Strona głównaTop 10Najciekawsze muzea w polskich pałacach. Sprawdź, co możesz tam znaleźć (Top 13)

Najciekawsze muzea w polskich pałacach. Sprawdź, co możesz tam znaleźć (Top 13)

Podobają się Wam polskie pałace? Nam także. Niektóre są siedzibą ciekawych muzeów, dzięki czemu rozwijają się, nie podupadają i wciąż można oglądać je w pełnej krasie. Jeden z pałaców jest nawet najstarszym muzeum w kraju. Oto najciekawsze muzea pałacowe w Polsce.

Pałac w Śmiełowie – Muzeum Adama Mickiewicza

Pałac w Śmiełowie – Muzeum Adama Mickiewicza
Pałac w Śmiełowie – Muzeum Adama Mickiewicza. Fot. Shutterstock

Ten otoczony parkiem, mieszczący Muzeum im. Adama Mickiewicza dworek zbudowano 1797 r. Twórcą projektu był czołowy architekt klasycyzmu, Stanisław Zawadzki. Zaprojektował też pałace w Dobrzycy i Lubostroniu.

Pełno tu dziwnych zakamarków, wnęk i małych pokoi. Do ośmiobocznego salonu nieco trudno trafić, bo nie ma połączenia z klatką schodową. Tuż pod nim, w podziemiach, znajduje się podobne ośmioboczne pomieszczenie. Wykorzystywane było do zebrań loży masońskiej. Jest też ołtarz masoński na klatce schodowej.

Dworek w Śmiełowie leżącym przy granicy zaborów był domem otwartym, w którym bywali Adam Mickiewicz, a potem także m.in. Sienkiewicz, Paderewski, Kossak, Puget, Różycki, Tatarkiewicz.

Piękny budynek jest połączony półkolistymi galeriami z oficynami, w których mieściły się kuchnia i pokoje gościnne. Muzeum Adama Mickiewicza mieści się tu od 1975 roku.

Bilet normalny: 10 zł, bilet ulgowy: 7 zł.

Pałac w Nieborowie

Pałac w Nieborowie
Pałac w Nieborowie. Fot. Shutterstock

Pałac w Nieborowie to jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Został zbudowany w latach 1690-1697 i jest przykładem stylu barokowego. Pomysłodawcą wzniesienia w tym miejscu rezydencji był prymas Michał Stefan Radziejowski.

W kolejnym stuleciu pałac bardzo często zmieniał właścicieli. Dopiero od 1774 roku pozostał na dłużej w jednej rodzinie. Wtedy to kupił go Michał Hieronim Radziwiłł.

Dzięki Radziwiłłowi, w znacznym stopniu rozrosła się kolekcja obrazów przechowywanych w Nieborowie (spis dzieł sztuki zajmował aż 145 stron!). Po II wojnie światowej rezydencja stała się odziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. W muzeum możemy podziwiać m. in. odrestaurowane wnętrza pałacowe wraz z wyposażeniem, a także kolekcje obrazów, rzeźb, porcelany czy zegarów.

Oprócz pięknych ogrodów otaczających pałac w Nieborowie, będąc w tych okolicach warto zwrócić uwagę na pobliski park w Arkadii.

Czytaj więcej: Pałac w Nieborowie – upiorny kardynał i spektakularne ogrody

Ceny biletów: pałac, ogród, Manufaktura Majoliki: 22 zł normalny, 12 zł ulgowy. 30 zł normalny i 20 zł ulgowy na atrakcje łączone Nieborów i Arkadia.

Pałac w Rogalinie

Pałac w Rogalinie
Pałac w Rogalinie. Fot. Shutterstock

Rogalin jest znany ze swojego zespołu pałacowo-parkowego. Pałac w Rogalinie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Był rezydencją hrabiów Raczyńskich. Obok niej rosły piękne ogrody. Posadzono też dęby, które mają już około 700 lat.

Późnobarokowa budowla podobnie jak niektóre inne pałace w Wielkopolsce została postawiona na planie łuku. Fasada sprawia naprawdę duże wrażenie, a jeszcze piękniej jest w środku.

Koniecznie trzeba zobaczyć mauzoleum św. Marcelina, które wzorowane było na rzymskich świątyniach, pięknie urządzone pałacowe pokoje oraz stajnię i powozownię. Punktem obowiązkowym jest galeria obrazów. Zobaczymy tam ponad 250 obrazów zbieranych przez Edwarda Raczyńskiego. Możemy podziwiać dzieła Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra Gierymskiego, Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, czy też Paula Delaroche.

Czytaj więcej: Dęby rogalińskie – Lech, Czech i Rus

Ceny biletów:

Karnet (pałac, galeria obrazów, gabinet londyński i galeria antenatów, powozownia): 35 zł normalny, 25 zł ulgowy

Sam pałac lub sama galeria obrazów: odpowiednio 15 i 10 zł

Sam gabinet londyński i galeria antenatów lub sama powozownia: odpowiednio 5 i 3 zł

Pałac w Kozłówce

Pałac w Kozłówce
Pałac w Kozłówce. Fot. Shutterstock

Pałac w Kozłówce to niezwykła rezydencja otoczona obszernym parkiem. Za sprawą rodziny Zamoyskich przekształciła się w jedną z najbardziej reprezentacyjnych siedzib magnackich.

Historia pałacu w Kozłówce sięga XVIII wieku. Za projekt odpowiadał najprawdopodobniej włoski architekt Józef Fontana. W 1799 roku majątek trafił w ręce Zamoyskich i należał do nich przez prawie 150 lat.

Pałac w Kozłówce z roku na rok był wyposażany w coraz większa liczbę niesamowitych dzieł sztuki. Konstanty Zamoyski był prawdziwym koneserem. Na pierwszy rzut oka było to widać w wystroju wnętrz. Pałac w Kozłówce zdobiły reprodukcje takich artystów jak Tycjan czy van Dyck. Zamoyski inspirował się również wystrojem Wersalu.

Od 1979 roku w doskonale zachowanych pałacowych wnętrzach mieści się muzeum. Zobaczymy tu m.in. piece kaflowe i marmurowe kominki z XIX wieku.

Czytaj więcej: Pałac w Kozłówce – rezydencja, która przetrwała najgorsze

Ceny biletów: 22 zł normalny, 11 zł ulgowy; galeria sztuki socrealizmu: 7 zł normalny, 3 zł ulgowy.

Pałac Izraela Poznańskiego – Muzeum Miasta Łodzi

Pałac Izraela Poznańskiego – Muzeum Miasta Łodzi
Pałac Izraela Poznańskiego – Muzeum Miasta Łodzi. Fot. Shutterstock

W łódzkim Luwrze, jak potocznie nazywany jest pałac Izraela Poznańskiego mieści się Muzeum Miasta Łodzi. W ramach darmowego zwiedzania można obejrzeć nie tylko pałac, który jest niewątpliwie jednym z najcenniejszych zabytków pofabrykanckich, ale również wystawy poświęcone historii Łodzi. Zwiedzający dowiedzą się tu wielu ciekawostek na temat życia osób związanych z polską stolicą filmu.

Darmowe zwiedzanie wystaw stałych jest możliwe w środę. Bilet indywidualny na wystawy stałe i czasowe: 12 zł normalny, 8 zł czasowy. Bilety na wystawy czasowe: 7 zł normalny, 5 zł ulgowy.

Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie
Pałac w Wilanowie. Fot. Shutterstock

Historia pałacu w Wilanowie rozpoczęła się w roku 1677, kiedy Jan III Sobieski kupił posiadłość Milanów. Król był niezwykle zaangażowany w projekt i budowę pałacu – wszystko odbywało się pod jego czujnym okiem. Głównym projektantem posiadłości był Augustyn Locci Młodszy.

Ostatnie ingerencje w wygląd pałacu w Wilanowie nastąpiły w XIX i XX wieku. Wnętrza pałacu to obecnie muzeum. Zostało założone w 1805 roku i jest najstarszym muzeum w Polsce. Jest tu wiele odwołań do pomysłodawcy pałacu – Jana III Sobieskiego. Wnętrza nawiązują do epoki, w której żył król. W dekoracjach dominuje czerwień i złoto.

Od września 2013 muzeum nosi nazwę Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

Ceny biletów: ekspozycja stała i park: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy.

Pałac Branickich w Choroszczy

Pałac Branickich w Choroszczy
Pałac Branickich w Choroszczy. Fot. Shuttertock

Choroszcz leży tuż pod Białystokiem. To w tutejszym pałacu wypoczywać chciał Jan Klemens Branicki wraz z żoną. Nakazał wybudowanie mniejszej rezydencji otoczonej fosą. Pałac w Choroszczy jest pięknie położony na sztucznej wyspie. Okalający go park ma 25 hektarów powierzchni.

Koncepcja powstała jeszcze przed małżeństwem z Izabelą Poniatowską. Po jego zawarciu prace przyspieszyły, dokończono też koncepcję ogrodu z licznymi mostkami, bramami i rzeźbami aniołków. W 1759 roku pałac był gotowy.

Urokliwy pałacyk nieco podupadł po śmierci Izabeli w 1808 roku, dodatkowo został uszkodzony w czasie walk powstania listopadowego. Ciekawa historia rozpoczyna się w 1840 roku, kiedy to posiadłość przejęła fabryka włókiennicza. Prowadząca ją rodzina Moesów opuściła budynek w czasie I wojny światowej, kiedy został uszkodzony w trakcie działań militarnych.

W międzywojniu pałacyk był szpitalem. Po II wojnie światowej został odbudowany. Obecnie znajduje się tu Muzeum Wnętrz Pałacowych.

Czytaj też o pałacu w Białymstoku: Pałace Branickich – sen o potędze rodu magnatów

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Fot. Shutterstock

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim znany jako pałac Marianny Orańskiej to XIX-wieczna posiadłość w województwie dolnośląskim w otoczeniu pięknego, ponadstuhektarowego parku. Budowla popadała w ruinę, dziś wraca do czasów swojej świetności.

W 1838 roku tereny te trafiły w ręce niderlandzkiej królewny Marianny Orańskiej. Zaraz po zakupieniu majątku zleciła wykonanie projektu przyszłego pałacu. Nie oszczędzała na specjalistach.

Podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli w pałacu magazyn. Zwożono tu najcenniejsze obrazy z całego Śląska. Trafiły tu np. bardzo cenne archiwa z Wrocławia. Po zakończeniu wojny pałac został zdewastowany. Rok później, w 1946 roku, kompleks został podpalony przez wojsko radzieckie. Część marmurów, które zachowały się w dobrym stanie, posłużyła przy budowie Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki.

Czytaj więcej: Kamieniec Ząbkowicki – spektakularny pałac w Kotlinie Kłodzkiej

Bilety normalne: 25 zł, ulgowe: 15 zł. Uwaga, w pałacu jest do pokonania ponad 300 schodów.

Pałac w Otwocku Wielkim

Pałac w Otwocku Wielkim
Pałac w Otwocku Wielkim. Fot. Shutterstock

XVII–wieczna rezydencja zbudowana dla marszałka wielkiego koronnego Kazimierza Bielińskiego ma zdecydowanie niezwykłą lokalizację. Pałac umiejscowiono na wyspie jeziora Rokola. To jeden z piękniejszych przykładów rezydencji barokowych na Mazowszu.

Pałac w Otwocku Wielkim był prawdopodobnie prezentem ślubnym dla Kazimierza Bielińskiego i jego żony Ludwiki Marianny.

Budowę pałacu rozpoczęto około 1682 roku, a zakończono ją po siedmiu latach. Syn Kazimierza Bielińskiego, Franciszek, zdecydował się na kapitalny remont i zmianę pałacu letniego w obiekt całoroczny.

Ostatni przedstawiciele rodu Bielińskich – Paweł i Józef, prowadzili bardzo wystawne życie i w szybkim tempie zadłużyli posiadłość. Nie pomogła nawet sprzedaż majątku.

Podczas I wojny światowej kondycja rezydencji pozostawiała wiele do życzenia. Do jej upadku przyczyniły się też wojska niemieckie, które zrabowały i zniszczyły wnętrza. Chociaż już po II wojnie światowej podejmowano próby remontu i doprowadzono nawet obiekt do takiego stanu, by mógł tu funkcjonować zakład poprawczy dla dziewcząt, trzeba było zrobić jeszcze wiele aby znów wyglądał pięknie. Dużo więcej zaczęło się dziać w latach 70. XX wieku.

Od 2004 roku we wnętrzach Pałacu w Otwocku Wielkim mieści się muzeum, które jest odziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Czytaj więcej: Pałac w Otwocku Wielkim – rezydencja na wyspie

Ceny biletów: 10 zł normalne, 5 zł ulgowe. W czwartki wstęp bezpłatny.

Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach
Pałac w Pławniowicach. Fot. Shutterstock

We wsi Pławniowice niedaleko Gliwic, podziwiać można architektoniczną perełkę Śląska.

Pierwsze wzmianki o majątku w Pławniowicach pojawiają się w dokumentach z 1317 roku. Przez lata posiadłość często przechodziła z rąk do rąk, a jej kolejni właściciele nie wykazywali się zbytnim zainteresowaniem majątkiem.

W 1789 roku majątek w Pławniowicach przeszedł w posiadanie rodu Ballestremów z północnych Włoch. Budowa nowej rezydencji w Pławniowicach rozpoczęła się w 1882 roku. Zespół parkowo–pałacowy zaprojektowano jako połączenie neomanieryzmu niderlandzkiego z romantyzmem eklektycznym.

Pałac w Pławniowicach wyróżnia elewacja – wykonano ją z cegły klinkierowej i połączono z detalami kamieniarskimi. Pałac jest równie bogaty wewnątrz. Można go zwiedzać.

Wstęp do pałacu jest możliwy tylko sezonowo. Można go odwiedzić ok kwietnia do września i wejść o niektórych pełnych godzinach. Bilety normalne 8 zł, ulgowe: 5 zł.

Czytaj więcej: Pałac w Pławniowicach – śląska perełka

Pałac Czartoryskich w Puławach

Świątynia Sybilli, kompleks pałacowy Czartoryskich w Puławach
Świątynia Sybilli, kompleks pałacowy Czartoryskich w Puławach. Fot. Shutterstock

To tutaj Czartoryscy gromadzili wielkie dzieła, takie jak Dama z gronostajem czy Portret młodzieńca autorstwa Rafaela. Tutaj prowadzili swoją politykę i decydowali o losach Polski. Puławy – rezydencja rodu, to dziś uroczy zakątek i perła architektury warta odwiedzenia. Znajdziemy ją w województwie lubelskim na skraju przełomu Wisły.

Nie bez przyczyny mówiło się o rezydencji Polskie Ateny. Izabela Czartoryska gromadziła wraz z Adamem liczne dzieła. Pierwsze muzeum znajdowało się w budynku Świątyni Sybilli w Puławach, kolejne w Domu Gotyckim. Po powstańczej burzy zostało przeniesione do Krakowa.

Powstanie listopadowe, a konkretnie jego upadek, przyczyniły się do wyjazdu Czartoryskich z Puław i ewakuacji dzieł. Miejscowość została przemianowana na Nową Aleksandrię. Po powstaniu Czartoryscy wrócili już do Krakowa. Wszystkim znane jest tamtejsze Muzeum Czartoryskich.

Czytaj więcej: Puławy – rezydencja Czartoryskich, która zmieniła historię

Ceny biletów: 15 zł normalne,10 zł ulgowe.

Muzeum Kinematografii w Łodzi

Muzeum Kinematografii w Łodzi
Muzeum Kinematografii w Łodzi. Fot. Shutterstock

Tytuł filmowej stolicy Polski należy się Łodzi nie bez przyczyny. Od 1986 roku w mieście funkcjonuje Muzeum Kinematografii. W zbiorach znajdują się plakaty, scenariusze, elementy scenografii oraz wiele innych pamiątek związanych z filmem. To właśnie tu można podziwiać fotoplastikon, który jest jedyną w Polsce, oryginalną Cesarską Panoramą. Muzeum organizuje wiele wystaw biograficznych poświęconych największym twórcą filmowym. W ten sposób uhonorowano m.in. Polę Negri, Krzysztofa Kieślowskiego czy Romana Polańskiego.

Muzeum znajduje się w pałacu Karola Scheiblera, jednego z najpotężniejszych potentatów włókienniczych w Królestwie Polskim.

Bilety normalne: 10 zł, ulgowe: 7 zł.

Pałac w Żaganiu

Pałac w Żaganiu
Pałac w Żaganiu. Fot. magdanatka, Shutterstock

Pałac w Żaganiu należący do Talleyrandów to tajemnicza rezydencja. Mieszkała tam Dorona Biron (po ślubie Talleyrand), bogaczka i namiętna kochanka Adama Czartoryskiego, która gromadziła liczne dobra. Cenny skarb zaginął, a poszukiwacze skarbów szukają go właśnie w Żaganiu.

Skarb Talleyrandów to m.in. bezcenne listy Napoleona czy Chopina, obrazy Canaletta, Rembrandta, Tycjana czy Goi.

Dorota Biron była nieszczęśliwie poślubiona z Edmundem Talleyrand-Perigordem. Zwana była księżną Dino. Mówiło się, że Żagań był kawałkiem Francji w środku Niemiec. Bogata i wysoko postawiona księżna zostawiła po sobie cenne dzieła. Skarb Talleyrandów w zawierusze wojny bezpowrotnie zaginął… Nie wiadomo, co stało się z tym bezcennym ładunkiem.

Czytaj więcej: Skarb Talleyrandów – tajemnicza zagadka zaginionych kosztowności

Zwiedzanie możliwe tylko z przewodnikiem, kontakt pod numerem  68 477 10 01. Wnętrza pałacowe wynajmowane są na różne wydarzenia. W czasie uroczystości zwiedzanie jest niemożliwe.

Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy: 5 zł.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE