Strona głównaTop 10Najdłuższe w Polsce: mosty, wsie i inne (Top 7)

Najdłuższe w Polsce: mosty, wsie i inne (Top 7)

Który most w Polsce jest najdłuższy? Gdzie przejedziemy się najdłuższą kolejką linową? A może chcecie wybrać się na długi spacer po molo? Oto miejsca i konstrukcje w Polsce, które biją rekordy długości – Top 7.

Najdłuższy most

Most w Tczewie, najdłuższa kolejowa przeprawa w Polsce
Most w Tczewie, najdłuższa kolejowa przeprawa w Polsce. Fot. Shutterstock

Najdłuższy most w Polsce znajdziecie pod Grudziądzem, w Rozgartach. Jego długość jest imponująca. Mierzy on dokładnie 1953,6 metra. Niemal dwukilometrowa przeprawa to najdłuższy most drogowy – a co z kolejowym?

W Tczewie pociągi przemierzają 1030 m. na trasie łączącej Warszawę i Gdańsk. Prace nad budową mostu w Tczewie rozpoczęły się w 1888 roku. Po trzech latach pojechał tamtędy pierwszy pociąg.

Czytaj więcej: Most kolejowy w Tczewie – najdłuższy w Polsce

Najdłuższe molo

Molo w Sopocie z drona
Molo w Sopocie z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Molo w Sopocie jest nie tylko najdłuższe w Polsce, ale także nad całym Morzem Bałtyckim. Ten długi na 511 metrów pomost obowiązkowo musi przejść każdy odwiedzający Trójmiasto.

Pierwsze molo w Sopocie miało niewiele ponad 30 metrów, obecnie ciągnie się na ponad pół kilometra. Było wydłużane stopniowo i dopiero w latach 20. XX wieku osiągnęło taką długość.

Czytaj więcej: Molo w Sopocie – wizytówka Bałtyku

Najdłuższa kolej linowa

Kolej linowa na Kasprowy Wierch
Kolej linowa na Kasprowy Wierch. Fot. Shutterstock

Do kolei linowej na Kasprowy Wierch należy kilka rekordów. Po pierwsze, jest to najdłuższa kolej linowa w Polsce, jeśli zsumujemy wszystkie odcinki. Ich łączna długość wynosi 4,3 km.

Po drugie, to najstarsza kolej linowa w naszym kraju. Dodatkowo pokonuje się nią najwyższą różnicę poziomów w Polsce, niemal kilometr.

Najdłuższy wiadukt

Wiadukt w Bolesławcu
Wiadukt w Bolesławcu. Fot. Shutterstock

Wiadukt w Bolesławcu to wyjątkowy przykład inżynierii kolejowej. Wykonany jest w całości z kamienia i mierzy 490 m długości. Podobno to on jest najdłuższym w Polsce i jednym z najdłuższych w całej Europie. Ta niezwykła konstrukcja przypomina nieco swoim wyglądem starożytne akwedukty.

Jest jedno ale. Oficjalnie mówi się na tę przeprawę wiadukt, aczkolwiek formalnie jest to most. Według przepisów wiaduktem można nazwać taką przeprawę, która nie prowadzi nad wodą, czyli na przykład nad rzeką. Wiadukt w Bolesławcu zbudowano zaś, by przeprawić się przez Bóbr.

Dopuszczanie nazwy wiadukt dziwi tym bardziej, że wiele osób oburza nazywanie wiaduktami mostów kolejowych w Stańczykach, pod którymi przepływa jedynie malutki strumyczek.

Wiadukt w Bolesławcu – jeden z najdłuższych w Europie

Najdłuższa ulica

most siekierkowski w warszawie
Wał Miedzeszyński przechodzi m.in. pod mostem Siekierkowskim. Fot. Shutterstock

Wał Miedzeszyński w Warszawie prowadzi wzdłuż wschodniego wybrzeża Wisły. Ciągnie się na długość 14,6 km. Tym samym jest to najdłuższa ulica w całej Polsce.

Co ciekawe najkrótsza ulica w kraju także znajduje się w stolicy. To mierząca 22 m długości ul. Samborska.

Najdłuższa wieś

Ochotnica najdłuższa wieś w polsce
Ochotnica. Fot. Gubernat, Shutterstock

Która wieś w Polsce jest najdłuższa? Na to pytanie padają zazwyczaj dwie odpowiedzi – Ochotnica lub Zawoja. Obie położone są w woj. małopolskim.

W 1910 roku dokonano podziału Ochotnicy na dwie wsie – Ochotnicę Górną i Dolną. Połączone wsie rozciągają się aż na 25 kilometrach. Najdłuższa wieś w Polsce według wielu osób to właśnie Ochotnica (nie rozróżniają podziału na Górną i Dolną).

Zawoja jest samodzielną miejscowością położoną na odcinku około 18 kilometrów. Jeżeli weźmiemy pod uwagę to kryterium, to właśnie Zawoja powinna być tytułowana jako najdłuższa wieś w Polsce.

Czytaj więcej: Najdłuższa wieś w Polsce – Ochotnica czy Zawoja?

Najdłuższy budynek

Twierdza Modlin
Twierdza Modlin. Fot. Shutterstock

Twierdza Modlin to potężny system umocnień położony zaledwie 35 kilometrów od Warszawy. Mało kto wie, że koszary wojskowe wchodzące w skład kompleksu to najdłuższy budynek w Europie. Cytadela ma 2250 m długości.

Taką długość twierdza zawdzięcza modernizacji w 1864 roku. Z polecenia gen. Eduarda Totlebena wybudowano koszary mieszczące 20 tysięcy żołnierzy.

Czytaj więcej: Twierdza Modlin – najdłuższy budynek w Europie

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE