Wisła jest najdłuższą rzeką w Polsce – o tym uczymy się już w szkole podstawowej. Ale czy wiecie, na jakiej wysokości znajdują się jej źródła albo jak odbyć rejs po Wiśle, nie wychodząc z domu? Wisła to życiodajny ekosystem, symbol Polski i kawałek naszej historii. Oto ciekawostki o królowej polskich rzek.
Legenda o powstaniu Wisły
Z powstaniem Wisły wiąże się legenda o dwóch siostrach: Białce i Czarnuszce, bez wątpienia pięknych córkach Beskida, syna Karpata, wielkiego władcy tych terenów. Pewnego razu postanowiły wyruszyć w świat własnymi drogami, aż w końcu spotkały się i dalej szły razem za rękę, wytyczając nowe koryto rzeki. Dotarły zatem przez ziemię śląską, krakowską, sandomierską, mazowiecką i mazurską aż do Bałtyku. Zostawiły swoich rodziców na zawsze i nie powróciły już do kwiecistych pól i łąk oraz zwierząt, które wypasały, co jeszcze bardziej zasmuciło rodzinę. Beskid i jego żona tak bardzo tęsknili za swoimi córkami, że posyłali za nimi wianki płynące Wisłą z gór aż do morza.
Legenda ma oczywiście odzwierciedlenie w geografii. Potoki Czarna Wisełka i Biała Wisełka płyną trasami, którymi podążały Czarnuszka i Białka, a następnie spotykają się, tworząc Wisłę i płyną razem do morza. Dziś warto podążyć tymi potokami i odnaleźć serce najdłuższej rzeki w Polsce, przypominając sobie legendę i opowiadając ją dzieciom.
Źródło Wisły
W zależności od pomiarów Wisła ma od 1023 do 1047 km. To, że uchodzi do Morza Bałtyckiego, wie każde dziecko, a jej źródło znajduje się na wysokości 1107 m n.p.m. na Baraniej Górze w Beskidzie Śląskim. Jest to konkretnie źródło potoku Czarna Wisełka, czyli bardzo niepozorne źródełko, co można zobaczyć na poniższym filmie. Dopiero potem zmienia się w potężną rzekę. Wisła płynie (po polskiej krainie, rzecz jasna) między innymi przez Kraków, Warszawę, Toruń, Płock, Bydgoszcz i Gdańsk.
Miejscowość Wisła
Warto zauważyć, że źródło Wisły znajduje się w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie. By dotrzeć do źródeł rzeki, można się wybrać z centrum Wisły, oczywiście najzdrowiej piechotą, choć to dość długa wędrówka, a trasa liczy 15 km. Na Baranią Górę da się także dostać z Wisły samochodem, 17-kilometrową trasą.
Miejscowość Wisła oferuje liczne atrakcje, nie tylko związane z rzeką. Najbardziej malowniczy jest przepiękny wiadukt kolejowy.
W Wiśle można jeździć na nartach, odwiedzając Złoty Groń lub Istebną, odwiedzić muzeum Adama Małysza i skocznię narciarską w Malince. Polecamy także, żeby wjechać kolejką lub wejść na Wielką Czantorię, lub wybrać z wielu innych górskich szlaków.
Czytaj więcej: Wisła – atrakcje w mieście Małysza
Ten piękny rejon Polski jest idealny na spędzenie błogiego urlopu. Poszukiwanie źródeł Wisły można połączyć z aktywnym wypoczynkiem, zarówno latem jak i zimą. Po całym dniu pełnym atrakcji polecamy wybrać się do parku wodnego w Wiśle i oddać się błogiemu relaksowi.
Wisła – ciekawostki
Oto krótkie podsumowanie ciekawostek o rzece, a także zbiór całkiem nowych informacji. Czy wiedzieliście, że zlewisko Wisły zajmuje ponad połowę powierzchni naszego kraju?
- Wisła to najdłuższa rzeka uchodząca do Morza Bałtyckiego.
- W Wiśle pływa kilkadziesiąt gatunków popularnych ryb. Można spotkać gatunki takie jak: klenie, węgorze, okonie, leszcze, bolenie, sumy, sandacze, szczupaki, brzanki, płotki, czy karpie.
- Google Street View ma funkcję, dzięki której można odbyć wirtualny rejs po Wiśle (w okolicach Torunia, Warszawy i Krakowa).
- W rejonie koryta Wisły żyje ponad 200 gatunków ptaków.
- Dorzecze Wisły jest imponujące, a jego obszar wynoszący 194 424 km kw. jest równy prawie 2/3 powierzchni Polski. To w 99,7 procentach zlewisko Morza Bałtyckiego.
- Co sekundę do Bałtyku trafia podobno aż 1 010 000 litrów wody z Wisły.
- Kiedyś myślano, że Wisła ma 1047 km, ale późniejsze badania wykazały 1023,5 km.
- Źródła rzeki to Czarna Wisełka i Biała Wisełka.
- Pierwszy raz napisano o rzece około 7 r. p.n.e., kiedy to w Historii naturalnej Pliniusza Starszego oraz na mapie Marka Agrypy pojawia się napis Viscla, czyli Wisła.
- Sama rzeka utworzyła się 2 miliony lat temu! Warto jednak wiedzieć, że tym korytem, co obecnie, płynie „dopiero” od około 14 tys. lat, kiedy to z terenu dzisiejszej Polski wycofał się lodowiec.
- Żuławy Wiślane posiadają jedne z najciekawszych atrakcji w Polsce, takich jak liczne zabytkowe wiatraki, miejscowości nadmorskie i… foczki.
Czytaj więcej: Żuławy Wiślane – atrakcje u progu Bałtyku (Top 11)
Najlepsza ciekawostka o Wiśle cyfrowa.tvp.pl/video/wyklady-i-szkolenia,na-szlaku,59980636
fajne tylko powinno być więcej