniczymi trasami gdzie co jakiś czas czekają na Was różne atrakcje m.in. punkt widokowy Baszta, Stawy Adama i Ewy czy Wzgórze Pamięci. Dolina Miłości, to miejsce idealne na weekendowy spacer w otoczeniu pięknej przyrody.

Borne-Sulinowo (Gdzie jechać na jeden dzień w zachodniopomorskim?)

gdzie jechać na jeden dzień w zachodniopomorskim
Borne-Sulinowo. Fot. Shutterstock

Jeśli lubicie tajemnicze miejsca, pełne opuszczonych budynków i ciekawej historii to koniecznie odwiedźcie Borne-Sulinowo – polskie miasto widmo. Po II wojnie światowej, gdy Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, powstały tu radzieckie garnizony. Choć zamieszkiwało tam 50 tysięcy osób to Bornego Sulinowa nie było na żadnych powojennych mapach. Przez 50 lat tereny te były dokładnie strzeżone przez rosyjskie wojsko. W 1992 roku miasto z dnia na dzień zostało opuszczone przez wojska rosyjskie i stało się dostępne dla wszystkich. Jeśli macie ochotę na spacer śladami armii czerwonej to w Borne-Sulinowo przygotowano 13,5 kilometrową ścieżkę turystyczno-spacerową. Umieszczono na niej 21 obiektów wraz z tablicami zawierającymi historyczne zdjęcia i opisy. Do zobaczenia jest siedziba dowództwa garnizonu, kantyna oficerska, dawny szpital wojskowy oraz osiedle mieszkalne.

To również Was zainteresuje: Kłomino – polskie miasto widmo.

Centrum Słowian i Wikingów

gdzie jechać na jeden dzień w zachodniopomorskim
Centrum Słowian i Wikingów. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Centrum Słowian i Wikingów mieści się w Recławiu nad rzeką Dziwną tuż przy wyspie Wolin. Jest to wyjątkowy skansen, w którym poczujecie się jak w pradawnych czasach. Wszystko za sprawą ludzi tworzący to miejsce: dorośli i dzieci ubrani są w stroje z epoki, które sami wytwarzają na wzór tych starosłowiańskich. W skansenie zobaczycie 27 chat, dwie bramy z wałami i umocnieniami obronnymi oraz nabrzeże portowe, przy którym stoją łodzie wikingów. Podczas pobytu będziecie mieli okazję podpatrzeć jak wyglądało życie dziesięć wieków temu. Mieszkańcy wytwarzają wszystko własnoręcznie m.in.: tkaniny, ubrania, ozdoby, naczynia, broń, jedzenie czy instrumenty. Ich wyroby można tu również kupić.

Błękitne plaże

świnoujście plaża
Plaża w Świnoujściu. Fot. Shutterstock

Województwo zachodniopomorskie słynie z pięknych plaż, wśród których wiele z nich od lat zdobywa tytuł Błękitnej Flagi. Takie wyróżnienie to gwarancja jakości, czystości i ekologii podczas Waszego odpoczynku. Zastanawiacie się jakie miejscowości warto odwiedzić, aby cieszyć się pobytem nad polskim morzem? Zdecydowanym faworytem jest plaża w Świnoujściu, która otrzymuje tytuł Błękitnej Flagi nieprzerwanie od 17 lat. Oprócz plaży na wyspie Uznam także Kąpielisko Morskie Świnoujście Warszów spełnia wymogi pozwalające zawiesić błękitne wyróżnienie. Inne miasta, wyróżniane tym zaszczytem tytułem w województwie zachodniopomorskim to m.in.: Międzyzdroje, Międzywodzie, Dziwnów, Dziwnówek, Pobierowo, Trzęsacz, Kołobrzeg, Niechorze czy Rewal.

Przeczytajcie więcej: Błękitna Flaga – polskie plaże, które od lat są gwarancją jakości, czystości i ekologii.

Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001

Około 50 km od Kołobrzegu w miejscowości Podborsko znajduje się Muzeum Zimnej Wojny. Ta intrygująca atrakcja została stworzona w 2016 roku w schronie nr 17, który był częścią tajnej bazy atomowej wojsk radzieckich. Miejsce to zachowało się w doskonałym stanie, dzięki czemu możecie dziś na własne oczy zobaczyć m.in. pomieszczenia magazynowe oraz halę przeładunkową z nadal sprawnymi urządzeniami służącymi do przemieszczania wózków z głowicami. Wizyta w tym podziemnym miejscu to także okazja, aby posłuchać ciekawych opowieści związanych z bazą atomową, ale także dotyczących zimnej wojny na terenie Pomorza Zachodniego i całego kraju.

Woliński Park Narodowy (Gdzie jechać na jeden dzień w zachodniopomorskim?)

wolin bałtyk
Woliński Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Jeśli kochacie bliskość natury, to szukając miejsca gdzie jechać na jeden dzień w zachodniopomorskim nie może zabraknąć Wolińskiego Parku Narodowego. Zajmuje on najpiękniejsze przyrodniczo obszary centralnej części wyspy Wolin, wybrzeże nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim. Jeśli zdecydujecie się spędzić cały dzień w tym pięknym miejscu, wyruszcie na jeden ze szlaków pieszych, rowerowych lub ścieżki przyrodnicze. Na terenie parku założono również zagrodę pokazową żubrów, więc możńa zobaczyć te piękne zwierzęta na własne oczy. W zagrodzie znajdują się również inne zwierzęta np. dziki, sarny, jelenie, a także bieliki.

Zamek Drahim (Gdzie jechać na jeden dzień w zachodniopomorskim?)

Zamek Drahim to wyjątkowa atrakcja Pomorza Zachodniego, która położona jest w miejscowości Stare Drawsko. Ta okazała warownia, której początki sięgają XIV wieku, stała na przecięciu szlaków i broniła siedziby zakonów. Na początku zamieszkali tam templariusze. Zamek wspólnie z warownią w Machlinach stanowił straż przednią siedziby templariuszy tempelburskich w Czaplinku. Po nich murowany zamek drahimski zbudowali joannici, rycerski zakon św. Jana. Budowla powstawała sześć lat: od 1360 do 1366 roku. Położenie warowni miało także znaczenie ekonomiczne. To przez Drahim przebiegał ważny kupiecki szlak solny.

Niestety w wyniku pożaru w 1758 roku zamek obrócił się w ruinę. Przez długi czas miejsce to nie było w żaden sposób zabezpieczone, przez co jeszcze bardziej niszczało. Obecnie można zwiedzać pozostałości warowni. Zachowały się mury, a w środku odtworzono chaty. Wizyta tu to także okazja, żeby zobaczyć rekonstrukcję życia w dawnym zamku oraz turnieje rycerskie.

To również Was zainteresuje: Pojezierze Drawskie – kraina jezior, miodu i templariuszy.

Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

Szczecin to największe miasto województwa zachodniopomorskiego, które powinno znaleźć się na liście jednodniowych wypraw. Malowniczo położony, nad brzegiem Odry, zaskakuje różnorodnością atrakcji. Jeśli mielibyście ochotę odkryć w Szczecinie coś pięknego i mniej znanego to odwiedźcie jezioro Szmaragdowe znajdujące się w dzielnicy Zdroje. Swoją nazwę zbiornik wodny zawdzięcza charakterystycznemu zabarwieniu, powstałemu dzięki zawartości węglanu wapnia, pochodzącego z rozpuszczania kalcytu. Jezioro Szmaragdowe to sztuczny zbiornik, który powstał w wyniku katastrofy w kopalni kredy z 1925 roku. Robotnicy, w trakcie pracy natrafili na wody gruntowe, które zupełnie zalały kopalnię. Dziś to przepiękne miejsce położone jest na obszarze Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa, gdzie pośród pięknej przyrody, warto wybrać się na romantyczny spacer, rodzinne popołudnie czy na rowerową przejażdżkę.

To również Was zainteresuje: Szczecin atrakcje – top 9. Najstarsze kino świata i inne hity.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE