Dawne grodzisko, zamki, urokliwe miasteczka i zabytki oraz tereny zielone – to wszystko znajduje się w woj. świętokrzyskim. To niedoceniane województwo, o którym często się zapomina, wymieniając najpiękniejsze miejsca w Polsce. Oto świętokrzyskie atrakcje, które powinien poznać każdy.

33Zamek Krzyżtopór

świętokrzyskie atrakcje Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór. Fot. Shutterstock

Zamek Krzyżtopór jest bez wątpienia jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w województwie świętokrzyskim. Warownia jest pokaźna, a co więcej była kiedyś największą tego typu konstrukcją w Europie! Czy wiecie, że do budowy zamku Krzyżtopór użyto miliona kurzych jaj, a co ciekawe w sali jadalnej znajdowało się wielkie akwarium w przeszklonym suficie?! Jeden z najciekawszych zamków w Polsce ma tyle okien, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni, wielkich sal 12, czyli tyle, ile miesięcy. Cztery narożne baszty miały odpowiadać liczbie kwartałów.

Na wejściu do fortecy znajdują się płaskorzeźby krzyża i toporu. Krzysztof Ossoliński, właściciel zamku, interesował się astrologią, numerologią i kabałą. Odzwierciedleniem tego był symbol nad wieżą z bramą do Krzyżtoporu. Hieroglif przedstawiał literę W, co w kabale oznacza wieczne trwanie danego miejsca. Coś w tym jest, bo wiele polskich zamków nie zachowało się do naszych czasów, a Krzyżtopór nadal jest imponujący. Szacuje się, że pozostało aż 90 proc. oryginalnych murów Krzyżtoporu. Do Krzyżtoporu z Ossolina, gdzie mieszkali Ossolińscy, prowadził według legendy podziemny korytarz. Takie świętokrzyskie atrakcje aż chce się okrywać!

Czytaj także: Zamek Krzyżtopór – 11 ciekawostek o tajemniczej ruinie

Poprzedni
Poprzedni artykułNajpiękniejsze polskie Parki Narodowe (Top 8)
Następny artykułŚląskie atrakcje na każdą kieszeń (Top 33)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here