Strona głównaCiekawostkiWisła – królowa polskich rzek

Wisła – królowa polskich rzek

Wisła jest najdłuższą rzeką w Polsce – o tym uczymy się już w szkole podstawowej. Ale czy wiecie, na jakiej wysokości znajdują się jej źródła albo jak odbyć rejs po Wiśle, nie wychodząc z domu? Wisła to życiodajny ekosystem, symbol Polski i kawałek naszej historii. Oto ciekawostki o królowej polskich rzek.

Legenda o powstaniu Wisły

wisła i zamek na wawelu
Wisła widziana z drona i zamek na Wawelu. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Z powstaniem Wisły wiąże się legenda o dwóch siostrach: Białce i Czarnuszce, bez wątpienia pięknych córkach Beskida, syna Karpata, wielkiego władcy tych terenów. Pewnego razu postanowiły wyruszyć w świat własnymi drogami, aż w końcu spotkały się i dalej szły razem za rękę, wytyczając nowe koryto rzeki. Dotarły zatem przez ziemię śląską, krakowską, sandomierską, mazowiecką i mazurską aż do Bałtyku. Zostawiły swoich rodziców na zawsze i nie powróciły już do kwiecistych pól i łąk oraz zwierząt, które wypasały, co jeszcze bardziej zasmuciło rodzinę. Beskid i jego żona tak bardzo tęsknili za swoimi córkami, że posyłali za nimi wianki płynące Wisłą z gór aż do morza.

Wisła w Gniewie
Wisła w Gniewie. Fot. Shutterstock

Legenda ma oczywiście odzwierciedlenie w geografii. Potoki Czarna Wisełka i Biała Wisełka płyną trasami, którymi podążały Czarnuszka i Białka, a następnie spotykają się, tworząc Wisłę i płyną razem do morza. Dziś warto podążyć tymi potokami i odnaleźć serce najdłuższej rzeki w Polsce, przypominając sobie legendę i opowiadając ją dzieciom.

Źródło Wisły

W zależności od pomiarów Wisła ma od 1023 do 1047 km. To, że uchodzi do Morza Bałtyckiego, wie każde dziecko, a jej źródło znajduje się na wysokości 1107 m n.p.m. na Baraniej Górze w Beskidzie Śląskim. Jest to konkretnie źródło potoku Czarna Wisełka, czyli bardzo niepozorne źródełko, co można zobaczyć na poniższym filmie. Dopiero potem zmienia się w potężną rzekę. Wisła płynie (po polskiej krainie, rzecz jasna) między innymi przez Kraków, Warszawę, Toruń, Płock, Bydgoszcz i Gdańsk.

Miejscowość Wisła

Warto zauważyć, że źródło Wisły znajduje się w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie. By dotrzeć do źródeł rzeki, można się wybrać z centrum Wisły, oczywiście najzdrowiej piechotą, choć to dość długa wędrówka, a trasa liczy 15 km. Na Baranią Górę da się także dostać z Wisły samochodem, 17-kilometrową trasą.

Miejscowość Wisła oferuje liczne atrakcje, nie tylko związane z rzeką. Najbardziej malowniczy jest przepiękny wiadukt kolejowy.

wiadukt w Wiśle
Przepiękny wiadukt w Wiśle. Fot. Shutterstock

W Wiśle można jeździć na nartach, odwiedzając Złoty Groń lub Istebną, odwiedzić muzeum Adama Małysza i skocznię narciarską w Malince. Polecamy także, żeby wjechać kolejką lub wejść na Wielką Czantorię, lub wybrać z wielu innych górskich szlaków.

Czytaj więcej: Wisła – atrakcje w mieście Małysza

Ten piękny rejon Polski jest idealny na spędzenie błogiego urlopu. Poszukiwanie źródeł Wisły można połączyć z aktywnym wypoczynkiem, zarówno latem jak i zimą. Po całym dniu pełnym atrakcji polecamy wybrać się do parku wodnego w Wiśle i oddać się błogiemu relaksowi.

Wisła – ciekawostki

Oto krótkie podsumowanie ciekawostek o rzece, a także zbiór całkiem nowych informacji. Czy wiedzieliście, że zlewisko Wisły zajmuje ponad połowę powierzchni naszego kraju?

 • Wisła to najdłuższa rzeka uchodząca do Morza Bałtyckiego.
 • W Wiśle pływa kilkadziesiąt gatunków popularnych ryb. Można spotkać gatunki takie jak: klenie, węgorze, okonie, leszcze, bolenie, sumy, sandacze, szczupaki, brzanki, płotki, czy karpie.
 • Google Street View ma funkcję, dzięki której można odbyć wirtualny rejs po Wiśle (w okolicach Torunia, Warszawy i Krakowa).
 • W rejonie koryta Wisły żyje ponad 200 gatunków ptaków.
 • Dorzecze Wisły jest imponujące, a jego obszar wynoszący 194 424 km kw. jest równy prawie 2/3 powierzchni Polski. To w 99,7 procentach zlewisko Morza Bałtyckiego.
 • Co sekundę do Bałtyku trafia podobno aż 1 010 000 litrów wody z Wisły.
 • Kiedyś myślano, że Wisła ma 1047 km, ale późniejsze badania wykazały 1023,5 km.
 • Źródła rzeki to Czarna Wisełka i Biała Wisełka.
 • Pierwszy raz napisano o rzece około 7 r. p.n.e., kiedy to w Historii naturalnej Pliniusza Starszego oraz na mapie Marka Agrypy pojawia się napis Viscla, czyli Wisła.
 • Sama rzeka utworzyła się 2 miliony lat temu! Warto jednak wiedzieć, że tym korytem, co obecnie, płynie „dopiero” od około 14 tys. lat, kiedy to z terenu dzisiejszej Polski wycofał się lodowiec.
 • Żuławy Wiślane posiadają jedne z najciekawszych atrakcji w Polsce, takich jak liczne zabytkowe wiatraki, miejscowości nadmorskie i… foczki.

Czytaj więcej: Żuławy Wiślane – atrakcje u progu Bałtyku (Top 11)

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE