Który most w Polsce jest najdłuższy? Gdzie przejedziemy się najdłuższą kolejką linową? A może chcecie wybrać się na długi spacer po molo? Oto miejsca i konstrukcje w Polsce, które biją rekordy długości – Top 7.
Najdłuższy most
Najdłuższy most w Polsce znajdziecie pod Grudziądzem, w Rozgartach. Jego długość jest imponująca. Mierzy on dokładnie 1953,6 metra. Niemal dwukilometrowa przeprawa to najdłuższy most drogowy – a co z kolejowym?
W Tczewie pociągi przemierzają 1030 m. na trasie łączącej Warszawę i Gdańsk. Prace nad budową mostu w Tczewie rozpoczęły się w 1888 roku. Po trzech latach pojechał tamtędy pierwszy pociąg.
Czytaj więcej: Most kolejowy w Tczewie – najdłuższy w Polsce
Najdłuższe molo
Molo w Sopocie jest nie tylko najdłuższe w Polsce, ale także nad całym Morzem Bałtyckim. Ten długi na 511 metrów pomost obowiązkowo musi przejść każdy odwiedzający Trójmiasto.
Pierwsze molo w Sopocie miało niewiele ponad 30 metrów, obecnie ciągnie się na ponad pół kilometra. Było wydłużane stopniowo i dopiero w latach 20. XX wieku osiągnęło taką długość.
Czytaj więcej: Molo w Sopocie – wizytówka Bałtyku
Najdłuższa kolej linowa
Do kolei linowej na Kasprowy Wierch należy kilka rekordów. Po pierwsze, jest to najdłuższa kolej linowa w Polsce, jeśli zsumujemy wszystkie odcinki. Ich łączna długość wynosi 4,3 km.
Po drugie, to najstarsza kolej linowa w naszym kraju. Dodatkowo pokonuje się nią najwyższą różnicę poziomów w Polsce, niemal kilometr.
Najdłuższy wiadukt
Wiadukt w Bolesławcu to wyjątkowy przykład inżynierii kolejowej. Wykonany jest w całości z kamienia i mierzy 490 m długości. Podobno to on jest najdłuższym w Polsce i jednym z najdłuższych w całej Europie. Ta niezwykła konstrukcja przypomina nieco swoim wyglądem starożytne akwedukty.
Jest jedno ale. Oficjalnie mówi się na tę przeprawę wiadukt, aczkolwiek formalnie jest to most. Według przepisów wiaduktem można nazwać taką przeprawę, która nie prowadzi nad wodą, czyli na przykład nad rzeką. Wiadukt w Bolesławcu zbudowano zaś, by przeprawić się przez Bóbr.
Dopuszczanie nazwy wiadukt dziwi tym bardziej, że wiele osób oburza nazywanie wiaduktami mostów kolejowych w Stańczykach, pod którymi przepływa jedynie malutki strumyczek.
Wiadukt w Bolesławcu – jeden z najdłuższych w Europie
Najdłuższa ulica
Wał Miedzeszyński w Warszawie prowadzi wzdłuż wschodniego wybrzeża Wisły. Ciągnie się na długość 14,6 km. Tym samym jest to najdłuższa ulica w całej Polsce.
Co ciekawe najkrótsza ulica w kraju także znajduje się w stolicy. To mierząca 22 m długości ul. Samborska.
Najdłuższa wieś
Która wieś w Polsce jest najdłuższa? Na to pytanie padają zazwyczaj dwie odpowiedzi – Ochotnica lub Zawoja. Obie położone są w woj. małopolskim.
W 1910 roku dokonano podziału Ochotnicy na dwie wsie – Ochotnicę Górną i Dolną. Połączone wsie rozciągają się aż na 25 kilometrach. Najdłuższa wieś w Polsce według wielu osób to właśnie Ochotnica (nie rozróżniają podziału na Górną i Dolną).
Zawoja jest samodzielną miejscowością położoną na odcinku około 18 kilometrów. Jeżeli weźmiemy pod uwagę to kryterium, to właśnie Zawoja powinna być tytułowana jako najdłuższa wieś w Polsce.
Czytaj więcej: Najdłuższa wieś w Polsce – Ochotnica czy Zawoja?
Najdłuższy budynek
Twierdza Modlin to potężny system umocnień położony zaledwie 35 kilometrów od Warszawy. Mało kto wie, że koszary wojskowe wchodzące w skład kompleksu to najdłuższy budynek w Europie. Cytadela ma 2250 m długości.
Taką długość twierdza zawdzięcza modernizacji w 1864 roku. Z polecenia gen. Eduarda Totlebena wybudowano koszary mieszczące 20 tysięcy żołnierzy.
Czytaj więcej: Twierdza Modlin – najdłuższy budynek w Europie