Strona głównaTop 10Najciekawsze kina i teatry w Polsce (Top 10)

Najciekawsze kina i teatry w Polsce (Top 10)

Kin i teatrów jest w Polsce mnóstwo, ale niektóre to te szczególne. Jeśli najdzie Was ochota na bliższe spotkania z kulturą, polecamy w szczególności te miejsca. Oto najlepsze i najciekawsze kina i teatry w Polsce naszym okiem.

Najstarsze kino w Polsce – Szczecin

Kino Pionier w Szczecinie
Kino Pionier w Szczecinie. Fot Remigiusz Józefowicz, CC BY-SA 2.5

Kino Pionier w Szczecinie jest jednym z najstarszych nieprzerwanie działających kin na świecie.

Niektórzy uważają wręcz, że to najstarsze kino na świecie. Obiekt posiada certyfikat najstarszego kina na świecie przyznany przez Guinness World Records. Kino Pionier założył Albert Pietzke.

W Pionierze można obejrzeć film w tzn. Kiniarni, czyli na sali ze stolikami, która daje niepowtarzalną możliwość seansu w kawiarnianej atmosferze. Tam filmy są odtwarzane ze starego projektora. Można także wybrać tradycyjną Salę Czerwoną.

Szczecińskie kino działa nieprzerwanie od 1909 r. Z kolei francuskie L’Idéal Cinéma – Jacques Tati w miejscowości Aniche, uważa się dziś za najstarsze – działa od 1902 r. 

Teatr Witkacego w Zakopanem

Teatr Witkacego, Zakopane. Fot. Ado, Polska Zachwyca

Teatr Witkacego w Zakopanem został założony w 1985 roku przez studentów i absolwentów PWST w Krakowie. Miał być schroniskiem dla teatrałów, czyli ludzi odczuwających żywą potrzebę obcowania ze sztuką. Siedziba teatru mieści się w dawnym Zakładzie Wodoleczniczym doktora Andrzeja Chramca przy ul. Chramcówki. 

Czytaj więcej: Teatr Witkacego w Zakopanem

Hotel Stare Kino w centrum Łodzi

Hotel Stare Kino w Łodzi
Hotel Stare Kino w Łodzi ma np. pokój Kingsajz, jeśli chcecie się poczuć jak bohaterowie filmu. Fot. cinemahotel.pl

Możecie poczuć się jak bohaterowie filmu Kingsajz albo wyspać się w apartamentach z nazwami i motywami ze znanych filmów, takich jak Słomiany Wdowiec, Czterej Pancerni i Pies czy Różowa Pantera.

Stare Kino w Łodzi to jednak nie tylko hotel, ale także cały filmowy świat. Ma małe studyjne klimatyczne kino jedyne w swoim rodzaju, będące częścią hotelowego kompleksu.

Teatr Słowackiego w Krakowie

Teatr Słowackiego w Krakowie. Fot. Pixabay

Od 1893 roku ten krakowski teatr zachwyca architekturą i wystawianymi tam sztukami. Kiedyś był to Teatr Miejski, obecnie nosi imię Juliusza Słowackiego. W pierwszych tygodniach działalności można było tam zobaczyć jedynie spektakle z polskiego repertuaru.

Teatr rozkwitł w epoce Młodej Polski, a wokół niego skupiało się artystyczne życie miasta. Dyrektorzy nie wahali się wystawiać sztuk współczesnych artystów, takich jak Ibsen czy Czechow. To właśnie w Teatrze Słowackiego większość swoich sztuk wystawił wybitny Stanisław Wyspiański.

Kino Muranów

Kino Muranów w Warszawie. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0

W kinie Muranów nie zobaczymy tego co w multipleksach, ale nie jest to też kino offowe. Prezentuje ciekawy przekrój współczesnych filmów, głównie niezależnych (dystrybutora Gutek Film). Historia obiektu jest ciekawa, bo kino powstało właściwie na gruzach warszawskiego getta.

Gdański Teatr Szekspirowski

Gdański Teatr Szekspirowski, Scena Włoska. Fot. Dawid Linkowski, CC BY-SA 4.0

Ten niezwykły teatr na pierwszy rzut oka zachwyca architekturą, ale po drugim i trzecim spojrzeniu, a właściwie obejrzeniu prezentowanych tam spektakli, zachwyca jeszcze bardziej tym, co ma w środku.

Powiedzieć teatr to za mało. Organizowane są tu także wystawy, koncerty i wydarzenia kulturalne. W tym otwartym w 2014 roku budynku nie brakuje ciekawych rozwiązań architektonicznych. Na każdym przedstawieniu układ sceny i widowni może być inny. Teatr sam w sobie jest atrakcją turystyczną i oprowadza po nim przewodnik.

Kino Nowe Horyzonty

Kino Nowe Horyzonty, Wrocław. Fot. Gepardon, CC BY-SA 4.0

Kiedyś mieścił się tu multipleks sieci Helios, a nazwa ta przylgnęła na długo do tego miejsca. Wypracowała się jednak nowa marka: Nowe Horyzonty. Prezentowane tu filmy to m.in. kino niezależne, nagradzane produkcje i filmy, których nie można zobaczyć nigdzie indziej we Wrocławiu. Nie dostaniemy za to popcornu.

Prawdziwy rozgłos kinu przyniósł jednak ogólnopolski festiwal Nowe Horyzonty. Prezentowane są tu także filmy podczas innych festiwali, m.in. American Film Festival.

Teatr Królewski w Starej Oranżerii

Teatr Królewski w Starej Oranżerii czy też Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich
Teatr Królewski w Starej Oranżerii czy też Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0

Klasycystyczna oranżeria czy też pomarańczarnia (obie nazwy są stosowane) to piękny obiekt autorstwa architekta Dominika Merliniego w Łazienkach Królewskich w Warszawie. To właśnie tam mieści się ten niezwykły teatr.

Mieścił się tam unikatowy w skali światowej teatr dworski mieszczący 200 osób. Wystawiano tam sztuki wielkich mistrzów. Obecnie jest to jedna ze scen Polskiej Opery Królewskiej.

Kino Iluzjon

Kino Iluzjon w Warszawie. Fot. Pixabay

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej to niewielkie kino studyjne w Warszawe, prezentujące dzieła klasyki filmowej. Obiektowi groziło kiedyś zamknięcie, jednak przeciw takiemu obrotowi spraw zaprotestowali miłośnicy sztuki. Obecnie siedziba mieści się przy ul. Narbutta.

Capitol lub Małopolski Ogród Sztuki

Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie. Fot. Mach240390 CC BY-SA 3.0

To nie tylko przestrzeń dla sztuki, ale także edukacji kulturalnej. Ten nowoczesny dofinansowany ze środków unijnych projekt łączy nie tylko twórców, czyli m.in. reżyserów i scenarzystów, ale także odbiorców, w tym dzieci i młodzież oraz ludzi starszych.

Są tam organizowane cyklicznie różne imprezy, nawet te sportowe. Prowadzona jest także terapia sztuką. Warto odwiedzić to miejsce.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE