Strona głównaTop 1010 interaktywnych muzeów w Polsce, które wkroczyły w XXI wiek

10 interaktywnych muzeów w Polsce, które wkroczyły w XXI wiek

Muzeum dziś to nie tylko nudna wystawa obrazków z nudnymi opisami. Dziś w muzeach przeżywa się niezwykłą przygodę, a interaktywne prezentacje i filmy naprawdę wciągają, także w Polsce! Nasze placówki wbrew pozorom są w nowoczesnej czołówce. Oto interaktywne muzea w Polsce, gdzie nie będziecie się nudzić: ani Wy, ani dzieci.

EC1 Łodzi

EC1 w Łodzi to prawdziwy krok w XXII wiek, jeśli chodzi o wystawy multimedialne. To jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Co tu można robić? Wszystko! Wystawy stałe i czasowe poszerzają wiedzę z przeróżnych dziedzin nauki.

To zarówno najnowocześniejsze planetarium w Polsce, jak i zdumiewające muzeum techniki, gdzie każdy znajdzie coś, czym może się zachwycić. Wystawy prezentują szeroką wiedzę: od tej na temat wynalazków Leonarda da Vinci po modele różnego rodzaju pyłków w technice 3D.

W tym miejscu odnowiono zabytkową elektrownię z XX w. i otwarto kino sferyczne. EC1 wspiera także polską kinematografię, organizuje festwial komiksów i robi mnóstwo innych rzeczy.

To nowoczesna placówka, gdzie nie tylko dowiemy się wiele o otaczającym nas kosmosie, ale na ich stronie możemy także śledzić najnowsze doniesienia o misjach na Marsa, czy wirtualnej rzeczywistości. To miejsce, gdzie dzieci mają strefę dla siebie, a dorośli zainteresują się m.in. wystawami historycznymi. Bilety normalne są w cenie od 18 zł, a ulgowe od 13 zł (w tygodniu).

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to najbardziej znane muzeum interaktywne w Polsce, które od lat przyciąga mnóstwo odwiedzających. Można tu przede wszystkim wykonywać doświadczenia z zakresu fizyki czy chemii.

To miejsce, w którym dzieci i dorośli zgłębiają swoją wiedzę na temat przyrody i nauki w ciekawy i przystępny dla każdego sposób. Oprócz interaktywnych wystaw stałych znajdują się tu także: planetarium i laboratoria, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. 

Nie będzie się tu nudziła ani paczka znajomych, ani samotny podróżnik z plecakiem. Ogromną popularność zarówno wśród całych rodzin, starszych osób jak i wycieczek szkolnych.

Cennik: wystawy: bilet normalny: 27 zł, bilet ulgowy: 18 zł
minilaby: 9 zł za każde labolatorium + cena wystawy
planetarium seans 2d: bilet normalny: 22 zł, bilet ulgowy: 16 zł
planetarium seans 3d: bilet normalny: 27 zł, bilet ulgowy: 21 zł

Hydropolis

Już samo wejście do Hydropolis we Wrocławiu jest atrakcją. Przechodzi się przez ścianę wody, w której specjalnie dla nas tworzy się przejście. Spacerowanie po tym interaktywnym muzeum wiedzy o wodzie podążając wzdłuż wodnej ścieżki, jest niesamowitą przygodą. To zdumiewające, jak wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć tylko o wodzie!

Atrakcją jest tu model batyskafu Trieste w skali 1:1. To ten statek, który zszedł w 1960 r. na dno Rowu Mariańskiego. Są modele statków i wodnych stworzeń. Ale także przyrządy, na których można wykonać doświadczenia z zakresu hydrofizyki. Jest w końcu mnóstwo informacji pokazanych na 400 urządzeniach multimedialnych. Największym z nich jest ogromny glob, na którym dzięki mappingowi 3D można oglądać ciekawą prezentację.

Tu możecie poznać historię wody od momentu wielkiego wybuchu do czasów współczesnych, kiedy wypływa ona z naszych kranów. Hydropolis mieści się w budynku wykorzystywanym kiedyś przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu do filtracji wody.

Ceny biletów: 27 zł normalny, 18 zł ulgowy, 72 zł rodzinny (2+2). Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem.

Centrum Nauki w Kielcach

Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach na pewno Was naelektryzuje. To największy i najciekawszy tego typu obiekt w województwie świętokrzyskim. Dowiecie się wszystkiego o energii i metodach jej pozyskiwania, zarówno ze spalania paliw, jak i na przykład ze źródeł odnawialnych.

Na wystawach Ogień i Ziemia, Powietrze i Woda oraz Człowiek nie brakuje multimedialnych prezentacji. Wszystkie powiązane są w pewien sposób z energią. Jeden motyw główny to ciekawy pomysł, bo dogłębnie i wyczerpująco pokazuje cały temat.

Z energią związane są zarówno doświadczenia z symulatorem farmy wiatrowej, jak i stanowisko z fiatem 126p, którego można zatankować. Doświadczenia można wykonywać samemu. Co więcej dostaje się za to punkty, automatycznie rejestrowane przez nadajnik.

Co więcej to jedno z najtańszych muzeów w Polsce. Wstęp kosztuje tylko 15 zł.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

Centrum Bajki w Pacanowie
Centrum Bajki w Pacanowie

W Pacanowie kozy kują. Ale czy wiedzieliście, że w fantastyczny multimedialny sposób opowiadają bajki? To kolejna pozycja z województwa świętokrzyskiego w tym zestawieniu. Otwarto tu interaktywną wystawę Zamek Soria Moria, która opowiada historię Królowej Śniegu z baśni H. C. Andersena.

Historia dosłownie wciąga uczestników, bo zwiedzający stają się częścią gry. Jej celem jest pokonanie złej Królowej Śniegu. Wszystko to dzieje się w pięknie zaprojektowanej scenerii. Wystawę odbiera się każdym zmysłem, od dotyku, przez wzrok, po słuch.

Można wybrać nawet poziom trudności w tym ciekawym muzeum. W zależności od niego uratowanie wiosny i pokonanie Królowej Śniegu będzie łatwiejsze lub trudniejsze. Aplikacja jest zintegrowana z urządzeniami mobilnymi. Brzmi ciekawie, prawda? Bilet rodzinny na tę wystawę kosztuje 60 zł.

Centrum Poznawcze w Hali Stulecia

To prawdziwa perełka i kolejna pozycja z Wrocławia. W dodatku znajduje się niedaleko wspomnianego Hydropolis. Centrum Poznawcze w Hali Stulecia (Hali Ludowej) przede wszystkim wyróżnia się miejscem. Hala jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

I tu odbiera się wszystko wieloma zmysłami. Można posłuchać ciekawych historii przez telefon i obejrzeć je na fotoplastikonie. Dzieci regularnie są zapraszane na warsztaty architektoniczne. Czeka na nie wtedy mnóstwo zabawy. Ale i na co dzień w muzeum mogą pobawić się w architekta m.in. układając różnorakie puzzle jak klocki.

To co najbardziej zdumiewa, to jednak mapping 3D na kopule Hali. Spektakl Omicron to niezwykłe efekty wizualne na kopule, wzbogacone o ciekawe dźwięki. Bilety do Centrum Poznawczego znajdziecie w cenach: od 9 zł ulgowy, od 12 zł normalny, 45 zł rodzinny.

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego

Wiedzieliście, że istnieje w Polsce coś takiego? W Działdowie w woj. warmińsko-mazurskim działa Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. Pozwala w przystępny sposób dowiedzieć się, kim właściwie byli ci Krzyżacy, dlaczego ich tak nie lubimy i jaka była geneza wojny z zakonem. Muzeum przyciąga też makietami krzyżackich zamków, które proponujemy również zobaczyć na żywo.

Zobacz także: Krzyżackie zamki Pomorza i Kujaw

Można tu obejrzeć ogromną mapę państwa krzyżackiego i jak rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem zaprezentowaną w ciekawy sposób. Dowiecie się też, co jadali Krzyżacy i dlaczego były to niedźwiedzie i bobry. Warto dowiedzieć się też, co się dzieje z zakonem współcześnie (tak, tak, on jeszcze istnieje!). Miejsce wystawy też jest niezwykłe, bo to historyczny barokowy ratusz w Działdowie.

To najtańsze muzeum w naszym zestawieniu. Bilety normalne kosztują 6 zł, a ulgowe tylko 3 zł.

Muzeum Browaru Żywiec

Kto powiedział, że muzea interaktywne są tylko dla dzieci? Nic bardziej mylnego! Muzeum Browaru Żywiec podobnie jak inne muzea browarnictwa, jest przeznaczone tylko dla dorosłych. A dzieje się tam dużo!

Muzeum powstało z okazji 150-lecia istnienia browaru. Można dosłownie patrzeć na proces produkcji piwa, łącznie z etykietowaniem. Prześledzenie całej ścieżki piwa od zbiorów chmielu przez warzenie w kadziach po pakowanie do skrzynek, jest bardzo ciekawym doświadczeniem.

W muzeum wiele rzeczy się rusza, przyciąga wzrok, angażuje słuch i węch. Ale najbardziej odbiera się to miejsce smakiem. Bo na samym końcu na zwiedzających czeka degustacja piwa. Bilety kosztują 25 zł (studenckie) i 30 zł (normalne).

Polecamy także inne tego typu obiekty: Polskie zabytkowe browary – które można zwiedzać? (Top 7)

Muzeum interaktywne Kotłownia

Muzeum interaktywne Kotłownia w Łodzi
Muzeum interaktywne Kotłownia w Łodzi

Muzeum interaktywne Kotłownia to część Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Nazwa jest jak najbardziej trafna, po placówka mieści się w kotłowni na dziedzińcu dawnej Białej Fabryki Ludwika Geyera.

Łódź najbardziej znana jest z włókiennictwa i czasów rewolucji przemysłowej. To właśnie w tę epokę przenosi nas to interaktywne muzeum. Można przyjrzeć się pracy maszyny parowej, a nawet samodzielnie wyhaftować jakiś wzór, czy też zaprojektować własną tkaninę!

Dzięki interaktywnym elementom można poczuć się jak uczestnik procesu produkcji. Wciągnie to nie tylko miłośników splotów i tkanin, którzy wiedzą co to żakard, ale także laików w tym temacie. I to w każdym wieku. Bilety normalne kosztują 10 zł, a ulgowe 6.

Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Centrum Nauki Experyment w Gdyni
Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Centrum Nauki Experyment w Gdyni pokazuje mnóstwo przeróżnych doświadczeń z zakresu między innymi fizyki, które można wykonywać samemu. To nie tylko nowoczesny obiekt, ale także wyposażony w bardzo przydatne i niecodzienne stanowiska. Jest na przykład trasa do pokonania na wózku inwalidzkim, która uczy empatii wobec osób niepełnosprawnych.

Jest budka, w której można wrzasnąć mierząc natężenie swojego głosu, co będzie porównane do skali hałasu. Można nawet przeżyć trzęsienie ziemi w specjalnym symulatorze. Centrum proponuje tak wiele atrakcji, że na pobyt tam warto przeznaczyć około trzech godzin. Bilety kosztują 20 zł.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE