Strona głównaTop 10Najciekawsze kopalnie w Polsce (Top 8)

Najciekawsze kopalnie w Polsce (Top 8)

Polska ma naprawdę arcyciekawe kopalnie. Takie atrakcje turystyczne jak kopalnie w Wieliczce, Bochni czy Bóbrce zwiedzają każdego roku łącznie miliony turystów. Każda z nich jest wyjątkowa. Oto najciekawsze kopalnie w Polsce i fascynujące podziemne trasy turystyczne.

Kopalnia w Bóbrce

Kopalnia w Bóbrce
Kopalnia w Bóbrce

Najstarsza kopalnia ropy na świecie istnieje w Polsce, w Bóbrce. Założyli ją w 1854 roku Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki. Jest to nadal działający zakład, gdzie możemy odwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Bóbrka zachwyci nie tylko miłośników petrochemii.

Czytaj więcej: Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy na świecie

Kopalnia w Bochni

Dzwony przed kopalnia w Bochni
Dzwony przed kopalnia w Bochni. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Kopalnia soli w Bochni działa nieprzerwanie od 1248 roku. To najstarsza kopalnia soli w Polsce, ale nie tylko. Jest ona najstarszym działającym zakładem przemysłowym w całej Europie! Historia wydobycia soli w tym miejscu sięga nawet 3,5 tys. lat p.n.e. Dziś Bochnia łączy tradycję z nowoczesnością.

Czytaj więcej: Bochnia – najstarsza kopalnia soli

Kopalnia w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce jest najbardziej znaną w Polsce
Kopalnia soli w Wieliczce jest najbardziej znaną w Polsce. Fot. Jarosław Pawlak, Shutterstock

Wieliczka jest jednym z popularniejszych celów zagranicznych turystów w Polsce. Kopalnia soli powstała dzięki księżniczce Kindze, a Kaplica Św. Kingi to największa grota fotografowana przez zwiedzających podczas podziemnej wycieczki.

O wielkości Kopalni Soli Wieliczka świadczy chociażby to, że w czasach rozkwitu zapewniała 1/3 przychodów państwa. Kopalnia jest tak wysoka, że w podziemiach można ukryć Wieżę Eiffla, a wyrobisko tak wielkie, że można z soli wydobytej z Wieliczki zbudować trzy Piramidy Cheopsa. Łączna długość korytarzy to 245 kilometrów, podczas gdy do zwiedzania udostępniono jedynie około trzech km.

Czytaj więcej: Kopalnia Soli w Wieliczce – co o niej wiesz?

Kopalnia w Bełchatowie

Kopalnia Bełchatów
Kopalnia Bełchatów. Fot. Shutterstock

Bełchatów – największa w Polsce odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego, jest zarazem największą dziurą w ziemi w skali Europy. Wraz ze swoją gigantyczną maszynerią stanowi pejzaż jak wyjęty z filmu Mad Max. Jest to miejsce wprost nieprawdopodobne.

Wydobycie węgla brunatnego w tym miejscu sięga 1960 r. To niezwykłe miejsce można zwiedzić z przewodnikiem. Są trzy warianty do wyboru.

Czytaj więcej: Bełchatów – największa dziura w Polsce

Kopalnia Guido

Kopalnia Guido
Kopalnia Guido

Wiecie, że kilkaset metrów pod zabrzańskimi jezdniami i chodnikami ciągną się kilometry tajemniczych kopalnianych korytarzy? Tunele łączą różne kopalnie konurbacji górnośląskiej i są udostępnione do zwiedzania. Kopalnia Guido w Zabrzu skrywa ogrom tajemnic i jest naprawdę ciekawa. Bilet normalny kosztuje jedynie 39 zł (ulgowy 35 zł). Dla porównania kopalnia soli Wieliczka oferuje zwiedzanie w cenie 55 zł (39 zł ulgowy). A atrakcje naprawdę są konkurencyjne.

Czytaj więcej: Kopalnia Guido – ciekawa i tańsza niż Wieliczka

Kopalnia Złoty Stok

kopalnia złota złoty stok
Kopalnia złota Złoty Stok. Fot. Shutterstock

Złoty Stok to najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce. Przez 700 lat eksploatacji wydobyto stąd 16 ton czystego złota. Ślady eksploatacji pierwszych złóż sięgają X wieku – po to wybudowano w tym miejscu osadę.

Dziś była kopalnia, czyli zespół sztolni, jest udostępniona dla turystów. Powstało w tym miejscu Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku. Ma największy w Europie podziemny wodospad.

Czytaj więcej: Złoty Stok – kopalnia złota i podziemny wodospad

Kopalnia w Tarnowskich Górach

Kopalnia srebra Tarnowskie Góry
Kopalnia srebra Tarnowskie Góry

W Tarnowskich Górach możemy zwiedzić niezwykły zabytek techniki. Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Została włączona do Szlaku Zabytków Techniki.

W kopalniach odbywają się imprezy tematyczne, a największą z nich jest Industriada – święto Zabytkowego Szlaku Techniki.

Czytaj także: Tarnowskie Góry i kopalnia srebra z listy UNESCO

Kopalnia soli w Kłodawie

Lampa solna z Kłodawy. Fot. Pixabay
Lampa solna z Kłodawy. Fot. Pixabay

Kopalnia soli w Kłodawie jest młodszą koleżanką tych w Wieliczce czy w Bochni. Wydobycie soli w szybach Michał i Barbara rozpoczęło się dopiero w 1956 roku. Początkowo sól wydobywano na głębokości 450 i 600 metrów. Obecnie prace górnicze prowadzone są 750 metrów pod ziemią.

Wspominamy o tej kopalni gdyż zwiedzając ją zjedziemy na poziom 600 metrów pod powierzchnię ziemi i jest to najgłębszy turystyczny zjazd w Polsce. Winda porusza się z zawrotną prędkością 6 metrów na sekundę. Dodatkową ciekawostką jest, że w 2007 roku w kopalni soli Kłodawa został pobity rekord Guinessa na najniżej zagrany koncert – było to 600 metrów pod ziemią.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE