Strona głównaTop 10Gdzie uciec przed upałem? 7 pomysłów na ochłodę latem w Polsce

Gdzie uciec przed upałem? 7 pomysłów na ochłodę latem w Polsce

Nie macie pomysłu, gdzie schować się przed upałem? Możecie uciekniecie w góry albo do kopalni? Pomysłów jest wiele. Oto jak radzić sobie z upałami latem w Polsce.

Pojedź w góry

Tatry. Fot. Shutterstock

Niedawno w Polsce biliśmy rekordy temperatury, a w Tatrach nadal leży śnieg, zwłaszcza w drodze na Rysy i na Orlej Perci. Co prawda wytapia się, ale w najwyższych partiach gór na najtrudniejszych szlakach, szczególnie w ocienionych żlebach jest jeszcze śnieżna pokrywa.

Jeszcze kilka dni temu najzimniej było na takich szlakach i szczytach jak Świnicka Przełęcz, Świnica, Kozi Wierch, Szpiglasowa Przełęcz od Doliny Pięciu Stawów Polskich, Rysy, Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, Wrota Chałubińskiego, Orla Perć, Zawrat i Przełęcz Krzyżne. Ale uwaga! Nawet gdy żar leje się z nieba należy się tam wybierać odpowiednio przygotowanym i nie wdrapywać się na lodowe czapy w adidasach.

– Przechodząc przez takie miejsca, należy zachować ostrożność, ponieważ łatwo się tam poślizgnąć – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Jeśli zachowamy ostrożność, w wysokich górach można z powodzeniem szukać ochłody. Jest tam po prostu zimniej.

Ochłodź się w Aquaparku

Aquapark. Fot. Shutterstock

Aquaparków jest w Polsce kilkadziesiąt, licząc z większymi basenami kilkaset. Nie ma problemu by znaleźć kąpielisko lub basen z czystą wodą blisko siebie. Gdzie szukać? Porównaliśmy aquaparki w Polsce i wybraliśmy najlepsze. W zestawieniu znajdziecie także ceny.

Czytaj więcej: Najlepsze aquaparki w Polsce. Tu jest najwięcej atrakcji!

Korzystaj z kurtyn wodnych i zdrojów

dziecko na rynku we wrocławiu
Kurtyna na Rynku we Wrocławiu. Fot. Shutterstock

W większych miastach ustawiane są kurtyny wodne, które dają odrobinę ochłody. Są zapewniane przez miejskie przedsiębiorstwa wodociągowe. W części miast, np. we Wrocławiu stanęły także ujęcia wody pitnej, z których możemy napoić się nie tylko my, ale również psy czy koty. Niektórzy szukają ochłody w fontannach, ale należy pamiętać, że nie jest to ujęcie wody jak z kranu, tylko zamknięty obieg. W takiej wodzie lepiej się nie myć, możliwe że robiła to wcześniej np. osoba bezdomna.

Zwiedź kopalnię

Kopalnia złota w Złotym Stoku. Fot. Shutterstock

W kopalniach zawsze jest zimno, zwłaszcza że w Polsce są one położone naprawdę głęboko. Jeśli lubicie tajemnice, polecamy zagadkowe sztolnie kompleksu Riese na Dolnym Śląsku, jeśli macie ochotę zobaczyć największą kopalnianą atrakcję turystyczną, jedźcie do Wieliczki. Najstarszy działający zakład w Europie, to także polska kopalnia, konkretnie ta w Bochni. Na dodatek mamy najniżej położoną trasę turystyczną na świecie: w kopalni soli w Kłodawie. Mamy także pierwszą na świecie kopalnię ropy, w Bóbrce, jak również kopalnie miedzi, srebra, czy złota. W linku poniżej zestawienie najlepszych.

Sprawdź: Najciekawsze kopalnie w Polsce (Top 8)

Wejdź do jaskini

Jaskinia Niedźwiedzia, idealny pomysł na upał. Fot. Shutterstock

Niektóre polskie jaskinie też można zwiedzać, co jest doskonałym pomysłem na lato. Jest to idealny punkt wycieczki zwłaszcza w upały. W jaskiniach bywa naprawdę zimno i nawet gdy na dworze żar leje się z nieba, tam warto wejść wyposażonym w kurtkę. Gdzie szukać polskich jaskiń?

Czytaj więcej: Najdłuższe jaskinie w Polsce – nie miałeś pojęcia jakie są ogromne!

Odwiedzaj atrakcje pod dachem

Dom Jana Matejki w Krakowie

Większe muzea w Polsce są standardowo klimatyzowane, podobnie jak centra edukacji, wystawy i inne atrakcje. Gdy na dworze jest za gorąco, zwłaszcza około południa, warto w tym czasie zaplanować zwiedzanie w pomieszczeniu zamkniętym. Niezależnie od tego, czy będzie to ratusz, zamek, kościół, skansen czy wirtualne muzeum, można będzie się wtedy schować przed słońcem.

Czytaj także: 10 interaktywnych muzeów w Polsce, które wkroczyły w XXI wiek

Najciekawsze muzea w polskich pałacach. Sprawdź, co możesz tam znaleźć (Top 13)

Pamiętaj o zasadach

Opalać się latem można, byle nie przesadzać i pamiętać o nakryciu głowy. Fot. Pixabay

Im wyższa temperatura, tym bardziej powinny uważać zwłaszcza osoby starsze i dzieci. By nie dopuszczać do przegrzania organizmu, trzeba przede wszystkim ograniczyć zbyt długie przebywanie na słońcu.

  • Jednorazowo na silnym słońcu nie powinniśmy być dłużej niż 2 godziny.
  • Należy pamiętać o kremach z filtrem słonecznym.
  • Konieczne jest picie dużej ilości napojów, najlepiej wody mineralnej.
  • Nie należy się przemęczać.
  • Nie wolno nigdy zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie, nawet na 5 minut!
  • W dzień należy zasłaniać okna zasłonami, roletami lub żaluzjami, a w nocy je otwierać żeby wywietrzyć.
  • Należy nosić lekką przewiewną odzież z naturalnych tkanin, np. bawełny, lnu.
  • Podczas podróży warto zwiększyć postoje. W samochodzie można zamontować lodówkę turystyczną, wiatrak samochodowy i zakładać srebrną osłonę przeciwsłoneczną.
  • Warto przerzucić się na lekkostrawną dietę i ograniczyć alkohol, który odwadnia.
  • Nie należy mając nagrzane ciało wskakiwać gwałtownie do zimnej wody.
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE