Strona głównaTop 10Gdzie jechać na jeden dzień w Małopolsce? (TOP 12)

Gdzie jechać na jeden dzień w Małopolsce? (TOP 12)

Małopolska to prawdziwy raj dla miłośników krótkich wycieczek. Znajdziecie tu najpiękniejsze polskie góry, miasta skrywające wiele zabytków, zachwycające zamki, rozgrzewające termy oraz miejsca pełne naturalnych atrakcji. Zastanawiacie się gdzie jechać na jeden dzień w Małopolsce? Oto spora dawka propozycji.

Kopalnia Soli w Wieliczce

gdzie jechać na jeden dzień w małopolsce
Kopalnia soli w Wieliczce. Fot. beautiful landscape, Shutterstock

Kopalnia Soli w Wieliczce to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Małopolski. Nic dziwnego, ta licząca łącznie 245 kilometrów korytarzy podziemna trasa, skrywa w sobie piękno i pozwala przeżyć coś niecodziennego. Oprócz zwiedzania wnętrz kopalni, odbywały się tu inne oryginalne wydarzenia np. gale boksu, loty balonem, nawet skoki na bungee oraz kręcono tu słynną komedię Seksmisja. Jednak kopalnia w Wieliczce to przede wszystkim miejsce, które znalazło się na liście zabytków UNESCO, dlatego jeśli nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień w Małopolsce to Wieliczka będzie do tego idealna.

Warto wiedzieć, że miasto skrywa w sobie także inne atrakcje, dla których warto wybrać się tu na jednodniową wyprawę. Koniecznie zobaczcie piękny Zamek Żupny, Rynek Górny z pięknymi malowidłami 3D i zabytkowymi kamienicami oraz kościół św. Sebastiana. Warto przespacerować się również po tężni solankowej, która pozytywnie wpłynie na nasz układ oddechowy.

Ogrody Sensoryczne w Muszynie

Jeśli macie problem z wyborem miejsca gdzie jechać na jeden dzień w Małopolsce, to mamy dla Was propozycję, która rozpieści wszystkie Wasze zmysły. Znajdujący się tu Ogród Sensoryczny, nazywany też Ogrodem Zmysłów to miejsce, w którym nie tylko odpoczniecie na łonie natury, ale także poczujecie się lepiej i sporo się dowiecie. Park znajdujący się w Muszynie pełni role terapeutyczne i edukacyjne, sprzyja także relaksowi i wyciszeniu. Ta małopolska atrakcja została tak stworzona, aby ze zdwojoną siłą oddziaływać na wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak. Jest to miejsce, w którym z przyjemnością spędzicie cały swój dzień i wrócicie do domu wypoczęci i zrelaksowani.

Ogrody Zmysłów w Muszynie podzielone są na osiem stref:

 • Zdrowia
 • Zapachu
 • Dźwięku
 • Zapachowo-dotykowa
 • Smaku
 • Wzroku
 • Afrodyty
 • Baśni i legend o Muszynie

To również Wam się spodoba: Najpiękniejsze ogrody w Polsce (Top 9).

Ojcowski Park Narodowy

gdzie jechać na jeden dzień w małopolsce
Zamek w Ojcowie na Górze Zamkowej. Fot. Pixabay

Wspominając o atrakcjach Małopolski nie można pominąć Ojcowskiego Parku Narodowego. Choć jest najmniejszym w kraju, to jego wapienne skały, ostańce i kaniony z pewnością Was zachwycą. Formacje skalne zaskakują wielkością i różnorodnością kształtów. To właśnie w Ojcowskim Parku Narodowym można podziwiać dobrze znaną wszystkim Maczugę Herkulesa – fantastyczną wapienną skałę. Odwiedzając ten jeden z najpiękniejszych parków narodowych będziecie zaskoczeni jak wiele piękna może stworzyć przyroda.

Tereny te przyciągają także miłośników jaskiń. Oficjalnie znajduje się tu ich aż 400, choć uważa się, że jest ich tu nawet 700. Warto odwiedzić m.in. najbardziej znaną Jaskinię Łokietka. Duża liczba jaskiń sprzyja nietoperzom, których 17 gatunków (z 25 występujących w Polsce) zamieszkuje właśnie ten park narodowy. Wizytówką tego miejsca są zamki – Pieskowa Skała i warownia w Ojcowie, z których roztaczają się spektakularne panoramy.

Zamek w Niedzicy (Gdzie jechać na jeden dzień w Małopolsce)

zamek w niedzicy
Zamek w Niedzicy. Fot. Shutterstock

W Małopolsce znajdziecie kilka wyjątkowych warowni, które będą idealne na całodniową wycieczkę. Jedną z takich atrakcji jest Zamek w Niedzicy, który jest położony w przepięknym miejscu nad Jeziorem Czorsztyńskim. Legenda głosi, że w zamku straszą księżniczka Brunhilda i jej małżonek Bolesław, który przypadkiem spowodował śmierć swojej marudnej i kłótliwej żony. Na zamku Dunajec ukryty jest też podobno legendarny skarb Inków, ale pilnuje go biała dama. Odważycie się sprawdzić, czy legendy mają w sobie coś z prawdy?

Odwiedzając Pieniny nie sposób tu nie wstąpić. Zamek Dunajec był wielokrotnie oblegany i ma ciekawą historię. Można tu też zobaczyć wozownię z zabytkowymi pojazdami. Budowla znajduje się na wapiennym wzniesieniu, około 80 metrów nad poziomem Dunajca i jest to wspaniały punkt widokowy, z którego zobaczycie Pieniny, zaporę, zamek czorsztyński, a nawet Tatry.

Przeczytajcie także: Najpiękniejsze zamki w Polsce – oszałamiające twierdze (Top 30).

Dolinki Krakowskie (Gdzie jechać na jeden dzień w Małopolsce)

Kraków to wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski, które warte jest odwiedzenia nie tylko na jeden dzień. Na całodniową wycieczkę idealny jest Wawel, dzielnica Kazimierz czy Rynek Główny. Jeśli szukacie czegoś wyjątkowego i nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień w Małopolsce to polecamy Wam Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie. W skład Parku Krajobrazowego wchodzą doliny, którym uroku dodają liczne ostańce, bloki skalne, jaskinie oraz potoki. Jedną z nich jest Dolina Będkowska, która jest idealnym miejscem na spacer w bardzo malowniczej scenerii. To naturalny wąwóz znajdujący się niedaleko Ojcowskiego Parku Narodowego, którego sporym plusem jest brak tłumów. Turyści odwiedzają zdecydowanie częściej zamki w Pieskowej Skale i Ojcowie niż to miejsce. Dolina Będkowska kryje uroczo położone domki między pamiętającymi okres jury wapieniami.

Zobaczcie także: Weekend w Krakowie – trasy zwiedzania, porady i sprawdzone miejsca!

Pustynia Błędowska

Ciekawym i oryginalnym miejscem, które warto wybrać jeśli nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień w Małopolsce jest Pustynia Błędowska. Ta znajdująca się w okolicy Dąbrowy Górniczej atrakcja jest jedyną taką formacją w Polsce oraz największym w Europie skupiskiem piasków śródlądowych. Pustynia ma około 10 km długości i 4 km szerokości. Niestety z roku na rok obszar ten się zmniejsza gdyż zarasta roślinnością. Jeszcze sto lat temu można tu było zobaczyć fatamorgany oraz burze piaskowe. Pustynia stała się planem filmowym podczas kręcenia filmu Faraon oraz Jak rozpętałem drugą wojnę światową. Wy też możecie poczuć się jak na planie filmu odwiedzając to wyjątkowe miejsce w Małopolsce.

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Skamieniałe miasto – Ciężkowice. Fot. gubernat, Shutterstock

W Polsce znajdziecie kilka zachwycających skalnych miast, a jedno z nich położone jest na Pogórzu Ciężkowickim nad rzeką Białą w Małopolsce. Znajdujący się tu rezerwat Skamieniałe Miasto to mekka wspinaczy, ale szukając miejsca na trekking również będziecie zachwyceni. Wędrując w otoczeniu ostańców stworzonych z piaskowca, które podlegają ochronie, zobaczycie liczne wąskie trasy z przesmykami wśród skał. Ich nazwy nawiązują do kształtów, ale także do związanych z nimi legend. Na trasie znajdziecie skały o różnych ciekawych nazwach m.in.: Czarownica, Grunwald, Pieczarki, Borsuk, Piekiełko, Baranki czy Aligator. Spacer w tym malowniczym miejscu będzie dla Was nie lada atrakcją, którą zapamiętacie na długo.

To również Was zainteresuje: Skalne miasta w Polsce – te miejsca Was oczarują!

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau. Fot. Shutterstock

Jeśli nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień w Małopolsce to odwiedźcie ważne historyczne miejsce. Auschwitz-Birkenau to zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych położonych na terenie Oświęcimia i okolicznych miejscowości. Miejsce to jest dla całego świata symbolem pamięci o okrutnym ludobójstwie, które chcielibyśmy, aby już nigdy się nie wydarzyło. W skład Auschwitz-Birkenau wchodzą trzy miejsca: Auschwitz I (Oświęcim), Auschwitz II-Birkenau (Brzezinka) oraz Auschwitz III Monowitz (Monowice). To jedyny tego typu obiekt figurujący na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1979 roku. Miejsce to było świadkiem gorzkiej historii, a dziś dla wszystkich odwiedzających jest miejscem hołdu wobec tych, którzy tu zginęli.

Tarnów (Gdzie jechać na jeden dzień w Małopolsce)

Ratusz w Tarnowie. Fot. Shutterstock

Tarnów to wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski, które z powodu bliskości Krakowa jest mocno niedoceniane. Zastanawiacie się, co możecie zobaczyć podczas jednego dnia, w tym drugim co do wielkości mieście w Małopolsce? Czekają tu na Was piękne renesansowe budowle, pamiątki żydowskiej, węgierskiej i austriackiej historii oraz urokliwe miejsca do odpoczynku.

Pierwszą atrakcją wartą zobaczenia jest Brama Seklerska, która została podarowana władzom Tarnowa przez węgierską Fundację Irott Szó i miasto Sepsiszentgyőrgy. Ta drewniana, bogato rzeźbiona konstrukcja została przekazana w rocznicę bitwy pod Ostrołęką i jest symbolem wspólnej historii Polski i Węgier. Co jeszcze musicie zobaczyć podczas wizyty w Tarnowie? Przede wszystkim Ratusz, drewniany Kościół na Burku, Muzeum Etnograficzne, Park Strzelecki, Muzeum Historii Tarnowa i Regionu oraz wiele zbytków związanych z kulturą Żydowską.

Więcej o atrakcjach Tarnowa przeczytacie tu: Tarnów – atrakcje perły renesansu (TOP 12). Nr 7 z pewnością Was rozgrzeje!

Wadowice

Miejsce urodzenia jednego z najsłynniejszych Polaków to idealny kierunek na jednodniową wycieczkę. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach w województwie małopolskim. Swoją podróż po tym pięknym miasteczku warto rozpocząć od Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Zebrano w nim przedmioty związane z Karolem Wojtyłą. Muzeum mieści się przy bazylice, w kamienicy, w której niegdyś mieszkał słynny Polak ze swoją rodziną. Dzięki popularności miasta cała kamienica została pięknie wyremontowana, a największą atrakcją jest 3-pokojowe mieszkanie Wojtyłów. Podczas wizyty warto zwiedzić również Bazylikę mieszczącą się przy Rynku oraz posmakować najsłynniejszych na świecie kremówek papieskich.

Zobaczcie także: Znani Polacy – w tych miejscach odkryjesz ich historię! (Top 12).

Wyprawa w góry (Gdzie jechać na jeden dzień w Małopolsce)

gdzie jechać na jeden dzień w małopolsce
Tatry. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Województwo małopolskie ma coś wyjątkowego co zachwyca o każdej porze roku – góry i to nie byle jakie! Znajdziecie tu zachwycające Tatry, malownicze Pieniny czy urokliwe Beskidy. Jeśli kochacie góry i nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień w Małopolsce to macie w czym wybierać. Co wyjątkowego odkryjecie podczas całodniowej wycieczki? Oto kilka najpopularniejszych szczytów i atrakcji w górach małopolski:

 • Trzy Korony w Pieninach
 • Dolina Pięciu Stawów Polskich
 • Dolina Gąsienicowa
 • Wodogrzmoty Mickiewicza
 • Spływ Dunajcem
 • Wąwóz Homole

Przeczytajcie także: Punkty widokowe w Małopolsce (Top 6).

Małopolskie Termy

Jeśli zamiast zdobywać górskie szczyty wolicie wodne atrakcje lub też po wycieczce chcielibyście się zrelaksować i odprężyć to skorzystajcie z małopolskich term i parków wodnych. Jednym z takich miejsc są Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej. Jest to chętnie odwiedzany obiekt na Podhalu na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego. Znajdują się tam baseny termalne i tężnie, saunarium, spa i ekskluzywny hotel. Woda termalna wydobywana jest z ujęcia pod Wysokim Wierchem z głębokości około 2 600 m i ma właściwości lecznicze. W skład kompleksu wchodzi m.in. 12 basenów wewnętrznych i zewnętrznych, rwąca rzeka, grota skalna, strefa dla dzieci z brodzikiem, zjeżdżalnie i jacuzzi.

Inne wodne szaleństwa w Małopolsce czekają na Was w:

 • Water Park Energylandia w Zatorze
 • Chochołowskie Termy
 • Terma Bania w Białce Tatrzańskiej
 • Aquapark Kraków
 • Termy Gorący Potok w Szaflarach

To również Wam się spodoba: Najlepsze aquaparki w Polsce. Tu jest najwięcej atrakcji!

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE