Strona głównaTop 10Mierzeja Wiślana – atrakcje bursztynowej krainy (Top 11)

Mierzeja Wiślana – atrakcje bursztynowej krainy (Top 11)

Mierzeja Wiślana to doskonałe miejsce na wakacje. Odpoczną tu zarówno rodziny z dziećmi, pasjonaci jazdy rowerowej jak i osoby spragnione tłocznych bulwarów i straganów. Mierzeja Wiślana atrakcje ma tak różnorodne, że warto spędzić tu przynajmniej tydzień i odkryć uroki miast na krańcu Polski.

Ścieżka rowerowa Mierzeja Wiślana

Ścieżka rowerowa Mierzeja Wiślana. Fot. Pixabay

Jeśli jesteście miłośnikami dwóch kółek to Mierzeja Wiślana przywita Was doskonałą trasą rowerową, która ciągnie się od Mikoszewa aż po Piaski przy granicy z Rosją. Ponad 50-kilometrowy odcinek to malowniczy i dobrze przygotowany fragment międzynarodowej trasy rowerowej R10 wokół Bałtyku. Trasa rozpoczyna się w Mikoszewie następnie mijamy Jantar, Stegnę, Sztutowo, Kąty Rybackie i Krynicę Morską. Cała ścieżka jest dobrze oznaczona, a większość trasy utwardzono drobnym kruszywem. W niektórych miejscach zastosowano kostkę, a w pobliżu Krynicy Morskiej ścieżka zrobiona jest z żywicy i zachwyca swoim bursztynowym kolorem.

Ten pięknie położony odcinek trasy R10 to idealna ścieżka zarówno dla zawodowców jak i dla rodzin z dziećmi. Możemy jeździć tu na niemal każdym rowerze, a foteliki dziecięce i przyczepki nie będą utrudniały nam jazdy. Gorąco polecamy na pokonanie całej trasy już w te wakacje!

Poszukiwanie bursztynów (Krynica Morska atrakcje)

mierzeja wiślana atrakcje
W Jantarze organizowane są Mistrzostwa Świata w Poławianiu Busztynu. Fot. Shutterstock

Mierzeja Wiślana atrakcje ma z pewnością bursztynowe. Jeśli macie ochotę wrócić do domu ze znalezionym w morzu złotym kamieniem koniecznie odwiedźcie Jantar. Miejscowość ta znana jest z obfitego występowania bursztynu, który łatwo znaleźć podczas spaceru na plaży. Co roku w wakacje odbywają się tu nawet Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Na poszukiwania najpiękniejszych okazów warto wybrać się szczególnie wiosną i jesienią kiedy występują sztormy, a fale są naprawdę duże. Warto wypatrywać ich między gałęziami i porostami wyrzuconymi na brzeg. Jeśli macie wątpliwości czy znaleziony kamień to bursztyn wrzućcie go do słonej wody – jeśli będzie prawdziwy wypłynie na górę.

Muzeum Bursztynu w Stegnie

mierzeja wiślana atrakcje
Muzeum Bursztynu. Fot. Shutterstock

Także do Stegny warto kierować swoje kroki jeśli jesteście fanami bałtyckiego złota. To właśnie tu stworzono Muzeum Bursztynu – Bursztynowa Komnata. W budynku zobaczycie ciekawe eksponaty brył bursztynu i inkluzji czyli ciał obcych znajdujących się w minerałach. Wśród prywatnych zbiorów właściciela muzeum zobaczycie m.in. unikatowe bryły bursztynu bałtyckiego oraz uwięzione w nich owady i rośliny, drzewo ociekające bursztynem. Będziecie mieli także okazję zapoznania się z początkami bursztynnictwa, odkryć historię zaginionej Bursztynowej Komnaty oraz nauczyć się odróżniać bursztyn od falsyfikatów.

Bursztynowa Komnata mieści się Stegnie, przy ulicy Gdańskiej 64

Ceny biletów:

  • Bilet normalny – 5 zł
  • Bilet ulgowy – 3 zł (dla dzieci i młodzieży do 18 lat)
  • Prelekcja – 40 zł

Granica polsko-rosyjska

Krynica Morska granica państwa. Fot. robson90, Shutterstock

Będąc w Krynicy Morskiej koniecznie wybierzcie się na spacer wzdłuż morza gdzie czeka na Was niecodzienna atrakcja. Gdy dojdziecie do wejścia na plażę nr 1 znajdziecie się na granicy polsko-rosyjskiej. Rozpoczyna on strefę zamkniętą, która jest zwiastunem znajdującej się około 400 metrów dalej granicy obu państw. Również jadąc po ścieżce rowerowej położonej równolegle do plaży dotrzemy do stojącego tam szlabanu i znaku zakazującego dalszej wędrówki na wschód. Niestety, mimo licznych propozycji, w Krynicy Morskiej nadal nie utworzono przejścia granicznego z Rosją.

Warto wiedzieć, że przejście graniczne, które obecnie położone jest w Krynicy Morskiej, dawniej było wioską rybacką o nazwie Piaski. Ta ciekawa nazwa wzięła się stąd, że osada kilkukrotnie zmieniała swoje położenie ze względu na ruchome piaski, które zasypywały zabudowania. Po latach nazwę zmieniono na Nowa Karczma.

Mini Zoo w Jantarze

Jeśli wybieracie się na Mierzeję Wiślaną z dziećmi to koniecznie odwiedźcie mini Zoo w Jantarze. Mali odwiedzający będą mieli okazję nie tylko zobaczyć zwierzęta na żywo, ale także nakarmić je marchewką. Będzie to z pewnością ogromne przeżycie oraz wyjątkowe wakacyjne wspomnienie. Mini Zoo w Jantarze to idealna atrakcja dla całej rodziny. Na miejscu czekają na Was m.in. kangury, zebra, wielbłąd jednogarbny, kozy kameruńskie, syryjskie i miniaturki, lamy, guanako, alpaki, osły domowe, daniele oraz pawie czy emu. Na miejscu znajduje się także ptaszarnia oraz tor, na którym możecie pościgać się gokartami rowerowymi.  Dodatkową atrakcją, na którą trzeba się wcześniej zapisać, jest jazda konna dla dzieci.

Cennik biletów:

  • dzieci – 15 zł
  • dorośli – 18 zł

Dawny obóz koncentracyjny w Sztutowie

mierzeja wiślana atrakcje
Kl Stuthof, brama obozowa. Fot. Polimerek

Podczas pobytu na Mierzei Wiślanej warto na chwilę zwolnić i wybrać się w miejsce pamięci ofiar II wojny światowej. Na terenach Wolnego Miasta Gdańska we wsi Sztutowo, naziści już 2 września 1939 roku utworzyli obóz koncentracyjny KL Stutthof. Istniał do maja 1945 roku, będąc nie tylko pierwszym, ale też najdłużej działającym obozem koncentracyjnych na terenach dzisiejszej Polski. Przeszło przez niego 110 tys. więźniów, głównie Żydów, a wśród narodowości: Polaków, obywateli ZSRR, Węgrów i Niemców.

Dziś znajduje się tutaj Muzeum Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady. Wśród najważniejszych jego zabytków jest częściowo zachowany Stary Obóz, komora gazowa, komendantura wraz z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Teren miejsca pamięci obejmuje także rekonstrukcję krematoriów, puste już dziś pola tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego, a także pomnik monumentalny autorstwa Wiktora Tołkina.

Latarnia morska w Krynicy Morskiej

Latarnia Morska w Krynicy Morskiej. Fot. Tomasz Lerczak, Wikimedia Commons

W Krynicy Morskiej znajduje się jedyna na Mierzei Wiślanej latarnia morska. To co przyciąga tu większość turystów to piękne widoki. Budowla mierzy 27 metrów, a na jej szczyt wiedzie 100 schodów. Ostatni odcinek trzeba pokonać wdrapując się po drabinie. Przy dobrej widoczności z latarni jesteśmy w stanie dostrzec światła zabudowań na Helu. Pierwsza wybudowana tu latarnia została wzniesiona w 1895 roku, ale nie przetrwała do naszych czasów. W 1945 roku wysadzili ją Niemcy. Obecna budowla jest konstrukcją powojenną.

Odkryjcie także inne atrakcje Krynicy Morskiej.

Żuławska Kolej Dojazdowa (Mierzeja Wiślana atrakcje)

Mierzeja Wiślana atrakcje ma różnorodne, ale niewątpliwie jedną z najciekawszych jest wąskotorowa Żuławska Kolej Dojazdowa. Jej historia sięga końca XIX wieku i związana jest z rozwojem przemysłu cukrowniczego w regionie. Na przestrzeni kolejnych lat kolej była rozbudowywana – tuż przed wybuchem II wojny światowej długość torów liczyła ok. 336 km. Po wojnie i zniszczeniach jej rola zaczęła sukcesywnie słabnąć i zanikać. W 2000 roku dzięki grupie pasjonatów kolejka została odbudowana pod nazwą Żuławska Kolej Dojazdowa i funkcjonuje do dziś. Przejazdy pasażerskie w sezonie letnim obejmują trasę z Prawego Brzegu Wisły przez Stegnę do Sztutowa (z powodu remontu mostu kolejowego, czasowo zawieszono odcinek Nowy Dwór Gdański – Stegna). Na składzie każdego pociągu znajduje się wagon bufetowy. Można w nim zamówić gorące lub zimne napoje, lody, piwo oraz zakupić gadżety związane z ŻKD.

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Krynica Morska leży na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Podziwiać tu możemy liczne wzniesienia wydmowe, porośnięte w głównej mierze lasami sosnowymi. W Parku znajdziemy wiele szlaków turystycznych oraz ścieżki dydaktyczne, które dadzą nam możliwość pogłębienia wiedzy o florze, faunie oraz burzliwej historii regionu.

Najwyższym punktem obszaru jest wysoki na 49 m n.p.m. Wielbłądzi Garb. Oprócz tego, ze jest to najwyższa w Europie stała wydma, to jest to także jedyne naturalne miejsce na Mierzei, z którego widać zarówno Zatokę Gdańską jak i Zalew Wiślany. Spacerując po parku warto odwiedzić ornitologiczny Rezerwat Kąty Rybackie. Znajduje się tutaj największa w Polsce kolonia kormoranów (i jedna z większych w Europie). W 2015 roku liczyła ona 6500 par ptaków.

Przeprawa promowa Mikoszewo

Mieliście okazję zobaczyć na własne oczy ujście Wisły do morza? Jeśli nie to Mierzeja Wiślana atrakcje ma do tego idealną. Tu bowiem, tuż przy łączeniu najdłuższej rzeki w Polsce z Bałtykiem utworzono przeprawę promową. Łączy ona Świbno z Mikoszewem i oprócz skrócenia drogi dojazdu na Mierzeję Wiślaną stanowi także wyjątkową atrakcję turystyczną. Prom pływa od końca kwietnia do października w godzinach od 5.15 do 22.00. Przeprawę obsługuje nowoczesny, wybudowany w 2006 roku, prom o nośności 90 ton. Może on przewozić pasażerów, samochody, a nawet autobusy. Ta niebanalna atrakcja przewiezie Was na drugą stronę rzeki w zaledwie 5 minut. Jest to doskonały punt obserwacyjny, aby zobaczyć Wisłę łączącą się z Bałtykiem.

Przekop Mierzei Wiślanej

Na koniec jeszcze mamy dla Was ciekawostkę, która choć wzbudza sporo kontrowersji, już dziś przyciąga turystów chcących zobaczyć to wielkie przedsięwzięcie. W 2020 roku ruszyły prace nad Przekopem Mierzei Wiślanej. Kanał żeglugowy Nowy Świat ma na celu połączyć drogą morską Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w obrębie terytorium Polski. Inwestycja ta ma na celu skrócenie, pogłębienie i uproszczenie morskiego szlaku na Bałtyk. Kanał skróci dotychczasową drogę przez Cieśninę Piławską, która znajduje się na terytorium Rosji, nad Morze Bałtyckie o około 100 km.

Ze względu na ogrom przedsięwzięcia przekop od początku stał się miejscem indywidualnych wycieczek. Odwiedzający chcąc przyjrzeć się inwestycji, szturmują wzgórze, na którym Urząd Morski w Gdyni wraz z wykonawcą utworzyli punkt widokowy. Punkt znajduje się na leśnym wzniesieniu, około 300 metrów od drogi wojewódzkiej nr 501 prowadzącej przez Mierzeję do Krynicy Morskiej. Oprócz widoku na postęp prac, znajdziemy tu także tablice informacyjne na temat inwestycji.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE